آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • ۳/۸ درصد سود در یک روز

  دنیای اقتصاد: بورس تهران یکی از روزهای تاریخی خود را با جهش ۴۴۱۴ واحدی شاخص کل پشت سرگذاشت و بازده ۸/ ۳ درصدی را در چهارمین روز کاری این هفته ثبت کرد. به این ترتیب، نماگر بازار سهام در پایان داد و ستدهای دیروز ضمن جهش پنج کانالی توانست جایگاه خود را در کانال ۱۲۱ هزار واحدی تثبیت کند. این، بیشترین بازدهی روزانه بورس تهران ظرف ۹ سال گذشته بود که عمدتا ناشی از خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به تغییر معادلات در بازار ارز بود. از ابتدای این هفته و توام با انتشار خبر «پمپاژ دلارهای غیرنفتی به بازار دوم» سیل نقدینگی سرگردان به بازار سهام سرازیر شد. در نتیجه این اتفاق، سهام شرکت‌های پتروشیمی، فلزکاران و صادرکنندگان معدنی بورس تهران در مرکز توجه بازار قرار گرفتند و ارزش سهامشان به‌طور فزاینده‌ای رشد کرد. جذابیت سهام به‌ویژه با جدی‌تر شدن زمزمه‌های آزادسازی نرخ ارز صادرکنندگان غیرنفتی چنان اشتیاقی در بازار به‌وجود آورد که بخشی از نقدینگی به‌دلیل عدم‌عرضه، موفق به خرید نشد و پشت صف طولانی خرید به انتظار سهام باقی ماند. همصدایی درون دولت برای بازنگری در سیاست ارزی مهم‌ترین عامل اشتیاق متقاضیان برای خرید سهام ارزیابی می‌شود؛ هرچند تعلل در اجرای این اصلاحات می‌تواند ضربه‌ای جدی به بازارها وارد کند.
 • نبض نقدینگی در دست سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: رصد بازارهای سرمایه‌گذاری و به‌ویژه بورس نشان از آن دارد که رشد اخیر این بازارها در مدت اخیر تنها به واسطه ورود نقدینگی نبوده و عوامل دیگری نیز در تشکیل این روند موثر بوده‌اند. به‌طوری‌که تصمیمات اتخاذ شده از سوی سیاست‌گذاران نقش مهمی در این نوسانات داشته است.
 • جهش ۵ کانالی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد چشمگیر شاخص سهام بود.دیروز بازار سهام در حالی فعالیت خود را شروع کرد که شامگاه دوشنبه سه خبر برای بازار منتشر شده بود. نخست آنکه در در برنامه گفت‌وگو ویژه خبری برآیند اظهار نظر کارشناسان از جمله رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر ورود ارز صادر‌کنندگان بزرگ به بازار ثانویه بود. این خبر برای شرکت‌های بزرگ صادراتی از جمله گروه پتروشیمی و معدنی –فلزی مطلوب به شمار می‌رود.
 • پرواز «آیفکس» به قله تاریخی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس به مسیر صعود چشمگیر خود ادامه داد و با جهش بیش از ۳/ ۴ درصدی مواجه شد و در پایان معاملات ضمن ۶ کانال شکنی در نزدیکی سطح ۱۳۹۵ واحدی ایستاد. این بیشترین میزان رشد شاخص فرابورس از تاریخ ۱۵ فروردین سال ۹۴ به شمار می‌رود. صحبت‌های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بر‌نامه ویژه خبری در شامگاه دوشنبه، در کنار کاهش تنش‌های سیاسی پس از تغییر لحن رئیس‌جمهور آمریکا زمینه صعود قیمت سهام فرابورسی همگام با بورس تهران را فراهم کرد. در دادو‌ستدهای دیروز این بازار، بیش از ۴۲۰ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۲۹ میلیارد تومان معامله شد. قسمت عمده ارزش معاملات این روز در اختیار بازار اوراق با درآمد ثابت بود.
 • آخرین مهلت ثبت شبا در سامانه سهام عدالت

  سازمان خصوصی‌سازی: مشمولان سهام عدالت که تا‌کنون اقدام به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت برای دریافت سود این سهام نکرده‌اند، تنها تا ۱۵ مردادماه امسال فرصت دارند که اقدام به این کار کنند.

بیشتر

بیشتر