آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۳۰۰

 • جایگاه بورس در رالی بازارها

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران در پایان دادوستدهای روز گذشته ریزش ۴۳۹ واحدی را ثبت کرد و در سطح ۹۶ هزار و ۳۴۱ واحدی قرار گرفت. دادوستد سهام طی روز گذشته در سایه نگرانی‌های سهامداران نسبت به سرنوشت برجام و جهش نرخ‌ها در بازارهای ارز و سکه انجام شد. به نظر می‌رسد رالی پرشتاب قیمت در بازارهای ارز و سکه عامل تشدید فضای منفی حاکم بر معاملات سهام طی روز گذشته بوده است. از سوی دیگر، زمزمه‌های مداخله سیاست‌گذار برای تعیین قیمت پایه محصولات فلزی که روز شنبه شوک سنگینی بر ارزش سهام وابسته وارد کرد، همچنان فشار خود را بر معاملات سهام حفظ کرده است.
 • کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال ۹۶

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: نوسانات حاکم بر بازار سهام در سال گذشته به ثبت بازدهی ۲۴ درصدی شاخص کل منجر شد. در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مطابق با روال معاملاتی خود، توانستند روندی همگام با شاخص کل بورس و در بعضی موارد با بازدهی بیشتر از این نماگر را به نمایش گذارند.
 • افت یک پله‌ای آیفکس

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد: روز گذشته، شاهد افت ۱۱ واحدی (یک درصدی) شاخص کل فرابورس ایران بودیم. به این ترتیب معاملات دیروز فرابورس ایران درحالی پایان یافت که نماگر سهام این بازار تحت‌تاثیر افت ارزش سهام اغلب بنگاه‌های زیرمجموعه بازار اول و دوم، در سطح ۸/ ۱۰۸۵ واحدی متوقف شد و به کمترین سطح خود در سال جدید رسید. ارزش معاملات سهام بازارهای اول و دوم در روز گذشته در سطح ۲۳ میلیارد تومان ثبت شد که این رقم نسبت به روز شنبه، رشد ۹۰ درصدی را تجربه کرد.
 • تداوم عقب‌نشینی شاخص سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته نیز شاهد عقب‌نشینی شاخص کل بود. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که نامه وزیر صنعت در مورد محاسبه قیمت پایه محصولات فلزی در بورس کالا نگرانی جدی را در میان فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده بود. در این شرایط دیروز شاخص کل بار دیگر با محوریت نمادهای عمده از جمله فولاد مبارکه شاهد عقب‌نشینی ۴۳۹واحدی بود. در همین حال دیروز بازار در حالی نظاره‌گر تحولات بازار ارز و سکه بود که قیمت دلار و سکه به جهش روزانه خود ادامه دادند. این امر هر چند می‌تواند خبر خوبی برای بازار سهام باشد اما تداوم نگرانی‌های سیاسی و کمبود نقدینگی در بازار موجب شده است بازار سهام همچنان نسبت به تحولات بیرون بازار واکنش رشدی نشان ندهد و با کمبود نقدینگی دست به گریبان باشد. دیروز شاخص کل هم ‌وزن هم با بیش از ۱/ ۱ درصد افت (معادل ۱۹۷ واحد) عدد ۱۷ هزار و ۷۵ واحد را به نمایش گذاشت.
 • رشد ۵۸ درصدی حجم صکوک منتشره در سال ۹۶

  سنا: سال گذشته بیش از ۱۳۲ هزار میلیارد ریال تامین مالی از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه صورت گرفت که در مقایسه با ۸۳ هزار میلیارد ریال صکوک منتشره در سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۸ درصد رشد داشته است. غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام این خبر گفت: در سال گذشته، علاوه بر رشد ۵۸ درصدی حجم صکوک منتشره نسبت به سال ۱۳۹۵ شاهد چند تجربه نو در بازار صکوک بودیم، نظیر اولین انتشار صکوک منفعت که برای تامین مالی دولت طی دو مرحله مجموعا با حجم ۵۰ هزار میلیارد ریال صورت گرفت و همچنین اولین انتشار صکوک اجاره مبتنی بر سهام که برای تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی طی دو مرحله مجموعا با حجم ۳۰‌هزار میلیارد ریال انجام شد.
 • کاهش ۷۰ درصدی زمان رسیدگی به شکایات

  سنا: رئیس اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس، از کاهش ۷۰ درصدی زمان رسیدگی به شکایات خبر داد.محدثه فریدون افزود: در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۸۰۰ شکایت در سامانه اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس ثبت شد که از این میان ۶۵ درصد به شکایت از ناشران، ۲۱ درصد به شکایت از کارگزاران و مابقی به سایر موارد از جمله نهادهای مالی غیرکارگزار و تشکل‌های خود انتظام اختصاص داشته است.
 • دهمین نشست بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی

  سنا: سازمان بورس و اوراق بهادار با همکاری بانک توسعه اسلامی (IDB) دهمین نشست بازار سرمایه اسلامی را برگزار می‌کند. عضو هیات‌مدیره و رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی گفت: به‌منظور ایجاد فرصتی برای بحث و تبادل نظر درخصوص بازار سرمایه اسلامی، نوآوری‌ها در عرصه بازار سرمایه اسلامی و همچنین چالش‌های پیش روی بازار سرمایه اسلامی، دهمین نشست بازار سرمایه با حضور شرکت‌کنندگانی از کشورهای افغانستان، پاکستان، سوریه، مالزی، سنگاپور، فلسطین، مونته‌نگرو، عراق، یونان، روسیه و انگلیس در روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. سعید فلاح‌پور افزود: در این نشست بین‌المللی بیش از ۳۰‌مهمان خارجی و ۲۰ مهمان داخلی حضور خواهند یافت. همچنین در این نشست روسای نهادهای ناظر سوریه و مونته‌نگرو شرکت خواهند کرد. وی توضیح داد: دهمین نشست بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود به دنبال معرفی دستاوردهای بازار سرمایه ایران در حوزه محصولات منطبق با شریعت به مخاطبان خارجی و بهره‌مندی از نظرات اساتید خارجی در حوزه بازار سرمایه اسلامی است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر