آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • خوش‌بینی بورس احتیاط بازار ارز

  دنیای اقتصاد: بازارها در اولین روز پس از تحولات برجامی واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دادند. شاخص بورس با افزایش ۴۴۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۹۶ هزار و ۶۲۸ واحدی قرار گرفت. با وجود این، حجم پایین دادوستدها نشانه‌ای از تردید معامله‌گران بورس بود. این احتیاط به شکل جدی‌تری در بازار ارز وجود داشت. روز گذشته، ردپای سه جریان در بازار ارز به چشم می‌آمد که در هر سه چاشنی احتیاط برجسته بود. در چنین فضایی، دلار ۲۲ تومان از ارزش خود را از دست داد و به زیر سطح ۴ هزار و ۴۰۰ تومان رفت.
 • برداشت غلط از مسیر معاملات اعتباری

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه خود از بانک‌ها و موسسات اعتباری درخواست کرده از هر‌گونه پذیرش تضامین مالی نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه از جمله شرکت‌های کارگزاری خودداری کنند. این در حالی است که این بخشنامه موجی از گمانه‌زنی‌ها را درخصوص اثرگذاری بر روند بورس به دنبال داشت. بر این اساس برخی فعالان تصور کردند تصویب و اجرای این بخشنامه می‌تواند تاثیری منفی بر بازار و معاملات اعتباری داشته باشد. اما بنا به اظهارات دبیرکل کانون کارگزاران، بخشنامه مزبور هیچ‌گونه اثری بر روند کنونی بازار نخواهد داشت و ارتباطی با معاملات اعتباری کارگزاران بازار سهام ندارد. به گفته میرصانعی موضوع کنونی بخشنامه بانک مرکزی چهار سال پیش از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه به شرکت‌های کارگزاری ابلاغ شده بود و بخشنامه روز گذشته این نهاد ناظر پولی تنها در راستای هماهنگی بیشتر این دو بازار صورت گرفته است. به این ترتیب این مصوبه جدید هیچ تاثیری بر بازار نخواهد داشت و معاملات به روال قبلی ادامه دارد.
 • تله «جزیره‌ای» برای بورس‌بازان

  دنیای اقتصاد: معامله در سهام یکی از پیچیده‌ترین و البته جذاب‌ترین فعالیت‌های سرمایه‌گذاری است. پاسخ به دو پرسش ساده «کی بخرم؟» و «کی بفروشم؟» در بورس تهران با هزارتویی از مسائل مختلف مواجه می‌شود که در بستری به هم پیوسته قابل شناسایی است. بنابراین، قرار گرفتن در محیطی منزوی و استناد صرف به دانش مالی نمی‌تواند موفقیت سرمایه‌گذاران بورسی را فراهم کند. به عبارت دقیق‌تر، بورس تهران به‌عنوان نماینده اقتصاد یک کشور نه تنها از مسائل اقتصادی بلکه از جمیع رویدادهای سیاسی و اجتماعی متاثر می‌شود. به این ترتیب از زمانی که سهمی خریداری می‌شود تا لحظه فروش و شناسایی سود، عوامل متعددی بر تصمیم‌گیری سهامداران موثر است. یک بورس‌باز نمی‌تواند صرفا بر اساس آنکه عملکرد یک شرکت را مناسب برآورد کرده از خرید و فروش آن کسب سود منطقی داشته باشد.
 • تحقق۸۰ درصدی سود ایرانول

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نفت ایرانول از افزایش حدود ۲۵ درصدی فروش و تحقق حدود ۸۰ درصدی سود ایرانول طی ۹ ماه سال جاری خبر داد.به گزارش روابط عمومی و تبلیغات شرکت نفت ایرانول، عیسی اسحاقی مدیرعامل شرکت نفت ایرانول گفـت: در سال ۹۵ با افزایش سهم بازار، در بین چهار شرکت تولید‌کننده روغن، بیشترین رشد سود را به خود اختصاص دادیم.
 • جهش یک پله‌ای آیفکس

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران نخستین روز کاری این هفته را با رشد ۶/ ۱۰ واحدی (معادل یک درصد) شاخص کل آغاز کرد. با احتساب این رشد، نماگر بازار در سطح یک هزار و ۸۷ واحد قرار گرفت و بازدهی کل شاخص از ابتدای سال از ۲۴ درصد فراتر رفت. ارزش دادوستدهای فرابورس (مجموع بازارها) در این روز ۱۰۵ میلیارد تومان رقم خورد. بخش عمده رشد شاخص در دادوستدهای دیروز به واسطه معاملات مثبت در نمادهای بزرگ گروه‌های پتروشیمی و پالایشی صورت گرفت. روز گذشته دو نماد بزرگ فرابورسی، شامل پتروشیمی مارون و پتروشیمی زاگرس بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را رقم زدند و جمعا حدود ۵/ ۸ واحد در ارتقای «آیفکس» اثرگذار ظاهر شدند. همچنین، نمادهای معاملاتی شرکت تولید نیروی برق دماوند، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان و شرکت نفت ایرانول در رتبه‌های بعدی نمادها با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس قرار گرفتند و در مجموع ۳/ ۱ واحد از شاخص حمایت کردند.
 • رشد شاخص سهام در فضای احتیاطی

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در شروع فعالیت خود در هفته جاری، با آرامش نسبی و رشد حاصل از کاهش نگرانی‌های سیاسی همراه بود. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای برای ۱۲۰ روز دیگر، پایانی موقت بر نگرانی‌های سیاسی معامله‌گران بود. هر‌چند این تعلیق موقت باعث می‌شود اقدامات اقتصادی بلند‌مدت در کشور با دشواری مواجه باشد، اما یکی از مهمترین نگرانی‌های سرمایه‌گذاران بورس را برای ۴ماه به تاخیر می‌اندازد. در همین حال معامله‌گران دیروز با شرایط مثبتی نیز در بازار کار خود را شروع کردند.

بیشتر

بیشتر