آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۸۴

 • بورس در انتظار تغییر سیاست

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری رشد یک درصدی شاخص کل توام با احتیاط معامله‌گران را به ثبت رساند. افزایش تنش‌های لفظی در حوزه سیاست خارجی به همراه نزدیک شدن به موعد اجرای دور اول تحریم‌های آمریکایی در کنار ادامه ابهام در سیاست ارزی دولت موجب شده تا عملا انگیزه خریداران سهام برای حضور در طرف تقاضا کاهش یابد. در همین حال، با افزایش نسبتا مستمر فاصله دلار غیررسمی با نرخ رسمی، توجیه فروش ارزهای صادراتی با نرخ دولتی هر روز کمتر می‌شود و قیمت‌گذاری کالاها در بورس کالا نیز فاصله بیشتری با قیمت آزاد پیدا می‌کند؛ ترکیبی که موجب شده عدم‌النفع شرکت‌های بورسی از محل افزایش رانت ارزی تشدید شود.
 • رشد سهام با کاهش التهابات

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات دیروز پس از دو روز تنزل، ۴۰۴ واحد افزایش یافت و در سطح ۱۰۸ هزار و ۸۰۰ واحد ایستاد. از روز دوشنبه این هفته با تشدید نگرانی‌های سیاسی میل به خروج از سهام به‌ویژه از سوی سهامداران حقیقی افزایش یافت و در نتیجه، قیمت‌ها مجددا تحت‌فشار قرار گرفت. به‌نظر می‌رسد خبر انتصابات جدید در تیم اقتصادی دولت که در روز گذشته با خبر جانشینی عبدالناصر همتی به سکانداری بانک مرکزی آغاز شد، پالس مثبتی به بازارها ارسال کرده است. فروکش‌کردن التهابات در بازارهای ارز و سکه و استقبال سرمایه‌گذاران از سهام نشان‌دهنده خوش‌بینی بازارها به این تغییر است.
 • جهش یک درصدی شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شاخص کل فرابورس ایران افزایش بیش از ۱/ ۱ درصدی را تجربه کرد.در معاملات دیروز فرابورس بیش از ۳۳۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۶۵ میلیارد تومان مبادله شد. ارزش معاملات بازار اول و دوم بالغ بر ۵۱ میلیارد تومان بود. ۸۳ میلیارد تومان از پول در گردش معاملات نیز در اختیار بازار اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت. بیشترین تاثیر مثبت بر محاسبه شاخص کل این بازار متعلق به شرکت پتروشیمی زاگرس از گروه محصولات شیمیایی بود.
 • جزئیات نسخه جدید سامانه معاملاتی فرابورس

  معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران با اشاره به اینکه از روز شنبه ۶ مردادماه سفارش‌گیری و انجام معاملات در بازارهای فرابورس ایران در نسخه جدید سامانه معاملاتی اتوس انجام خواهد شد، گفت: از این‌رو سفارش‌های معامله‌گران و کارگزاران حداکثر تا ساعت ۱۴:۳۰ چهارشنبه از نسخه قدیم سامانه حذف شد و معامله‌گران و کارگزاران از شنبه سفارش‌هایشان را در نسخه جدید وارد می‌کنند.

بیشتر

بیشتر