آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • فرصت بازار دوم ارز برای بورس

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام در هفته گذشته در ادامه روند دو هفته پیش از آن نشانه‌های کاهش تب و تاب و تمایل به رکود را نشان داد که این مساله هم در حجم معاملات خرد و هم در افت شاخص محسوس بود. به این ترتیب، با عقب‌نشینی بیش از ۵۰ درصدی ارزش معاملات خرد به کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان از اوج اوایل تیر ماه و کاهش ۷/ ۲ درصدی شاخص در هفته مورد گزارش، بازار سهام وارد فاز استراحت شده است. در مقیاس بلندمدت‌تر، رشد ۷/ ۱۳ درصدی شاخص از ابتدای سال هنوز از ارز و سکه و حتی مسکن کمتر است و تنها توانسته رقیب سنتی یعنی سود بانکی را پشت سر بگذارد. در همین حال، انتشار خبرهای ضد و نقیض از نتایج مذاکرات با اروپاییان درخصوص بسته پیشنهادی اقتصادی برای حفظ برجام، فضایی از بلاتکلیفی و ابهام را به لحاظ عوامل غیراقتصادی بر بورس تهران حکمفرما کرده است. انتظار می‌رود این شرایط تا زمان شفاف‌سازی چشم‌انداز سیاسی یا انعطاف دولت در عرضه ارز صادرکنندگان بزرگ به نرخ توافقی ادامه یابد.
 • عقب‌نشینی شاخص سهام با سیگنال‌های جهانی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش چشمگیر شاخص کل مواجه شد. در هفته گذشته معامله‌گران تحت تاثیر افزایش عرضه معامله‌گران حقوقی و کمبود نقدینگی، کاهش بهای جهانی فلزات و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع و تا حدودی جو ناشی از عرضه اولیه پتروشیمی پارس به‌عنوان غول گازی بورس با کاهش شاخص کل مواجه شدند. با این‌حال وزن افت قیمت در بازارهای جهانی در کاهش نماگر بازار بیش از سایر عوامل ارزیابی می شود. به این ترتیب شاخص کل هفته گذشته کاهش ۲۹۸۵ واحدی (معادل۷/ ۲ درصد) را تجربه کرد تا بازدهی معامله‌گران در سال جاری به رقم ۷/ ۱۳ درصد عقب‌نشینی کند.
 • بازار ثانویه ارز و بیم و امید سهامداران

  علیرضا توکلی
  دنیای بورس: سومین هفته تیرماه در تهران بیش از ۳۰ مجمع سالانه برگزار شد که تمام آنها توانستند صورت‌های مالی خود را به تصویب برسانند. در مجامع هفته گذشته از سوالات سهامداران می‌شد بیم و امید آنها را نسبت به تاثیر راه‌اندازی بازار ثانویه ارز روی شرکت‌های صادرات محور بورس دید. گرچه بیشتر این شرکت‌ها در رده صادرکنندگان محصولات فلزی و پتروشیمی بودند که فعلا شامل این بازار نمی‌شوند. حتی شرکت‌های دیگر مانند دارویی‌ها و لبنیاتی‌ها نیز با توجه به ملاحظات سهامدار عمده دولتی یا شبه دولتی نمی‌توانستند پاسخ صریحی به این پرسش بدهند. گزیده‌ای از نتایج مجامع هفته گذشته در ادامه خواهد آمد که خوانندگان می‌توانند متن کامل گزارش‌ها را با دسترسی کاملا آزاد و بدون پرداخت هزینه در سایت «دنیای بورس» بخوانند.
 • رشد ۴۵ درصدی درآمد افرانت

  گروه بنگاه‌ها: شرکت افرانت با تصویب مجمع عمومی برای سال ٩٦ معادل یک میلیارد تومان سود تقسیم می کند. فریدون قاسم‌زاده، مدیرعامل «افرانت» در جلسه مجمع این شرکت با اشاره به رشد ٤٥ درصدی درآمد افرانت در سال ٩٦نسبت به سال قبل گفت: درآمد حاصل از پهنای باند ٨٨ درصد و درآمد حاصل از دیتاسنتر ١١ درصد بوده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر