آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۷۰

 • پنج بازی‌ساز بورس ۹۷

  دنیای اقتصاد: بورس‌بازان در برآورد وضعیت بازار سهام در سال آینده با پنج پرسش اصلی در مورد روند نرخ دلار، وضعیت قیمت‌ها در بازار جهانی، تغییر گزارشگری مالی شرکت‌ها در بازار سرمایه، مسیر نرخ سود و همچنین سرنوشت برجام مواجه هستند. «دنیای اقتصاد» در همایشی با عنوان «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» و «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۷» که طی روزهای هفتم و هشتم اسفند برگزار می‌شود، به بررسی دقیق و جامع این پنج بازی‌ساز از منظر صاحب‌نظران و تحلیلگران بازارهای مالی می‌پردازد.
 • همزاد بورسی سود ۲۰ درصد

  دنیای اقتصاد : روز گذشته در حالی انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ سود ۲۰ درصدی در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت که این موضوع سبب کاهشی شدن قیمت‌ اوراق در بازار بدهی شد. با توجه به رابطه معکوس قیمت و سود اوراق، نرخ بازدهی بازار بدهی افزایش یافت. در این میان، کارشناسان افزایش نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی به سطوح بالاتر از ۲۰ درصد را نوعی بیش‌واکنشی به گواهی‌های سپرده قلمداد می‌کنند. بر این اساس، عقب افتادن نرخ سود سپرده از بازار بدهی، نوعی خطای تشخیص و بی‌توجهی به نقدشوندگی این بازارها است. به‌عبارت دقیق‌تر، اوراق بدهی به‌دلیل داشتن بازار به‌صورت روزانه نقد می‌شوند و قابلیت دریافت سرمایه بدون کاهش سود انتظاری را دارند. این در حالی است که برداشت زودهنگام از گواهی‌های سپرده بانکی، نرخ سود آنها را از ۲۰ درصد به ۱۴ درصد کاهش می‌دهد. با توجه به این مزیت مهم در بازار بدهی، نرخ‌هایی که حتی بعضا فراتر از سود بانکی رفته، گزینه جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاران خواهد بود. همچنین با اتمام طرح دوهفته‌ای بانک‌ها و بازگشت احتمالی نرخ سود بازار پول به سطوح قبلی، نرخ بازدهی بازار بدهی کاهشی می‌شود. این مساله به معنای رشد قیمت اوراق بدهی است که خریداران کنونی اوراق را از این محل نیز منتفع خواهد کرد.
 • رمزخوانی واکنش بورس به دو رویداد

  دنیای اقتصاد: معاملات روز گذشته بورس تهران با رشد ۸۲ واحدی (۰۸/ ۰ درصدی) شاخص کل پایان یافت. به این ترتیب، با بهبود تقاضای سهام نماگر اصلی بازار در سطح ۹۸ هزار و ۴۳۰ واحد قرار گرفت. در جدال نوسانات قابل توجه متغیرهای اثرگذار بر قیمت سهام در پایان هفته گذشته از جمله افزایش نرخ سود‌ جذب سپرده از سوی بانک مرکزی و صعود قابل ‌توجه قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی، معاملات سهام روند متعادلی را طی روز گذشته پشت سر گذاشت. ضمن اینکه مصوبه مجلس مبنی بر معافیت مالیاتی مرتبط با تجدید ارزیابی‌ها معاملات دیروز سهام را تحت الشعاع قرار داد.
 • تداوم احتیاط در معاملات سهام

  همایون دارابی
  گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در نخستین روز بعد از اعلام برنامه بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی شرایطی متعادل و توأم با احتیاط را پشت سر گذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که براساس اعلام بانک مرکزی از صبح امروز بانک‌ها مجاز به انتشار گواهی ۲۰ درصدی شده‌اند. این گواهی که برای دو هفته منتشر می‌شود مجددا باعث تمرکز نقدینگی در بازار پول شده و وضعیت پیچیده‌ای را برای بانک‌ها ایجاد خواهد کرد. به ویژه اینکه در خلال ماه‌های اخیر بانک‌ها تلاش زیادی را برای جذب سپرده ارزان صورت داده‌اند که اینک به سرعت این منابع با افزایش نرخ مواجه می‌شوند.
 • امضای تفاهم‌نامه مشترک تامین سرمایه امین و کشتیرانی جمهوری اسلامی

  گروه بنگاه‌ها‌: شرکت تامین سرمایه امین و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های تامین مالی بازار سرمایه داخلی و بین‌المللی و نیز خدمات مشاوره‌ای تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.
 • کسب جایزه بهترین سازه از سوی «بالاست»

  گروه بنگاه‌ها‌: بالاست با اجرای یک طرح زیر ساختی، موفق به کسب جایزه ساخت بهترین سازه شد. سیروس جعفری درحاشیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی سازه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: شرکت بالاست در سال ٩٤ در مناقصه پروژه افزایش خطوط راه‌آهن محور تهران کرج برنده شد و اکنون با به پایان رسیدن ساخت پل رودخانه کرج، موفق به کسب جایزه بهترین سازه در این کنفرانس شده‌ایم. مدیر عامل بالاست با اشاره به این مطلب که در صورت سرعت در تامین مالی مورد نیاز از سوی کارفرما، ساخت این پل در زمان کمتری انجام می‌شد، تصریح کرد: پل یاد شده در مقایسه با سایر نمونه‌ها در کشور از شرایط زیرساختی متفاوتی برخوردار است و هر آنچه در امکان ما بود برای زیباتر شدن معماری آن به‌کار بسته‌ایم. وی گفت: این پل ١٧٥ متر از کل پروژه ٤٢‌کیلومتری محور تهران - کرج را تشکیل می‌دهد و پیچیدگی سازه پل آن را در میان سه پل همجوار خود متمایز می‌سازد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر