آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • ذی‌نفعان ضداصلاح اقتصادی

  دنیای اقتصاد : در نکوداشت نیم قرن فعالیت بورس، رئیس کل بانک مرکزی، مهم‌ترین مشکل فعلی اقتصاد را موانع پیدا و پنهان در مقابل گام‌های اصلاحی عنوان کرد. ولی‌الله سیف با اشاره به فقدان زیرساخت‌های قانونی و عدم تقارن اطلاعاتی، از ذی‌نفعان پرنفوذ به عنوان مانع پنهان اصلاحات یاد کرد. به گفته وی درجه نفوذ و قدرت بالای ذی‌نفعان نامشروعی که به سواری گرفتن مجانی از اقتصاد معتاد شده‌اند مهم‌ترین عامل ایجاد سدهای چندلایه در مسیر اصلاح اقتصادی محسوب می‌شوند. «دنیای اقتصاد» نیز پیش از این، از این موضوع تحت عنوان «شکل مدرن تیول‌داری در اقتصاد» نام برده بود. به عبارت دقیق‌تر، «ذی‌نفعان وضعیت موجود» از هرگونه اقدامی که بتواند اقتصاد را از سیاست جدا کند، می‌هراسند و با نفوذ خود در برابر اصلاحات اقتصادی سنگ‌اندازی می‌کنند. رئیس کل بانک مرکزی معتقد است، هر روز تاخیر در اقدامات اصلاحی، هزینه‌های انباشته تحمیل‌شده به اقتصاد کشور را با نرخی تصاعدی افزایش می‌دهد. پرداختن به این موضوع در سالگرد نهادی که کارکرد اصلی آن شفافیت است، می‌تواند آغازی برای مقابله سیستمی با این پدیده باشد. در مراسم دیروز، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با مروری بر تاریخ ۵۰ ساله بازار سرمایه، جایگاه فعلی آن را مورد بررسی قرار داد. وزیر اقتصاد نیز ماموریت‌های ۱۵ گانه بورس در آینده را برشمرد.
 • روز سرد بازار سهام

  دنیای اقتصاد: بورس تهران دومین روز از هفته جاری را در فضایی آرام و در عین حال کم‌تحرک پشت سر گذاشت. شاخص کل این بازار در روز گذشته ۵۹ واحد افزایش یافت و در سطح ۹۹ هزار و ۴۱۵ واحدی قرار گرفت. گروه‌های بزرگ در این روز با افزایش نسبی تقاضا مواجه شدند و رشد شاخص را تجربه کردند. با این حال، تقاضای سهام نیروی لازم برای رشد دسته‌جمعی قیمت‌ها را نداشت و برخی نمادها در خلاف جهت جریان عمومی صنایع، افت قیمت را ثبت کردند. اما نکته قابل‌توجه درباره وضعیت کلی بازار، افت ارزش معاملات خرد سهام در کنار کاهش سطح عمومی قیمت‌ها بود.
 • آیا حسابرسان هم به انحصارات دولتی می‌پیوندند؟

  محمد نورزاد دولت‌آبادی شریک موسسه حسابرسی آگاه‌نگر
  اخیرا تشکیل موسسات بزرگ حسابرسی از طریق ادغام آنها در جامعه حسابداران رسمی به نظرسنجی گذاشته شده و نظرات مختلفی در خصوص آن مطرح شده است. در این مقاله سعی می‌کنم این موضوع را از دیدگاه اقتصادی مورد بررسی قرار دهم. اولین نکته در این خصوص محتوای اقتصادی یا به عبارتی هزینه منفعت مساله‌ است. دلیل شکل‌گیری موسسات بزرگ در کشورهای پیشرفته استفاده از صرفه‌جویی‌های ناشی از مقیاس است که مبنای اساسی رشد عمودی و افقی فعالیت‌های اقتصادی از جمله مقیاس فعالیت موسسات حسابرسی است. اگر چنین پدیده‌ای را تنها در اقتصادهای پیشرفته سرمایه‌داری می‌بینیم، صرفا به دلیل سالم و رقابتی بودن چنین اقتصادهایی است. خطرات ناشی از بزرگ شدن بنگاه‌های اقتصادی، گرایش فعالیت‌های اقتصادی به‌سوی انحصار در چنین اقتصاد‌هایی است که مغایر با منافع عمومی بوده و در مواردی دولتمردان را ناچار به تدوین قوانین ضدتر‌ است و ضد کارتل در این جوامع کرده است.
 • سنجش شرایط انتشار اوراق دولتی

  مدیرعامل فرابورس ایران در پنل تخصصی «یکپارچه‌سازی کسب‌وکارهای مختلف مالی» با اشاره به اینکه در حال حاضر در زمینه قوانین و مقررات و در لایه‌های راهبردی، میان بازار سرمایه و نظام بانکی ارتباط مناسبی برقرار است، راه‌اندازی کمیته بند «ل» را موجب تقویت تعامل میان بازار سرمایه و بازار پول دانست. به گزارش فرابورس ایران، امیر هامونی در این پنل که طی هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک برگزار شد، با بیان این مطلب که کمیته بند «ل» که در تبصره قانون بودجه سال ۹۶ قید شده بود، راه‌اندازی شده است، توضیح داد: این کمیته متشکل از رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور و با نظارت یک نماینده از مجلس، نرخ و حجم بازار بدهی و همچنین شرایط بازار سرمایه و اقتصاد هنگام انتشار اوراق دولتی، در آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • رشد شاخص سهام در روز کم رمق

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام کشور روز گذشته شاهد روزی متعادل همزمان با برگزاری مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس بورس اوراق بهادار تهران بود.
 • «شفافیت»؛ اولویت کاری شستا

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: چابک‌سازی و واگذاری شماری از شرکت‌ها، جوانگرایی و شفافیت، سودآوری و پاسخگویی ازجمله اولویت‌های شستا است.مرتضی لطفی ضمن بازدید از نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی کیش با حضور در غرفه شرکت نفت ایرانول (یکی از شرکت‌های تابعه شستا) در نشستی خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. لطفی افزود: خوشبختانه ایرانول در زمینه فروش روغن موتور و سوددهی در کنار سایر تولیدکنندگان روغن در ۹ ماه امسال توانست رشد خوبی داشته باشد.وی با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با همراهی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تحت پوشش پروژه‌های مهمی در دست افتتاح دارد، تصریح کرد: این طرح‌ها در دهه فجر با حضور ریاست جمهوری و وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی افتتاح خواهد شد.

بیشتر

بیشتر