شماره روزنامه ۴۵۴۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • استقبال بازارها از بسته ارزی

  دنیای اقتصاد: با تایید جزئیات بسته ارزی که «دنیای اقتصاد» ۱۰ روز پیش رونمایی کرده بود، امروز آرامش به فضای بازارهای کشور بازگشت. به این ترتیب، پول‌های تازه به سمت بورس به‌عنوان بازاری غیرسفته‌بازی حرکت کردند و دلار و سکه افت محسوسی را به ثبت رساندند. بنابراین، شاخص بورس با جهش ۴۸۸۰ واحدی رکوردی تازه را به ثبت رساند و بازدهی خود را از ابتدای سال از ۳۸ درصد فراتر برد. اقبال سهامداران عموما در نمادهای صادرات‌محور قابل رصد بود و همین امر باعث شد تا ارزش معاملات خُرد به رقم بی‌سابقه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان برسد. در بازار ارز اما، با وجود تلاش‌های بسیاری که سفته‌بازان برای حفظ سطح ۱۰ هزار تومانی انجام دادند، نرخ‌ها با بیش از ۵۰۰ تومان کاهش مواجه شدند. قیمت سکه نیز در مسیری کاهشی سطوح کمتر از سه میلیون و چهارصد هزار تومان را نیز تجربه کرد. نکته قابل‌توجه آنکه نرخ دلار در بازارهای مختلف به یکدیگر نزدیک شدند که نشان از حرکت ارز به سمت ثبات بیشتر است. همچنین، انتظارات از بازار سکه کاملا کاهشی است و فعالان این بازارها معتقدند با آزاد شدن معاملات ارز پس از اجرای بسته جدید، تمرکز تقاضا از سکه برداشته شده و همین مساله موجب ریزش بیشتر قیمت سکه خواهد شد.
 • کارنامه کارگزاری‌ها در نخستین ماه تابستان

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران نخستین ماه از تابستان سال ۹۷ را با افت ۴۲ واحدى (معادل صفر درصدی) شاخص کل پشت‌سر گذاشت. در این ماه عملکرد کارگزاران فعال در بازار در حالی نشان از ثبت معاملات بیش از ۱۹هزار میلیارد تومانی دارد که در مقایسه با عملکرد خرداد ماه و مدت مشابه سال قبل، با رشد همراه شده است به‌طوری‌که این نهادهای مالی توانستند افزایش بیش از ۳۵درصدی معاملات نسبت به عملکرد خرداد ماه را تجربه کنند. این خرید و فروش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز رشد چشمگیری نشان می‌دهد به‌طوری‌که ارزش خرید و فروش‌های این نهادهای مالی طی ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۱۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.
 • صعود شاخص سهام با سیگنال ارزی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با استقبال از بسته ارزی دولت شاهد جهش خیره‌کننده‌ای بود. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که شامگاه روز یکشنبه مدیر کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، در رسانه ملی به تشریح بسته ارزی جدید بانک مرکزی پرداخت که براساس آن نرخ بازار ثانویه جایگزین ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی شد. از این پس تنها ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی برای واردات کالا اساسی و دارو استفاده خواهد شد.
 • جهش ۵ پله‌ای «ایفکس» با امید دلاری

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران دیروز رشد بیش از ۶/ ۳‌درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. به این ترتیب سهامداران شاهد ارتقای نماگر اصلی این بازار به سطح یک‌هزار و ۵۲۷ واحدی بودند. اثرات مثبت مورد انتظار از تصمیمات هیات دولت که در شامگاه روز یکشنبه با ارائه تصویب بسته جدید ارزی نهایی شد، در داد و ستد سهام صادرات محور فرابورس دیروز ملموس بود. مطابق این تصمیمات ارز دولتی تنها به کالاهای اساسی و دارو اختصاص خواهد یافت. ضمن اینکه ارز حاصل از صادرات فولاد، مس، روی و پتروشیمی در بازار دوم معامله خواهد شد تا عرضه و تقاضا نرخ آن را تعیین کند. تاثیر مثبت این خبر در قیمت سهام پتروشیمی زاگرس منجر به نوسان بیش از ۵ درصدی این نماد شد. با افزایش ۵۰ درصدی قیمت «زاگرس»، این نماد در ثانیه‌های اولیه معاملات فرابورس به‌منظور برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی ناشر متوقف شد.
 • شمارش معکوس برای ورود جهان فولاد به بورس

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: شرکت جهان فولاد سیرجان تا پایان شهریور ماه امسال وارد بورس می‌شود.علی عباسلو، مدیرعامل جهان فولاد سیرجان با اعلام این خبر افزود: به تازگی مدیران و کارشناسان فرابورس از سه کارخانه احیا، ذوب و نورد جهان فولاد سیرجان بازدید کردند و امیدواریم با توجه به کامل شدن بررسی حساب‌های شرکت تا پایان شهریور ماه به بازار سهام راه یابیم.وی به آمادگی بورسی‌ها برای ورود جهان فولاد سیرجان نیز اشاره کرد و گفت: روال اداری پذیرش در بورس به انجام رسیده و تا درج نماد جهان فولاد بر تابلو زمان زیادی باقی نمانده است.

بیشتر

بیشتر