آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۵۳

 • سه نگاه به نکوداشت ۵۰ سالگی بورس

  دنیای اقتصاد: امروز هشتم بهمن ماه نکوداشت ۵۰ سالگی بورس برگزار می‌شود. گرچه تاریخ فعالیت بازار سرمایه کشورمان به قدمت بورس‌های بزرگ دنیا نیست اما امروز شاهد آن هستیم که نیم قرن از فعالیت در این بازار می‌گذرد و می‌توان گفت که این بازار دیگر نوظهور و نوپا نیست.
 • رفتار دوگانه در بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: بازار سهام پس از رشد نسبتا آرام قیمت‌ها در سه روز پایانی هفته گذشته، دیروز شاهد عقب‌نشینی شاخص سهام بود. بر این اساس شاخص کل بورس تهران در اولین روز از هفته جاری با افت ۱۶۶ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) مواجه شد و در سطح ۹۹ هزار و ۳۵۶واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات دیروز تفاوت رفتار دو دسته بازیگر بازار سهام به خوبی مشهود بود. رفتار حقوقی‌ها که دیروز عمدتا در سمت خرید حاضر شدند، ناشی از خوش‌بینی‌ها نسبت به آینده سهام بود (البته نباید از نقش حمایتی آنها نیز چشم پوشید). سهامداران خرد اما با یک سردرگمی فعالیت خود را دنبال کردند. در این میان کارشناسان معتقدند تحت تاثیر تعدیل انتظارات و انعکاس دوباره محرک‌ها در تالار شیشه‌ای سردرگمی سهامداران خرد می‌تواند جای خود را به اعتماد دهد. روندی که معاملات سهام را در مسیر رونق حرکت خواهد داد.
 • فرابورس بر مدار سردرگمی

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران معاملات روز شنبه را با افت عمومی قیمت‌ها پشت‌سر گذاشت. شاخص کل این بازار در جریان دادوستدهای دیروز ۵/ ۴ واحد (معادل ۴/ ۰ درصد) کاهش یافت و به سطح هزار و ۸۶ واحد بازگشت. همان‌طور که شاخص اصلی این بازار نشان می‌دهد، اغلب سهام فرابورسی در این روز با کاهش قیمت مواجه شدند؛ ضمن اینکه ارزش معاملات فرابورس نیز در این روز کاهش قابل‌ملاحظه‌ای را به نمایش گذاشت. نمادهای متعلق به گروه پتروشیمی در معاملات این روز بیشترین فشار را بر شاخص وارد کردند.
 • افزایش ۵/ ۸۷ درصدی سرمایه «بالاست»

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال برگزاری مجمع عادی فوق‌العاده شرکت بالاست که روز گذشته برگزار شد، اعضا با افزایش ۵/ ۸۷ درصدی سرمایه شرکت موافقت کردند.
 • آغاز هفته ضعیف بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در شروع هفته کاری برخلاف انتظار معامله‌گران، چهره‌ای ضعیف را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز شاخص کل با افت ۱۶۶واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) مواجه شد که بخش عمده این افت را عرضه‌های سنگین معامله‌گران حقوقی در نمادهایی نظیر فولاد مبارکه، هلدینگ نفت و گاز پارسیان، چادرملو و فولاد خوزستان رقم زد. این افت در حالی ثبت شد که رشد بازارهای جهانی و تثبیت نسبی ارزش دلار انتظار برای یک بازار حداقل متعادل را ایجاد کرده بود. در این شرایط باید در انتظار روزهای آتی و تحولات بازار ماند و دید آیا شرایط ضعیف بازار دیروز دلیل بنیادی قوی دارد یا یک اصلاح طبیعی و استراحت بازار نظیر ابتدای هفته قبل است؟

بیشتر

بیشتر