آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۶۹

 • بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در شرایطی آغاز می‌شود که روند متغیرها در بازار سهام حاوی نکات جذابی است. سطوح بالای قیمت جهانی کالاها، عدم کاهش شدید نرخ دلار در صورت رفتار عقلایی سیاست‌گذار و موقت بودن افزایش نرخ سود، همچنان انتظار بازدهی بورس در یک سال آینده را بهتر از سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد. همچنین عرضه اوراق ۲۰ درصدی از امروز، رفتار یک گروه از متقاضیان بازار املاک را متاثر می‌کند.
 • هفته صفر درصدی بورس تهران

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در حالی هفته کاری گذشته خود را به پایان برد که بازگشت آرام قیمت‌ها در بازار جهانی به نفع بازار سهام رقم خورد. در حالی که بخش عمده‌ای از بازار سهام در ابتدای هفته گذشته تحت‌تاثیر نگرانی از ریزش قیمت‌ها در بورس‌ها و بازارهای کالای جهانی با کاهش شاخص کل مواجه شدند، از روز سه‌شنبه روند بازگشت قیمت‌ها در بازارهای جهانی به نفع بازار سهام رقم خورد. به این ترتیب روز چهارشنبه شاخص کل بورس با ثبت رشد ۲۴۴واحدی (معادل ۲۵/۰ درصد) افت ابتدای هفته خود را جبران کرد و کارنامه‌ای با تغییر صفر واحدی برای هفته گذشته به جای گذاشت.
 • رصد بازیگران بورس در هفته گذشته

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: فضای احتیاطی حاکم بر بازار سهام در چهارمین هفته کاری بهمن‌ماه نیز ادامه یافت. در این شرایط هر چند شاخص کل بورس با بهبود نسبی شرایط در طول هفته موفق به جبران افت روز شنبه شد، اما همچنان شاهد فضای کم‌تحرک همراه با احتیاط بودیم. نوسانات موجود در بازارهای جهانی کالا، جهش نرخ در بازار ارز، ابهامات در آینده نرخ سود سپرده‌های بانکی و همچنین نزدیک شدن به ایام پایان سال و فشار فروش برای تامین نقدینگی از جمله مهم‌ترین دلایل در تشکیل فضای احتیاطی در این هفته شد. این عوامل سبب شد تا برآیند بازدهی هفتگی بورس به حدود صفر درصد (ثبت ۰۵/ ۰ درصد رشد هفتگی) برسد. در این فضا شاهد افزایش فعالیت از سوی معامله‌گران حقوقی و عقب‌نشینی مجدد سهامداران خرد بودیم. بر این اساس در مجموع هفته منتهی به ۲۵ بهمن‌ماه، تغییر مالکیت بیش از ۴۲ میلیارد تومانی نقدینگی از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ به ثبت رسید. این موضوع نشان می‌دهد در شرایط تردید فعلی، حقوقی‌ها همچنان در نقش خریدار پرشور‌تر ظاهر می‌شوند.باید دید در نهایت این حمایت‌ها منجر به ادامه بهبود معاملات سهام و کاهش تردید‌ها می‌شود یا خیر؟
 • رشد شاخص فرابورس در فضای کم رمق

  دنیای اقتصاد: در هفته‌ای که گذشت بازارهای چند‌گانه فرابورس با افت ارزش معاملات روبه‌رو شدند. گردش نقدینگی در این بازارها طی هفته گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش یافت. اما شاخص کل فرابورس به‌رغم رغبت کمتر سرمایه‌گذاران و کاهش تحرک آنان، رشد ۴/ ۰ درصدی را در مقیاس هفتگی به نمایش گذاشت و در سطح هزار و ۱۰۸ واحد ایستاد.

بیشتر

بیشتر