آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۴

 • جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک‌های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به‌شمار می‌روند. این عوامل همگام با کاهش محسوس قدرت نقدینگی و فشار فروش در گروه‌های فلزی-معدنی منجر به چرخش نقدینگی از سمت سهام با ارزش بازار بالاتر به سوی برخی گروه‌های کوچک‌تر شد. این انتقال نقدینگی به‌دلیل عدم‌پشتوانه بنیادی سهام کوچک‌تر در شرایط فعلی از نگاه کارشناسان، پرریسک ارزیابی می‌شود.
 • سه پلان سازمان برای رونق بورس

  دنیای اقتصاد: عرضه‌های اولیه همواره به‌عنوان امری جذاب و فرصتی مناسب برای کسب بازدهی در بورس‌های دنیا به شمار می‌رود و از این رو از اهمیت بسزایی برای فعالان بازار سرمایه برخوردارند. در این میان، رصد شرایط حاکم بر بازار در جهت تعیین فرصت مناسب برای عرضه اولیه سهام، لازم است تمرکز بر پذیرش شرکت‌هایی که از جذابیت بالایی برخوردارند، مورد توجه سیاست‌گذار قرار گیرد. به این ترتیب یکی از اقدامات ارزشمند مقام سیاست‌گذار در تمامی دوره‌ها، تمرکز بر چنین بازویی برای پایداری رونق سهام است. موضوعی که در هفته‌های اخیر مد نظر سیاست‌گذار قرار داشته است. علاوه بر این ایجاد مشوق‌های عمومی در بازار سرمایه و همچنین توسعه ابزارهای مالی از دیگر راهکارهای جذب نقدینگی به بازار سهام است.رئیس سازمان بورس دیروز در صحبت‌هایی عرضه اولیه شرکت‌ها با فرصت کسب بازدهی برای سهامداران را از اولویت این نهاد عنوان کرد. امری که می‌تواند در شرایط فعلی نقدینگی را به سوی بورس هدایت کند.
 • تداوم روند نزولی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم نزول قیمت‌ها بود. دیروز هر چند بازار جو بهتری داشت اما نمادهای بزرگ بازار نتوانستند در مقابل کاهش قیمت جهانی فلزات مقاومت کنند. دیروز همچنان نمادهای فلزی - معدنی با کاهش قیمت خود شاخص کل را در مسیر نزولی سوق دادند. به این ترتیب نمادهای ملی‌مس، گل‌گهر، فولاد‌مبارکه، چادر‌ملو، سرمایه‌گذاری غدیر و هلدینگ نفت و گاز پارسیان شاخص را به میزان ۵۸۸واحد معادل بیش از ۵/ ۰ درصد به عقب راندند.به این ترتیب شاخص سهام در پایان معاملات دیروز به رقم ۱۰۸هزار و ۹۱۷ واحد رسید.دیروز همچنین شاخص کل هم‌وزن ۵۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳۸۳ واحد رسید.در بازار دیروز مهم‌ترین‌ تحول صف خرید قابل‌ملاحظه پتروشیمی‌پارس بود. این شرکت دیروز در ابتدای وقت معاملاتی صف خرید بیش از یک میلیارد سهمی را تجربه کرد. همچنین دیروز دیگر پتروشیمی تازه‌وارد بازار سرمایه یعنی پتروشیمی غدیر به دلیل رسیدن به رشد ۲۰درصدی قیمت متوقف شد.
 • تحول در فروشگاه رفاه از منظر شاخص‌های اقتصادی

  گروه بنگاه‌ها: ارزیابی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت کدال،حکایت از روند قابل توجه پیشرفت در شاخص‌های کسب و کار دارد.
 • عرضه اولیه سهام کشت و دام قیام

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت کشت و دام قیام اصفهان در آستانه عرضه اولیه این شرکت در معاملات روز دوشنبه(فردا) به بیان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شرکت پرداخت. محسن مرتهب در نشست خبری با بیان اینکه تعداد دام‌های این شرکت حدود ۱۱ هزار راس است، گفت: ظرفیت تولید شیر شرکت در سال ۹۶ معادل ۶۶ هزار تن بود که امسال به ۷۲ هزار تن خواهد رسید. وی با بیان اینکه این شرکت یکی از بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده‌های شیر ایران با تولید ۲۰۰ تن در روز است، افزود: ۹۵ درصد درآمد شرکت از تولید شیر و فعالیت دامپروری است؛ ضمن اینکه یکی از بزرگ‌ترین واحدهای توزیع‌کننده تلیسه هستیم .

بیشتر

بیشتر