آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۱۰

 • آخرین روایت رسمی از خصوصی‌سازی

  دنیای اقتصاد: سازمان خصوصی‌سازی در حالی واگذاری بیش از ۱۴هزار میلیارد تومان سهام بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی را طی ۱۷ سال اخیر انجام داده که در این میان حدود ۶۰ درصد از کل واگذاری‌ها از طریق بورس و فرابورس صورت گرفته است.
 • ورود بورس به کانال تاریخی

  دنیای اقتصاد: سریال رکوردشکنی‌های شاخص کل با تقویت بازوهای دلاری بورس تهران در معاملات دیروز نیز ادامه پیدا کرد. از یک‌طرف، بروز اولین نشانه‌های عملی بسته جدید ارزی در عملکرد مرداد بنگاه‌های بورسی و از سوی دیگر، گام‌های وزارت نفت در جهت آزادسازی قیمت برخی محصولات پالایشی و گام رو به جلو اما ضعیف وزارت صنعت برای اصلاح شیوه‌های قیمت‌گذاری در بورس کالا مرز ارزندگی سهام را جابه‌جا کرد و با کاشتن بذر امید در ذهن فعالان بورس تهران، زمینه‌ساز انبساط تقاضا و رشد شاخص کل شد. دماسنج بازار در این پس‌زمینه معاملاتی با رشد بیش از ۱۷۲۷ واحدی، ضمن جهش دو کانالی با اقتدار به قله جدید ۱۴۰ هزار و ۳۰۹ واحدی صعود کرد.
 • تداوم رکوردشکنی‌های «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران در ادامه رکورد‌شکنی‌های خود طی روز گذشته با افزایش ۱۶ واحدی بر سطح یک هزار و ۵۷۸ واحد ایستاد. در جریان داد و ستدهای دیروز بازارهای مختلف فرابورس ایران، بالغ بر ۹۳۲ میلیون اوراق بهادار از جمله سهم، اسناد خزانه و اوراق مشارکت به ارزش ۵۹۵ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. حدود ۶۰ درصد نقدینگی در این روز به بازار اوراق با درآمد ثابت اختصاص یافت، نزدیک ۲۴ درصد به بازارهای اول و دوم تعلق داشت و مابقی در سایر بازارهای فرابورسی به گردش درآمد.
 • اعتراض پالایشگاه‌های روغن‌سازی به افزایش قیمت خوراک

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: به دنبال افزایش ۹۰ درصدی قیمت خوراک روانکاران، انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری این افزایش را خلاف تصمیمات دولت دانست. روز یکشنبه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های پالایش نفت نرخ پایه فرآورده‌های ویژه در بورس شهریورماه را اعلام کرد که براساس آن قیمت لوب‌کات (خوراک روانکاران) با حدود ۹۰ درصد افزایش همراه بود.
 • شوک مجدد «پالایش و پخش» به بورس تهران

  معاملات دو روز اخیر بورس تهران براساس ابلاغیه مورخ سوم شهریور شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام شد که مطابق آن قیمت فرآورده‌های ویژه پالایشی براساس نرخ ارز بازار دوم تعیین و حدود ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود. اما عصر روز گذشته ابلاغیه جدیدی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که حاکی از عقبگرد عجیب شرکت «پالایش و پخش» از ابلاغیه سوم شهریور جاری است. مطابق آنچه تحت‌عنوان ابلاغیه جدید در شامگاه گذشته منتشر شد، قیمت پایه محصولات فرعی پالایشگاه‌ها طبق رویه پیشین و براساس نرخ ارز مرجع تعیین می‌شود.با این شوک سنگین انتظار می‌رود که بازار سهام واکنش منفی از خود نشان دهد و معاملاتی که تحت‌الشعاع ابلاغیه قبل انجام شده بود، مجددا با شوک منفی مواجه شوند. این موضوع نه‌تنها معاملات سهام وابسته را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد، بلکه نگرانی سهامداران را به‌دلیل بی‌اعتمادی به تصمیمات خلق‌الساعه سیاست‌گذار تشدید می‌کند.
 • سوخت پالایشی صعود سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران یک روز پس از اعلام نرخ‌های جدید فرآورده‌های نفتی و همچنین برداشته شدن سقف قیمت عرضه برخی از محصولات فلزی در بورس کالا، رشد قابل توجهی را تجربه کرد و توانست از سد روانی ۱۴۰ هزار واحدی عبور کند. در عین حال انتشار یک به یک گزارش‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده است. روز گذشته گروه پالایشگاهی به دنبال رشد قیمت فروش محصولات نفتی بر پایه ارز بازار ثانویه شاهد رشد قیمت‌ها بود.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر