آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۹۹

 • شوک رانتی به بورس تهران

  دنیای اقتصاد: روز گذشته انتشار نامه‌ای ازسوی وزارت صنعت مبنی‌بر دستکاری فرمول قیمت‌گذاری فلزات اساسی (فولاد، آلومینیوم و مس) منجر به واکنش منفی سهامداران به شرکت‌های وابسته شد. به این ترتیب، شاخص کل بورس تهران با افت ۳۷۱ واحدی نخستین روز منفی خود در سال ۹۷ را تجربه کرد. براساس فرمول پیشنهادی جدید قرار است قیمت‌گذاری محصولات مزبور در بورس کالا به جای دلار آزاد براساس نرخ ارز مبادله‌ای صورت پذیرد. تصمیمی که رانتی غیرقابل توجیه در اقتصاد ایجاد می‌کند و مجددا اجرای سیاست‌های غلط برای کنترل دستوری نرخ تورم را در پی دارد.
 • سه مسیر جذب واسطه‌های مالی خارجی

  دنیای اقتصاد: در دنیای کنونی و با سرعت گرفتن روند جهانی‌شدن، بنگاه‌ها رقابت بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند. این رقابت باعث شده بنگاه‌ها در کنار روش‌هایی مثل افزایش کیفیت محصولات یا خدمات خود، کاهش قیمت، تبلیغات و دیگر روش‌های توسعه‌ کسب‌وکار، همواره به دنبال یافتن بازارهای جدید برای کالاها یا خدمات خود باشند. این مساله در بازارهای سرمایه نیز وجود دارد و بنگاه‌های مالی با هدف توسعه‌ کسب‌وکار خود تمایل به ورود به بازار سرمایه‌ دیگر کشورها دارند. واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهران محمدی و کامران سلمانی علاوه‌بر بررسی روش‌های حضور واسطه‌های مالی خارجی در بورس‌های اوراق بهادار، مشکلات حضور این نهادهای مالی در بازار سرمایه‌ ایران را مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار داده است.
 • واریز سود «عدالت» قبل از مجامع امسال

  فارس: سید جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه سامانه سهام عدالت از ۱۵ فروردین ماه امسال دوباره در دسترس کاربران قرار گرفته است، عنوان کرد: سامانه سهام عدالت روز ۲۸ اسفند ماه ۹۶ برای به‌روز‌رسانی و پشتیبانی فنی به مدت دو هفته از دسترس عموم خارج شد و دوباره از ۱۵ فروردین‌ماه ۹۷ فعال شده است.
 • دومین افت شاخص فرابورس در سال جاری

  محدثه علی‌زاده
  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران روز گذشته با افت ۱۰ واحدی (۹/ ۰ درصدی) شاخص کل این بازار پایان یافت تا بیشترین کاهش آیفکس طی سال جدید ثبت شود. نماگر سهام فرابورس طی معاملات دیروز تحت تاثیر افت ارزش سهام اغلب بنگاه‌های زیرمجموعه بازار اول و دوم به سطح ۸/ ۱۰۹۶ واحد تنزل کرد. افت شاخص اکثر صنایع فرابورسی در کنار حجم بسیار پایین معاملات سهام از مشخصه‌های اصلی دادوستدهای دیروز بود. عملکرد سهامداران فرابورس حاکی از تحرک پایین آنان در روزهای اخیر است. ارزش معاملات سهام بازارهای اول و دوم در روز گذشته در سطح ۱۲ میلیارد تومان ثبت شد. این درحالی است که میانگین ارزش سهام و حق تقدم در این دو بازار طی سال گذشته، ۴۷ میلیارد تومان بود.
 • واگذاری عدد کانال ۹۷ هزار واحدی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام پایان تعطیلات سال جدید را باوجود انتظارات اولیه، با شرایط ضعیفی آغاز کرد. به‌طوری‌که روز گذشته یک روز ضعیف و منفی، همراه با عقب‌نشینی شاخص به سطح ۹۶ هزار واحدی در کارنامه بازار به ثبت رسید.در بازار دیروز هر‌چند معامله‌گران انتظار افزایش حجم معاملات را پس از اتمام تعطیلات داشتند، اما شاهد تداوم شرایط کم‌حجم در بازار بودیم. امری که در آن شاخص کل نیز با افت ۳۷۱واحدی (معادل ۴/ ۰ درصدی) مرز ۹۷هزار واحد را ترک و به رقم ۹۶هزار و ۷۸۰واحد عقب‌نشینی کرد.
 • آماده تامین مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی هستیم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از آمادگی این مجموعه برای تامین مواد اولیه و مایحتاج ضروری شرکت‌ها،کارخانه‌ها و عرضه تولیدات داخلی برای مصرف‌کنندگان کشورخبر داد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، مرتضی لطفی با اشاره به نقش مردم در تحقق شعار سال ۹۷ گفت: مردم باید پای تولیدات داخلی ایستاده و تولیدکنندگان باید کالاهای رقابتی و با کیفیت به جامعه تحویل دهند.
 • زمان ثبت نام آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه اعلام شد

  سنا: مرکز آموزش سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ثبت‌نام آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه برای سه ماه دوم سال ۹۷، از ابتدای روز شنبه اول اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد. رئیس مرکز آموزش سبا با بیان این مطلب افزود: به دلیل تعداد بالای متقاضیان و محدودیت‌های موجود، افرادی که در آزمون‌های الکترونیکی‌ اصول بازار سرمایه در سه ماه اول سال جاری ثبت نام کرده‌اند، امکان ثبت نام در آزمون‌های سه ماه دوم را ندارند. شاهین احمدی همچنین بیان کرد: تمامی آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، به‌صورت الکترونیکی و فقط در تهران برگزار خواهد شد. وی به داوطلبان توصیه کرد به دلیل محدودیت در پذیرش، سعی کنند مراحل ثبت نام را در همان لحظات ابتدایی تکمیل کرده و با مراجعه به قسمت «آزمون‌های من»، از تکمیل فرآیند ثبت نام اطمینان حاصل کنند (در صورتی که عبارت «در انتظار آزمون» نمایش داده شود، ثبت‌نام قطعی شده است، در غیر این صورت، باید مجددا ثبت‌نام انجام شود).

بیشتر

بیشتر