شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۸۵

 • برنده پنهان سود بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بیش از سه ماه از اعمال سیاست‌های دستوری دولت در بازار ارز می‌گذرد. برای بورسی‌ها مهم‌ترین پیامد این رفتار، قیمت‌گذاری محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان بوده است. امری که به بهانه حمایت از صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کننده‌ها با فشار بر شرکت‌های بالادستی صورت گرفته است. اما این سیاست به‌جای کمک به مصرف‌کنندگان موجب شکاف قیمتی روزافزون بازار و بورس کالا شده است. بنابراین، سود کلانی از جیب سهامداران عاید واسطه‌ها شده است.
 • افزایش حمایت حقوقی‌ها

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بازار سهام هفته گذشته را با رشد یک درصدی شاخص کل سپری کرد و به این ترتیب توانست بازدهی خود را از ابتدای سال به حدود ۱۳ درصد برساند.
 • تقسیم سودهای غیرمنتظره در رالی نهایی مجامع

  علیرضا توکلی
  دنیای بورس: هفته گذشته اهالی تالار شیشه‌ای شاهد ترافیک برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی و فرابورسی بودند. در ۲ روز پایانی تیرماه (شنبه و یکشنبه هفته گذشته) برگزاری ۱۱۱ مجمع سالانه برنامه‌ریزی شده بود که بیشتر آنها تشکیل شدند و صورت‌های مالی خود را مصوب کردند. با این تعداد مجمع در ۲ روز، چندان غیرعادی نبود اگر در برخی مجامع نماینده بورس حضور نداشته باشد یا برخی سهامداران ترجیح دهند پس از حضور در یک مجمع و شنیدن گزارش هیات‌مدیره به مجمع دیگری بروند و بخشی از مجمع دوم را هم پیگیری کنند. در هفته گذشته برخی تقسیم سودها برای سهامداران غیرمنتظره بود، از جمله «فولاد مبارکه» که از سود بیش از ۸۰ تومانی خود تنها ۲۵ تومان تقسیم کرد تا نقدینگی جهت پیشبرد برنامه‌های خود داشته باشد. در سوی دیگر سهامداران عضو تازه وارد بورس یعنی «پتروشیمی پارس» در انتظار سود حدود ۴۰۰ تومانی بودند اما با پیشنهاد تقسیم سود ۵۰۰ تومانی شگفت‌زده شدند، گرچه با اصرار نماینده بورس، نهایتا تقسیم سود ۴۷۵ تومانی مصوب شد. شرکت‌های پالایشی هم برای تقسیم سود کم، مصوبه هیات‌وزیران درباره اندوخته کردن بخشی از سود برای کیفی‌سازی پالایشگاه را مد‌نظر قرار دادند. پالایشگاه شیراز (شراز) نیز با تقسیم ۶/ ۰ تومان از ۲/ ۱۷۶ تومان سود خود یعنی کمتر از یک درصد از همه شگفت‌انگیزتر عمل کرد.
 • جای خالی نماینده بازار سرمایه در شورای پول و اعتبار

  سنا: بورس تابلوی اقتصاد کشور‌ها است و بخشی از تولید ناخالص داخلی محصول عملکرد بنگاه‌های تولیدی حاضر در بازار سرمایه است. اهمیت و نقش بازار سرمایه در توسعه اقتصادی و تولید داخلی اکنون بیش از گذشته برای سیاست‌گذاران اقتصادی کشور روشن شده، به نحوی که در روزهای اخیر روسای قوای سه‌گانه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بارها هدایت نقدینگی به بازار سرمایه را ضرورت اقتصاد کشور عنوان کرده‌اند.
 • بورس بازان در جست‌وجوی اعتماد

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته پس از اصلاح قابل ملاحظه قیمت‌ها و آرامش حاکم بر معاملات بعد از فصل مجامع با رشد ۱۰۲۴ واحدی (معادل حدود یک درصد) مواجه شد. این امر بازدهی بازار سهام از ابتدای سال تا کنون را مجددا به مرز ۱۳درصد رساند. این رشد در شرایطی حاکم شد که بازارهای موازی ازجمله ارز و طلا نیز همچنان در مسیر صعودی حرکت کردند. بورس‌بازان با انعکاس رشد نرخ ارز در ارزش جایگزینی و سود شرکت‌ها، در سمت تقاضای سهام فعال شدند. در این مسیر اما از آرامش اقتصادی و سیاسی نیز غافل نیستند. موضوعی که می‌تواند اعتماد آنها به سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش دهد. البته این امر تا‌کنون محقق نشده است. در این میان بسیاری از تحلیلگران معتقدند گزارش‌های فصل بهار شرکت‌ها بتواند جان تازه‌ای به معاملات سهام ببخشد.

بیشتر

بیشتر