آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • جعبه ابزار پوشش ریسک در بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس‌های معتبر دنیا برای تنوع‌سازی در پرتفوی سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر، اقدام به راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید از جمله ابزارهای مشتق می‌کنند تا سرمایه‌گذاران بتوانند براساس سلیقه خود در ابزارهای موجود سرمایه‌گذاری کنند. از جمله ابزارهای مشتق که طی سال‌های اخیر در بورس‌های معتبر دنیا مورد توجه قرار گرفته است ابزارهای مشتق مبتنی بر نوسان هستند به این معنی که بورس‌ها، مقدار نوسان یک دارایی همچون سهام یا شاخص‌های سهام را محاسبه می‌کنند، سپس با تعریف ابزارهای مشتق همچون قراردادهای آتی و اختیار معامله مبتنی بر نوسان محاسبه شده، امکان معامله این ابزارها را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. استفاده از مشتقات نوسان ابزاری قدرتمند برای پوشش ریسک است.واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم کامران سلمانی قرائی و فهیمه میرشفیع به بررسی و معرفی این ابزار‌ها پرداخته است. در ادامه، بخش‌هایی از این پژوهش را می‌خوانیم. (متن کامل این پژوهش در سایت شرکت بورس تهران در بخش تحقیق و توسعه در دسترس علاقه‌مندان است.)
 • مکمل سه جزئی رونق بورس

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران روز گذشته، سومین جهش متوالی خود را پشت سر گذاشت. دیروز شاخص کل با جهش ۲۹۰۴ واحدی (معادل بیش از ۵/ ۲درصد) ضمن عبور از سقف قبلی خود (۱۱۵ هزار و ۱۷۴ واحدی در ۴ تیرماه) در قله جدید ۱۱۶ هزار و ۷۵۷ واحدی ایستاد. مشاهده روزهای مثبت متوالی در این بازار نشان می‌دهد، معامله‌گران همچنان نگاهی خوش‌بینانه به آزادسازی نرخ ارز صادرات غیرنفتی دارند. این شرایط از ابتدای هفته تاکنون با رشد ۳/ ۷ درصدی شاخص سهام، سبب ثبت ۸ کانال‌شکنی در کارنامه بورس تهران شده است.
 • جهش شاخص سهام به کانال ۱۱۶ هزار واحدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران برای سومین روز متوالی در هفته جاری شاهد رشد سه رقمی بود. شاخص کل این بازار در پایان معاملات با جهش بیش از ۵/ ۲ درصدی در سطح ۱۱۶ هزار و ۷۵۶ واحدی قرار گرفت. این بیشترین میزان شاخص سهام طی تاریخ معاملات بورس تهران است.
 • تداوم رکوردشکنی‌های شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: دیروز شاخص کل فرابورس در ادامه جهش‌های روزهای گذشته، به صعود خود ادامه داد و با رشد چشم‌گیر بیش از ۳ درصدی مواجه شد. اثرات مثبت تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر عرضه دلار غیر نفتی در بازار ثانویه، روی آیفکس دوام پیدا کرد و باعث شد این نماگر روز گذشته با افزایش ۴۳ واحدی در سطح ۱۳۳۷ مستقر شود. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)دیروز مورد استقبال سهامداران حقیقی به ویژه در ساعات پایانی معاملات دیروز بود.
 • سازمان بورس و فناوری اطلاعات ایران تفاهم‌نامه امضا کردند

  سنا: سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان فناوری اطلاعات ایران، در جریان بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ۹۷)، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این مراسم شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اظهار این مطلب که امضای این تفاهم‌نامه مقدمه‌ای برای توسعه زیر‌ساخت‌های حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه است، گفت: نگهداری و ذخیره‌سازی داده‌های سازمان بورس، تبادل سریع و کارآمد اطلاعات بین ارکان بازار سرمایه و افزیش امنیت اطلاعات از مهم‌ترین‌ دستاوردهای امضای این تفاهم‌نامه است.محمدی، همکاری مشترک سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان فناوری اطلاعات را محصول این تفاهم‌نامه دانست و ادامه داد: توسعه نرم‌افزارها، تولید اپلیکیشن‌ها و گیمیفیکشن از دیگر مزایای آغاز این همکاری است.وی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش در حوزه فناوری اطلاعات از دیگر محور‌های این تفاهم‌نامه است، تاکید کرد: بر اساس قانون، اجرای اقدامات مبتنی بر فناوری اطلاعات باید از بستر سازمان فناوری اطلاعات عملیاتی شود.

بیشتر

بیشتر