آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۸

 • نگاه ناامیدانه بورس به سیاست‌های ارزی

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته جاری کماکان چهره‌ای منفی داشت و با افت توامان شاخص و حجم معاملات عملا خاطره رونق چشمگیر اوایل تیرماه را تا حد زیادی نزد سرمایه‌گذاران محو کرد. به این ترتیب با افت ۶/ ۱ درصدی شاخص کل، میزان بازدهی بازار از ابتدای سال به ۱۲ درصد رسید که عملکرد قابل قبولی در فضای تورمی کنونی به شمار نمی‌رود. در این میان، نگرانی از افت جهانی ارزش فلزات اساسی نقش پررنگی در عقب‌نشینی قیمت سهام شرکت‌های شاخص و بزرگ بورس در گروه فولادی، مس، سنگ‌آهن و روی ایفا کرد که با توجه به پیشرو بودن سهام مزبور در رالی قبلی، فضای منفی را بر کل بازار سهام حکمفرما کرده است. در همین حال، سرسختی دولت در زمینه عدم آزادسازی این شرکت‌ها از بند فروش درآمد صادراتی به نرخ رسمی در کنار محدودیت در قیمت‌گذاری محصولات در بورس کالا موجب شده تا امیدواری‌های بنیادی به افزایش سودآوری این شرکت‌ها در کوتاه مدت کاهش یابد.
 • روز‌ تک‌نمادی بورس تهران

  دنیای اقتصاد: معاملات بورس تهران طی آخرین روز از هفته جاری دو نیمه متفاوت داشت. شاخص کل سهام در ابتدای معاملات دیروز به دنبال رشد عمومی تقاضا افزایش ۴۰۰ واحدی را به نمایش گذاشت؛ اما در ادامه با فشار فروش در اغلب نمادها عقب‌نشینی کرد و در نهایت با برآیند صفر درصدی مواجه شد. در تردد پرترافیک شرکت‌ها برای برگزاری مجمع سالانه و عدم‌اطمینان سهامداران به سیاست‌های ارزی و روند قیمت‌های جهانی، به نظر می‌رسد بهانه برای حرکت بخشی از منابع پولی برای کسب سود موقت در نمادهای مستعد مهیا بود. اما از این مهم‌تر، توجه تام بازار به تک‌نماد تازه‌وارد پتروشیمی پارس و تخصیص دو سوم جریان وجوه به معاملات این سهم بود. داد وستد ۴۲۰ میلیارد تومانی در این سهم در حالی بود که بسیاری از بزرگان بازار در فاز اصلاح قرار داشتند.
 • افزایش سود سهام عدالت در سال ۹۷

  سنا: با توجه به مجامع برگزار شده پیش‌بینی می‌شود، امسال سود بیشتری میان مشمولان سهام عدالت نسبت به سال گذشته تقسیم شود. رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر ۴۹ شرکت سرمایه پذیر در سبد سهام عدالت حاضر هستند که برای سال مالی ۹۵ این شرکت‌ها ۴۲۰۰ میلیارد تومان سود مربوط به سهام عدالت مصوب شد، که پس از کسر ۴۰۰ میلیارد تومان از این رقم برای شرکت در افزایش سرمایه، بقیه این رقم که حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان است میان مشمولان تقسیم شده است. میرعلی اشرف پوری حسینی درخصوص میزان سود تقسیمی مربوط به سال مالی ۹۶شرکت‌های سرمایه‌پذیر گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال سود بیشتری میان مشمولان سهام عدالت نسبت به سال گذشته تقسیم شود البته باید تا پایان فصل مجامع منتظر بمانیم تا رقم دقیق این سود مشخص شود.

بیشتر

بیشتر