شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • فرصت رانت‌زدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: رشد نرخ تورم در ماه‌های اخیر گرچه مطلوب وضعیت اقتصادی نیست، اما شرایط کنونی فرصت مناسبی برای اصلاح اقتصادی به‌شمار می‌رود. در این وضعیت، رشد بی‌محابای قیمت‌ مصرف‌کنندگان امکان حذف رانت در رده‌های مختلف اقتصاد کشور را فراهم آورده است. بر این اساس با حذف رانت گاز و برق مصرفی صنایع تولیدی کشور و رانت‌های سنگین کالایی می‌توان نخستین گام را برای اصلاح نظام اقتصادی برداشت. به این ترتیب تلاش برای حذف یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور با کمترین هزینه آتی وجود خواهد داشت.
 • حرکت زیگزاگی بازیگران بورس

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بازار سهام هفته گذشته را با نوسانات زیادی پشت‌سر گذاشت. افت و خیزهای شاخص کل در محدوده کانال ۱۳۰هزار واحدی در نهایت سبب شد بازار سهام در هفته گذشته زیان ۸/ ۰ درصدی را ثبت کند. در این میان فعالیت بازیگران بازار نیز همگام با این نوسانات با روند زیگزاگی همراه شد. به‌طوری‌که در یک روز شاهد تغییر مالکیت به نفع سهامداران حقیقی و روز بعد نظاره‌گر انتقال نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی بودیم. این روند تا پایان هفته ادامه یافت. برآیند این روند زیگزاگی در فعالیت بازیگران بازار، در نهایت با تغییر مالکیت بیش از ۴۶میلیارد تومانی به نفع سهامداران عمده همراه شد.
 • «آیفکس» در جا زد

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران در هفته‌ای که گذشت وضعیت نسبتا متعادلی را تجربه کرد. شاخص این بازار در عین فشار عرضه در صنایع کالامحور و صادراتی تقریبا بدون تغییر ماند. افت نسبی بهای سهام گروه‌های بزرگ، توام با حرکت بخشی از نقدینگی به سمت صنایع کوچک‌تر بازار و رشد قیمت سهام مهجور بازار، برآیند صفر شاخص کل را رقم زد. به‌طوری که نماگر کل فرابورس ایران در آخرین روز کاری هفته اخیر در سطح ۱۵۰۰ واحد باقی ماند. اما اتفاق تازه در فرابورس، رسیدن نرخ سود موثر اوراق خزانه به کانال ۳۰ درصدی بود. جذابیت اوراق بدهی به‌عنوان یکی از رقبای اصلی سهام با توجه ابعاد ریسک آن می‌تواند تقاضای سهام را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.
 • هفته پرنوسان بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته روند پرنوسانی را تجربه کرد و نتیجه این نوسانات کارنامه‌ای بهتر ازافت ۸/ ۰ درصدی شاخص کل نبود.به این ترتیب، بازدهی بورس از ابتدای سال تا‌کنون به۵/ ۳۵ درصد رسید. از دیدگاه کارشناسان وضعیت خاص بورس کالا و رویه قیمت‌گذاری کالاهای پتروشیمی و فلزی با نرخ ارز دولتی که توام با رانت سنگین و کاهش ۵۰درصد ارزش فروش شرکت‌ها شده است، ‌مهم‌ترین‌ نگرانی بازار سرمایه است. هدر دادن ۵۰درصد فروش شرکت‌ها آن هم در شرایط تحریم موجب ضعف و به خطر افتادن تولید شرکت‌های مزبور می‌شود.
 • هفته کم‌فروغ مجامع

  علیرضا توکلی
  دنیای بورس: هفته گذشته تنها ۶ مجمع شرکت‌های بورسی برگزار شد که نیمی از آنها مجامع سالانه جامانده از تیرماه و نیمی دیگر هم مجامع فوق‌العاده انتخاب اعضای هیات مدیره یا افزایش سرمایه بودند. گزیده‌ای از نتایج مجامع هفته گذشته در ادامه خواهد آمد. خوانندگان می‌توانند متن کامل گزارش‌ها را با دسترسی کاملا آزاد و بدون پرداخت هزینه در سایت «دنیای بورس» بخوانند:
 • برنامه «شستا» برای کاهش هزینه شرکت‌های پتروشیمی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی از ادغام هلدینگ خلیج فارس و تاپیکو خبر داد. مرتضی لطفی با اعلام مطلب فوق گفت: وابستگی تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی به خوراک، همچنین هزینه‌های صادرات بسیار زیاد است و در این راستا بنا است که هلدینگ خلیج‌فارس و تاپیکو با یکدیگر ادغام شوند که فرآیند این اقدام در حال نهایی شدن است و به محض توافق وزرای مربوطه، به امضا می‌رسد. لطفی با بیان اینکه ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار دارد، افزود: برای آنکه متناسب با مسوولیت و ماموریت‌ها که حفظ ذخایر بیمه‌شدگان است، حرکت شود، ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار دارد و مراحل اولیه و ثبت آن انجام شده است. قرار است سهامی از تعدادی از شرکت‌ها در این صندوق تجمیع و در بورس عرضه شود.

بیشتر

بیشتر