آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • روز نوسانی بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات روز گذشته را ضمن یک رفت و برگشت قیمتی با رشد شاخص کل به پایان برد. نماگر اصلی سهام در جریان دادوستدهای دیروز به دلیل افزایش بار هیجانی معاملات، نوسان پردامنه‌ای را تجربه کرد و در نهایت ۲/ ۰ درصد(معادل ۲۵۶ واحد) افزایش یافت. برخی شایعات از نرخ بازار دوم ارز در روز شروع دور نخست تحریم‌های آمریکا به فشار فروش از سوی بازیگران حقیقی بازار دامن زد. ضمن اینکه بازدهی نسبتا دلچسب سهام ظرف ۸ روز اخیر نیز در شناسایی سود از سوی سهامداران به‌ویژه مالکان خرد بازار به روند عرضه‌ها شدت بخشید تا شاخص کل پس از جهش ناکام بیش از هزار و ۲۰۰ واحدی، سرانجام در پایان معاملات به رشد ۲۵۶ واحدی بسنده کند.
 • منشأ کج فهمی در معاملات بورس

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: معاملات روز گذشته بورس تهران نسبت به روزهای اخیر متفاوت دنبال شد. طی دادوستد دیروز سهام، از شتاب رشد قیمت‌ها کاسته شد و تالار شیشه‌ای پس از جهش بی‌وقفه قیمت سهام طی ۸ روز متوالی یک روز کم‌بازده را سپری کرد. داد‌وستد سهامداران حقوقی طی معاملات دو روز اخیر، انتقادات و در برخی موارد اتهاماتی در نوع خود عجیب را به همراه داشته است.برخی سهامداران فروش حقوقی‌ها را سیگنال نزول قیمت‌ها عنوان می‌کنند و برخی معتقدند نفع شخصی مدیران صندوق‌ها چنین فضایی در بازار ایجاد کرده است. این موارد در حالی مطرح می‌شوند که طی فعالیت بازار سهام همواره تفاوت رویکرد بین فعالیت این دو دسته از معامله‌گران در دوران رکود و نزول وجود داشته است. ضمن اینکه واگذاری سهام از سوی حقوقی‌ها در شرایط فعلی یک فرصت برای پول‌های تازه است که کمک می‌کند ورود این پول‌ها از اوج قیمتی نباشد. از این رو اتفاقا این امر برای بازار سهام امری خجسته به شمار می‌رود. در این گزارش به بررسی این انتقادات و رد برداشت غلط آنها در مورد نحوه فعالیت سهامداران عمده پرداخته می‌شود.
 • رشد شاخص بورس زیر فشار عرضه ها

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به‌رغم امیدواری معامله‌گران به روند آتی قیمت سهام با سیگنال‌های ارزی به‌دلیل عرضه‌های سنگین سهامداران عمده روز ضعیفی را پشت سرگذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که روز دوشنبه بازار به استقبال بسته سیاست‌های ارزی دولت رفته بود.
 • کاهش شتاب صعود «آیفکس»

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران روز گذشته شاهد معامله ۸۲۴ میلیون سهمی به ارزش ۴۳۰ میلیارد تومان بود. رشد «آیفکس» در این روز با شتاب کمتری نسبت به روزهای اخیر دنبال شد و شاخص کل فرابورس ایران در پایان معاملات با رشد حدود ۵‌واحدی به یک‌هزار و ۵۳۲ واحد رسید. البته پخش شایعاتی در باب نرخ ارز بازار دوم در ساعاتی از معاملات، صنایع مربوطه را تحت‌تاثیر قرارداد که در پایان معاملات این شایعات کنار رفتند و نرخ دلار در بازار دوم بالای ۸ هزار تومان گزارش شد.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر