آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۳۲

 • فتح کانال مجدد بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران، معاملات اولین روز کاری درهفته جاری را با رشد شاخص کل شروع کرد. اقبال گسترده سهامداران به سهام پالایشی در کنار وضعیت نسبتا باثبات در دیگر صنایع، سطح عمومی قیمت‌ها را تقویت کرد. نماگر کل بازار در ادامه روند صعودی خود در پایان معاملات دیروز ۱۶۳ واحد (معادل ۲/۰ درصد) افزایش یافت و پس از حدود یک ماه کانال ۹۵ هزار واحدی را باز پس گرفت.معاملات سهام در روز گذشته بر مبنای الگوی هفته پیش رقم خورد.
 • آرایش بورسی‌ها در رالی شاخص

  دنیای اقتصاد: در نوسانات شاخص سهام به‌ویژه در مسیر صعودی، ریسک سرمایه‌گذاری در صنایع بورسی با یکدیگر متفاوت است. این ریسک توسط ضریب همبستگی محاسبه می‌شود. هر چند این ضریب عموما در بازه زمانی بلندمدت و به‌صورت تاریخی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما در دوره‌های مختلف با توجه به عوامل بنیادی اثرگذار تغییر می‌کند. به این ترتیب اتکای صرف به یک عدد می‌تواند سرمایه‌گذار را دچار اشتباه کند؛ بنابراین ضریب بتای صنایع ۳۸گانه بورسی در بازه‌های زمانی مختلف و تعیین نقش عوامل پیشران بورس بررسی شدند.
 • آغاز هفته مثبت بورس تهران

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در ادامه رشد هفته اخیر خود توانست از مرز ۹۵هزار واحد عبور کند.در بازار دیروز شاخص کل به مدد رشد نمادهای پالایشگاهی توانست رشد ۱۶۳واحد را تجربه کند و در پایان معاملات به رقم ۹۵هزار و ۱۰۳واحد برسد. دیروز معامله‌گران هر چند شاهد ادامه نگرانی‌های سیاسی بودند اما افزایش سطح نقدینگی فعال در بازار و همچنین رسیدن قیمت نفت در بازار جهانی به سطح کم سابقه ۸۰دلار موجب رشد عمومی قیمت سهام شد.در بازار دیروز نمادهای پالایشگاه‌های بندرعباس، تهران، اصفهان و تبریز به همراه فولاد خوزستان بیشترین سهم را در محاسبه شاخص کل داشتند. دیروز شاخص کل هم ‌وزن نیز با افزایش ۱۱۰ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۲۳۷ واحد را به نمایش گذاشت.
 • فرآیند پذیرش در بورس‌ها

  اداره برنامه‌ریزی فرابورس ایران: ساختار و سازمان‌دهی بورس‌ها همانند کسب و کار و مقررات آنها در طول تاریخ دچار تحول شده‌است و امری یکسان بین بورس‌ها نیست. همچنان‌که زیست‌بوم اقتصاد هر کشور و منطقه اقتضائات معینی را در زمینه‌ مقررات و کسب‌و‌کار بورس‌ها دارد، حاکمیت و ساختار و نظام‌های مدیریتی بورس‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و در طول زمان با بالغ‌تر شدن بازار و اقتصاد هر کشوری تکوین و تحول می‌یابد. این فرآیند در عمده بورس‌ها با مقررات‌گذاری و اجرا از سوی بورس‌ها و نظارت از سوی نهادهای ناظر بر بازار سرمایه کشورها که دولتی هستند، انجام می‎‌شود.
 • انتشار اوراق بدهی بدون ضامن در بازار سرمایه کشور

  گروه بنگاه‌ها: امروز(یکشنبه) برای اولین بار در بازار سرمایه کشور،اوراق بدهی بدون ضامن منتشر می‌شود. معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان درخصوص جزئیات انتشار اوراق اجاره مخابرات گفت: اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات ایران اولین اوراق بدهی است که بدون وجود رکن ضامن،‌ در بازار سرمایه کشور عرضه می‌شود و در واقع قرار است سهام شرکت مخابرات ایران و نیز سهام شرکت ارتباطات سیار به‌عنوان وثیقه‌ انتشار این اوراق قرار گیرد.

بیشتر

بیشتر