آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۰۴

 • پرش دوم بورس تهران

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال‌شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس تهران با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی رکورد جدیدی را در تاریخ خود به ثبت رساند. نمادهای گروه فولادی، سنگ آهنی و پالایشی بیشترین سهم را در این رشد داشتند. افزایش قیمت سهام بزرگ‌ترهای بورس که طبیعتا اثر بیشتری بر شاخص کل دارند، نوعی سوءتفاهم را میان برخی سهامداران مبنی‌بر شاخص‌سازی ایجاد کرده است که احتمالا ریشه در بی‌توجهی به عوامل بنیادین و ساختار بازار دارد.
 • ابزار هوشمند تسهیل معاملات سهام

  دنیای اقتصاد: افزایش سرعت معاملات، گستردگی ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه و پیچیده شدن بازارهای مالی، نیاز سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به تغییر نحوه معاملات خود از حالت سنتی به سمت روش‌های نوین افزایش داده است. کارشناسان جهت توسعه سریع، کاهش هزینه‌های زیرساختی و تسهیل هر‌چه بیشتر معاملات در بورس تهران، بارها به لزوم استفاده از معاملات الگوریتمی در بورس تهران اشاره کرده‌اند. به‌کارگیری الگوریتم‌های رایانه‌‌ای که سفارش‌های خودکار را ایجاد می‌کنند، هزینه معاملات را به میزان زیادی برای سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد. از این‌رو استقبال از انجام این معاملات رو به افزایش است و این معاملات سهم قابل‌توجهی از بازارهای مالی بین‌المللی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده‌اند. واحد تحقیق وتوسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهسا جمشیدی‌ویسمه به تفصیل معاملات الگوریتمی و پربسامد را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش قسمت‌هایی از پژوهش مزبور را که به معرفی این معاملات و مزایا و معایب آنها پرداخته است به طور خلاصه می‌خوانیم.
 • تعیین سقف نرخ بازدهی صندوق‌ها فاقد توجیه است

  ایرنا: رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس در واکنش به شایعات مطرح شده در مورد رعایت نکردن قوانین ابلاغی بانک مرکزی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه گفت: ماهیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری متفاوت از ماهیت سپرده‌های بانکی بوده و از آنجا که بازدهی این صندوق‌ها تابعی از بازدهی اوراق بهادار موجود در پرتفوی صندوق است، بنابراین تعیین سقف نرخ بازدهی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری فاقد توجیه است.
 • رشد معدنی - فولادی بورس

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران در تداوم روند صعودی خود، روز گذشته نیز با رشد ۶۰۰ واحدی شاخص کل موفق به ثبت یک کانال‌شکنی جدید شد. به این ترتیب صعود ۷/ ۰ درصدی نماگر بازار توقف در محدوده ۹۱هزار و ۲۵۵ واحد را به دنبال داشت. در ابتدای معاملات روز گذشته شاهد تداوم صدر‌نشینی گروه معدنی – فلزی بودیم. این در حالی است که به‌رغم اعلام گزارش فوق‌العاده پالایشگاه بندرعباس، همچنان فولادی ها صدرنشین بازار شدند. در این شرایط رشد قیمت نمادهایی نظیر فولاد‌مبارکه، گل‌گهر، سرمایه‌گذاری‌های امید و معادن و فلزات، چادرملو و فولاد خوزستان سبب شد تا شاخص کل بورس یک رکورد تاریخی دیگری را نیز به‌ثبت برساند. اما در این روز شاخص کل هم‌‌وزن با کاهش ۴ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۲۸ واحد را به نمایش گذاشت.
 • رشد فرابورس همگام با بورس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس در جریان معاملات دیروز با افزایش ۸/ ۷ واحدی(معادل ۷/ ۰ درصدی) در سطح هزار و ۲۶ واحدی قرار گرفت. نماگر فرابورس ایران که در نخستین روز این هفته با یک خیز بلند، بیشترین رشد روزانه را در سال جاری ثبت کرده بود، طی معاملات روز یکشنبه متوقف شد و ۱۲ واحد افت کرد. با وجود این، روز گذشته فضای عمومی معاملات سهام مثبت دنبال شد و بیش از ۷/ ۰ درصد شاخص کل را ارتقا بخشید. تحرکات نسبتا بالای سهامداران از روزهای انتهایی هفته گذشته مهمترین عامل در رونق نسبی معاملات و رشد شاخص فرابورس به شمار می‌رود.
 • تغییرات در شرکت‌های تابعه شستا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) این روزها با برخی تغییرات مدیریتی مواجه شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، شستا خود مدتی قبل با تغییرات مدیریتی مواجه شد و مرتضی لطفی به‌عنوان مدیرعامل جدید بر مسند مدیریتی این شرکت تکیه زد و اکبر ترکان نیز به‌عنوان عضو هیات مدیره به این مجموعه پیوست. اکنون لطفی دست به کار تغییرات جدید در شرکت‌های تابعه شده و غلامرضا گرزین را به‌عنوان مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد معرفی کرده است. فریدون درویش زاده مدیرعامل پیشین نفت پاسارگاد بیش از یک ماه پیش از مدیرعاملی این شرکت استعفا داد. همچنین احتمال تغییر در مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و انرژی تامین (تاپیکو) و ادغام این شرکت با هلدینگ انرژی شستا وجود دارد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر