آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۰۴

 • پیش‌بینی سود ۵۷ شرکت بورسی

  دنیای اقتصاد: مساله برآورد سود آتی بنگاه‌های بورسی یکی از چالش‌های پیش روی فعالان سهام، به‌ویژه پس از حذف الزام گزارش‌های پیش‌بینی بوده است. در همین راستا، ۳۱ گروه تحلیلی به منظور پر کردن این خلأ و عمق‌بخشی به جریان تحلیل در بازار، سود ۵۷ شرکت برجسته بورس تهران را تخمین زده‌ و گزارشی از «اجماع تحلیلگران» را تهیه کرده‌اند که برای اولین بار توسط سایت تحلیلی «دنیای‌بورس» به‌صورت عمومی منتشر می‌شود. اهمیت این گزارش به رویکرد مستقل تحلیلگران و رعایت اصل بی‌طرفی و دقت در برآورد مهم‌ترین متغیر مورد توجه فعالان سهام است.
 • صعود بورس از جبهه متفاوت

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران در اولین روز کاری از هفته جاری با رشد ۱۰۵۹ واحدی شاخص کل مواجه شد. پس از اصلاح اخیر قیمت ها، دیروز شاخص کل تحت تاثیر افزایش تقاضای سهام با جهش یک پله‌ای مواجه شد و بار دیگر کانال ۱۳۱ هزار واحدی را فتح کرد. این تقاضا عمدتا در سهام کوچک‌تر بازار شکل گرفت. سد ابهامات در سهام کالامحور و دلاری بازار سهام موجب چرخش نقدینگی از سهام بزرگ‌تر بازار به سمت تک نمادها شده است. چرخشی که در صورت عدم حمایت عوامل بنیادی می‌تواند پرریسک باشد. در این میان واکنش مثبت نماگر بازار سهام در ساعات پایانی معاملات نسبت به توقف عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و قوت گرفتن احتمال عقب‌نشینی سیاست‌گذار از قیمت‌گذاری دستوری می‌تواند نوید تغییر وضعیت در بورس و شاید شروع موج سوم صعود قیمت‌ها در سال جاری را بدهد.
 • افتتاح رسمی کارگزاری آرمون بورس

  گروه بنگاه‌ها: دفتر مرکزی کارگزاری آرمون بورس با حضور مدیران شرکت صبح دیروز افتتاح شد. در این مراسم با حضور ابراهیم محمودزاده، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا)، محمدحسن تولایی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ساتا(شستان)، سیدمحمد هاشمی نژاد، مدیرعامل سرمایه‌گذاری مهرگان تامین پارس، مدیران کارگزاری، نمایندگان سازمان و شرکت بورس و مدیران عامل شرکت‌های تابعه گروه ساتا بود، دفتر مرکزی شرکت به‌طور رسمی افتتاح شد. شرکت سرمایه‌گذاری ساتا «شستان» که یکی از مهم‌ترین‌ مجموعه‌های اقتصادی ساتا به شمار می‌رود با تمرکز بر فعالیت‌های متعدد اقتصادی در قالب هلدینگ‌های تخصصی، قصد دارد فعالیت‌های مالی خود را در بازار مالی کشور توسعه دهد. مجموعه شستان دارای پنج هلدینگ تخصصی در شاخه‌های «پتروشیمی»، «نفت، گاز و نیرو»، «ساختمان»، «صنعت و معدن» و «مالی و بازرگانی» است.
 • روز پرنوسان شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران در معاملات دیروز رشد ۵ واحدی را ثبت کرد و در نزدیکی سطح ۱۵۰۶ واحدی ایستاد تا بازدهی از ابتدای سال این بازار تا‌کنون به حدود ۵/ ۳۱ درصد برسد. دیروز حدود ۷۰۷ میلیون سهم به ارزش ۲۸۹ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. بخش عمده این معاملات در بازار اوراق با درآمد ثابت و به‌طور دقیق‌تر در معاملات اسناد خزانه اسلامی گردش یافت.
 • دو اصلاحیه مثبت برای بازار

  دنیای اقتصاد: در حالی نمادهایی که شاهد عرضه‌ اولیه سهام خود در بازار سرمایه هستند، طبق دستورالعمل توقف و بازگشایی بعد از نوسان مثبت ۲۰درصد متوقف شده و بعد از شفاف‌سازی قادر به بازگشایی خواهند بود که در این راستا فرابورس ایران، دستورالعمل جدیدی برای این موضوع وضع کرده است. به این ترتیب نمادهای مزبور تا ۱۰ روز بعد از عرضه اولیه سهام خود به هر میزان نوسانی که داشته باشند، متوقف نخواهند شد. همچنین روز گذشته اصلاحیه‌ای در‌خصوص بازگشایی نمادهای تحت احتیاط ابلاغ شد.در این راستا بهنام محسنی، معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس به ارائه توضیحات تکمیلی پرداخت و گفت: به دنبال مصوبات مورخ ۲۷ تیر و ۱۰ مرداد سال جاری، هیات‌مدیره سازمان بورس اقدام به افزودن تبصره‌های جدید به دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس کرد.
 • بازار سهام در انتظار حذف رانت

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران دیروز شرایطی متعادل داشت با این حال در ساعت پایانی معاملات با خبر توقف عرضه‌ها در بورس کالا شرایط بهتری را تجربه کرد. در بازار دیروز در خبری اعلام شد که با تصمیم شورای عالی بورس عرضه محصولات پتروشیمی و نفتی تا زمان رفع ابهام در مورد نرخ ارز مبنای قیمت‌گذاری متوقف شده است. این مساله که به حذف رانت بورس کالا معروف شده است، موجب بهبود معاملات در ساعت پایانی دیروز شد. اختلاف قیمت میان فروش محصولات در بورس کالا و خارج از این بازار که در اکثر محصولات فلزی-پتروشیمی به بیش از ۱۰۰درصد رسیده است، موجب بی‌انگیزگی و نگرانی سهامداران شده است. از دیدگاه سهامداران انتقال ۵۰درصد فروش شرکت‌ها به دلالان و واسطه‌های تولید مشکل اساسی برای شرکت‌ها پدید می‌آورد. از این رو حذف هر‌چه سریع‌تر این رانت می‌تواند برای شرکت‌ها مفید باشد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر