آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۹۷

 • پیام پیش‌نگر شاخص بورس

  دنیای اقتصاد: چرخش مسیر بازار سهام یکی از خاطرات مشترک قدیمی بورس است؛ زمانی که در اوج خوش‌بینی، ناگهان قیمت‌ها مسیر نزولی گرفته یا برعکس در شرایطی که کم‌رمقی شدیدی بر معاملات حاکم بوده به‌طور نامحسوسی روند صعودی بازار سهام بسیاری را غافلگیر کرده است. این روزها نیز وضعیت کم‌رمقی را در معاملات سهام شاهد هستیم. به‌طوری که کمتر کسی صعود قیمت‌ها و افزایش ارزش معاملات را حتی تصور می‌کند. در این میان، توجه به یکی از مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار بر فضای کلان بورس نشانه‌ای از امیدواری دارد. به‌طوری که با وجود توقف نسبی روند صعودی شاخص بورس، شاخص کالاهای صادراتی روند افزایشی خود را ادامه می‌دهد.
 • برندگان بورس تا نیمه فروردین

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته ۶۴ واحد (معادل ۰۷/ ۰ درصد) رشد کرد و در سطح ۹۷ هزار و ۱۵۰ واحد قرار گرفت. هر چند بازار سهام آغاز سبزی را در سال ۹۷ ثبت کرده است اما ارزش معاملات همچنان در سطوح پایینی قرار دارد. میانگین ارزش معاملات در ۶ روز معاملاتی سال ۹۷ به زحمت به ۵۲ میلیارد تومان می‌رسد. در این شرایط به نظر می‌رسد فضای نیمه‌تعطیل کشور و همچنین نگرانی‌های سیاسی– اقتصادی موجود مهم‌ترین‌ دلیل کم‌رمقی معاملات است. در این میان اما نگاهی به عملکرد صنایع بورسی نشان از رشد صنایع کالامحور و دلاری بورس تهران دارد. در کنار آن نیز صنایع کوچک بورسی با توجه به کاهش فشار فروش، توانسته‌اند با جذب نقدینگی هر چند کوچک عملکردی مثبت داشته باشند.
 • کارنامه کارگزاران در سال ۹۶

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : بازار سهام سال ۹۶ را در حالی با ثبت بازدهی ۲۴ درصدی به پایان برد که در این مدت بررسی عملکرد کارگزاران بورس نشان از فعالیت بالای این نهادهای مالی در سمت خرید و فروش سهم و به‌خصوص مبادلات آنلاین دارد. به‌طوری‌که در سال گذشته ارزش کل خرید و فروش‌های به ثبت رسیده توسط ۱۰۶ شرکت کارگزاری به بیش از ۱۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که ۲۰ درصد از این رقم به ارزش معاملات آنلاین اختصاص دارد.
 • توسعه فاینکس در سال‌های اخیر

  سنا: عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه روند توسعه‌ای نمایشگاه در این سال‌ها کاملا مشهود است، گفت: امید است نمایشگاه‌ها هر سال شاهد افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان باشد. در واقع افزایش مستمر بازدیدکنندگان فاینکس در سال‌های گذشته نشان‌دهنده موفقیت این رویداد است. علی سعیدی، عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درباره برگزاری فاینکس یازدهم گفت: نمایشگاه‌های تخصصی از جمله فاینکس همواره محلی برای عرضه خدمات و بازاریابی است و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردار هستند.
 • افت آیفکس در بازار کم‌حجم

  دنیای اقتصاد: معاملات فرابورس ایران در روز گذشته با افت ۷ واحدی(معادل ۶/ ۰ درصد) شاخص کل سهام این بازار پایان یافت تا اولین کاهش جدی «آیفکس» طی سال جدید ثبت شود. نماگر سهام فرابورس طی معاملات دیروز تحت تاثیر افت ارزش سهام اغلب بنگاه‌های زیرمجموعه بازار اول و دوم به سطح ۱۱۰۷ واحد تنزل کرد. افت شاخص اکثر صنایع فرابورسی در کنار حجم بسیار پایین معاملات سهام از مشخصه‌های اصلی دادوستدهای دیروز بود. همزمان دادوستد اوراق بدهی نیز با حضور کمر‌نگ بازیگران، ضعیف دنبال شد. سایر اوراق مبادلاتی فرابورس نیز وضعیت مشابهی را تجربه کردند تا معاملات فرابورس در فضای نیمه‌تعطیل پس از ایام نوروزی روند کم‌رمق خود را تداوم بخشد.

بیشتر

بیشتر