آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۹۸

 • پازل ۱۲ تکه‌ای بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد : بورس تهران گرچه رشد آرامی را طی روزهای اخیر تجربه کرده است اما ارزش معاملات در سطوح پایینی قرار دارد. هفته گذشته به این موضوع اشاره شد که سطوح پایین ارزش معاملات گرچه از نشانه‌های رکودی محسوب می‌شود اما بورس تهران در سال گذشته سابقه سطوح پایین معاملات و در عین حال رشد قیمتی در این فضا را داشته است. معاملات سال گذشته بورس تهران با تفکیک مسیر صنایع همراه بود. کالایی‌ها پیشتازان بازار سهام بودند اما این نمادها نیز وضعیت متفاوتی را تجربه کردند.
 • ۹ چالش جذب سرمایه خارجی در بورس

  دنیای اقتصاد: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) میزگردی با موضوع جذب سرمایه‌گذار خارجی در بورس برگزار کرده است.در این میزگرد موانع و راهکارهای تسهیل ورود خارجی‌ها به این بازار مورد بررسی قرار گرفته است. بهادر بیژنی، جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل، رامین ربیعی مدیرعامل گروه مالی فیروزه آسیا، رضا سلطان‌زاده مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع ایران، شهریار شهمیری، مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا و محمد نوربخش مدیر سرمایه‌گذاری خارجی شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد مبین در این جلسه حضور داشتند. حضور ایران در آیسکو به‌عنوان عضو عادی، عدم همکاری‌های مشترک با نهادهای ناظر معتبر دنیا، چند‌نرخی بودن ارز در ایران، مشکلات مربوط به افتتاح حساب بانکی و دریافت سود از سوی خارجی‌ها، نبود فرم مشخص برای سرمایه‌گذاران خارجی، عدم حضور کاستودین‌ها در ایران، عدم تطابق قوانین سرمایه‌گذاری ایران با قوانین بین‌المللی، همکاری ضعیف بانک مرکزی و دیگر نهادها با سازمان بورس و مراحل اداری طولانی و خسته‌کننده ۹ چالش حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران معرفی شدند. در ادامه خلاصه‌ای از این میزگرد را با هم می‌خوانیم.
 • رشد یک پله‌ای آیفکس در سال جدید

  دنیای اقتصاد: معاملات سهام فرابورس طی ۶ روز کاری فروردین‌ماه با بهبود نسبی قیمت‌ها دنبال شد. شاخص کل فرابورس از ابتدای سال تاکنون افزایش ۱۰ واحدی را ثبت کرد و سرانجام در ارتفاع هزار و ۱۰۷ واحدی قرار گرفت. اما فضای نیمه‌تعطیل بازارها اعم از سهام و اوراق بدهی، منجر به کاهش حجم معاملات و افت جریان نقدینگی در این بازارها شد. یکی از تحولات مهم فرابورس در این بازه زمانی، ریزش ۴ واحد درصدی نرخ بازده کل اوراق خزانه بود؛ فرآیندی که از چرخش انتظارات بازار نسبت به آینده بازارها در سال پیش رو حکایت دارد.
 • رشد شاخص سهام در هفته نیمه تعطیل

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: دومین هفته کاری بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری با پشت سرگذاشتن دو روز کاری با رشد شاخص کل به پایان رسید. در بازار هفته گذشته همچنان در غیبت شمار قابل ملاحظه‌ای از معامله‌گران، دادو‌ستد سهام جو آرام و به دور از تب و‌تابی داشت. این جو، هر چند با رشد شاخص کل همراه شد اما کمی حجم معاملات نشان می‌دهد که سهامداران همچنان نسبت به آینده معاملات با نااطمینانی مواجه هستند. به نظر می‌رسد روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی و همچنین مسائل سیاسی و تجاری نیز دست به دست هم داده‌اند تا تصمیم‌گیری در بازار دشوار شود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر