آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • افت بورس در ترافیک مجامع

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واحدی قرار گرفت. همچنان حضور پررنگ سهامداران در سمت فروش سهام نشان‌دهنده نبود چشم‌انداز قابل‌اطمینان در حوزه سیاست خارجی، بازارهای جهانی و نوسان ارزهای غیررسمی است. علاوه بر این، سیل توقف نمادهای بورسی در فصل پرترافیک مجامع نیز بیش از پیش بر بهای سهام فشار وارد کرد. از سوی دیگر، اشتیاق زایدالوصف سرمایه‌گذاران برای خرید سهام پتروشیمی پارس فضای عمومی بازار را تحت‌الشعاع خود قرار داده است و مانع از خودنمایی جریان نقدینگی در دیگر سهام بازار است. فشار این عوامل بر قیمت سهام به‌حدی بود که رشد قیمت جهانی فلزات پایه هم توجهی در بین سهامداران بورس تهران جلب نکرد.
 • ۶ اقدام بورسی به روایت سکاندار

  دنیای اقتصاد: بازدید رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از دومین دوره لیگ ستارگان بورس با اخبار مهمی همراه بود. بازبینی درخصوص دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها، ایجاد شرایط جدید برای رفع توقف نمادهای تازه‌وارد به بازار بعد از ۲۰ درصد نوسان مثبت و لزوم تعیین نرخ مناسب در بورس کالا از جمله مهم‌ترین اظهارات شاپور محمدی بود. همچنین سکاندار بورس درخصوص بازگشایی نماد «های‌وب»، عرضه‌های اولیه و سیاست‌های کشور درخصوص مردمی شدن اقتصاد نیز توضیحاتی داد.
 • تداوم ریزش شاخص فرابورس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز گذشته خود را با افت شاخص به پایان رساند. بر این اساس دیروز شاخص کل این بازار با افت ۸/ ۵ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) تا سطح ۷/ ۱۲۰۹ واحدی عقب‌نشینی کرد. با احتساب افت روز گذشته آیفکس، بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۳/ ۱۰ درصد محدود شد. رصد معاملات روز گذشته فرابورس ایران، نشان‌دهنده بیشترین تاثیر منفی بر شاخص از سوی نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون و تولید نیروی برق دماوند در مجموع به میزان ۴/ ۴ واحد است. در مقابل اما نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و آهن و فولاد ارفع مانع از افت بیشتر آیفکس شدند.
 • عقب‌نشینی شاخص سهام از کانال ۱۰۸ هزار واحدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته باز هم وارد مسیر نزولی شد. در بازار دیروز معامله‌گران مجددا شاهد افت قیمت نمادهای بزرگ‌تر بازار بودند. کمبود نقدینگی، کاهش بهای نفت و فلزات پایه و همچنین وضعیت خاص نماد معاملاتی پتروشیمی‌پارس که روز گذشته بعد از رشد ۲۰درصدی متوقف شد، بازار را مجددا با ریزش عمومی قیمت‌ها مواجه کرد. به این ترتیب دیروز نمادهای هلدینگ خلیج‌فارس، ملی مس ایران، پتروشیمی مبین، فولاد‌مبارکه اصفهان، گل‌گهر و سرمایه‌گذاری معادن و فلزات در صدر نمادها با بیشترین تاثیر منفی در محاسبه شاخص کل قرار گرفتند.در نتیجه شاخص کل با کاهش ۳۲۹واحدی معادل ۳/ ۰ درصد مواجه شد و در پایان معاملات ضمن واگذاری یک کانال دیگر، در سطح ۱۰۷هزار و ۷۸۱واحد قرار گرفت.شاخص کل هم‌‌وزن اما با افزایش ۳ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۳۲۶ واحد را به نمایش گذاشت. این امر نشان از افت قیمت نمادهای بزرگ‌تر بازار داشت.
 • جزئیات آغاز واگذاری‌ها در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: سازمان خصوصی‌سازی ۶۳۱ بنگاه را در لیست واگذاری‌های سال ۹۷ معرفی کرده‌ بود. این امر در شرایطی صورت می‌گیرد که در مردادماه شاهد انجام نخستین دور از این واگذاری‌ها با عرضه ۱۶ بنگاه هستیم. بر‌اساس اطلاعات و اخبار منتشر شده روز دوم مرداد ماه ۱۶ بنگاه و شرکت دولتی در مجموع با قیمت تقریبی ۲۶۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
 • حسابرسان و مقابله با فساد در ارز دولتی

  عباس وفادار حسابدار رسمی
  در هفته گذشته اعلام اسامی ۱۰۸۹ شخص حقیقی و حقوقی که ارز با نرخ دولتی دریافت کرده‌اند، خبر‌ساز شد. اینجا بود که این سوال برای همگان مطرح شد که با این ارزها چه کرده‌اند. پس از آن بود که اعلام شد بعضی موبایل وارد کرده‌اند و به نرخ ارز آزاد فروخته‌اند، برای واردات خودروهایی که غیرقانونی ثبت سفارش کرده‌اند ارز داده شده است، شرکت خودرویی لوازم خانگی وارد کرده‌ است، شرکت دام و طیور خودرو وارد کرده و شرکتی که یک هفته از تاریخ تاسیس آن نمی‌گذرد، ارز دریافت کرده است. خلاصه اینکه همه مشغول گرفتن ماهی از این آب گل‌آلودند و طبق معمول، مقامات هم مشغول تجویز نوش‌دارو پس از مرگ سهراب!

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر