آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۷۷

 • سبدهای برنده در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران با کسب بازدهی بیش از ۱۲ درصدی از ابتدای سال، یکی از دوره‌های رونق خود را پشت‌سر می‌گذارد و همچنان پیشتاز بازارهای مالی و پولی کشور است. عمده این رشد از اوایل تابستان شروع شد؛ جایی که شاخص کل بورس از کانال ۷۸ هزار واحدی مسیر نزولی خود را تغییر داد و اکنون تا نیمه بالایی کانال ۸۶ هزار واحدی صعود کرده است. اما بازدهی فعالان بازار سهام طی این دوره با توجه به سبد سرمایه‌گذاری آنها متفاوت بوده است. برای آن دسته از بازیگران که به‌طور مستقیم سهام خرید و فروش می‌کنند باید به عملکرد صنایع مختلف بورس توجه کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در تابستان، گروه‌های کالایی نظیر فلزات اساسی، کانه‌های فلزی و فرآورده‌های نفتی با بیشترین اقبال ازسوی سهامداران همراه بودند. کارشناسان معتقدند در فصل پاییز ریسک برجام در تقابل با نرخ دلار قرار می‌گیرد و تکرار الگوی تابستان در این دوره نیز دور از انتظار نیست. در سوی دیگر، سرمایه‌گذارانی قرار داشتند که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری (فعالیت غیرمستقیم) به بورس وارد شدند. بررسی‌ها تاکید می‌کند بازدهی بخش مهمی از این صندوق‌ها در ۶ ماه ابتدایی سال و همچنین ماه مهر از شاخص کل بورس بالاتر بوده است. بنابراین صندوق‌ها می‌توانستند برای فعالان غیرحرفه‌ای بازار سهام گزینه مطلوب‌تری باشند.
 • سبقت «صندوق‌ها» از شاخص بورس

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران معاملات مهرماه را با رشد ۸/ ۰ درصدی شاخص کل به پایان رساند. بخش عمده‌ای از رشد نماگر اصلی بازار سهام مرهون معاملات هفته پایانی ماه گذشته بود. این رشد تحت‌تاثیر عواملی همچون حمایت‌های بین‌المللی از برجام و به دنبال آن فروکش کردن هیجانات سیاسی ناشی از موضع‌گیری ترامپ و همچنین رشد قیمت‌های جهانی رخ داد. در نهایت بازدهی بازار سهام از ابتدای سال‌جاری تا پایان مهرماه به ۱۲ درصد رسید. در این میان غالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس توانستند با ثبت عملکرد مطلوب خود از بورس سبقت گیرند.
 • افزایش سود پیش‌بینی شده تایدواتر خاورمیانه

  گروه بنگاه‌ها: «تایدواتر خاورمیانه» پیش‌بینی سود هر سهم سال ۹۶ را ۸ درصد افزایش داد. به گزارش «دنیای اقتصاد» پیش‌بینی سود هر سهم «تایدواتر» برای سال ۹۶ با سرمایه یک‌هزار میلیارد ریال، ۴۱۸ ریال به‌طور خالص پس از کسر مالیات اعلام شد.این پیش‌بینی در گذشته ۳۸۷ ریال اعلام شده بود. براساس این گزارش «تایدواتر» در نیمه اول امسال، ۲۴۴ ریال از پیش‌بینی سود خود، معادل ۵۸ درصد بودجه را محقق کرده است.
 • نوسان صفر درصدی آیفکس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران طی معاملات روز گذشته با افت ناچیز ۲/ ۰ واحدی همراه شد و در سطح ۲/ ۹۴۵ واحدی قرار گرفت. نماگر فرابورس از آغاز معاملات هفته جاری وارد مدار صعودی شد و حدود ۸/ ۱ درصد در سه روز نخست این هفته افزایش یافت. با این وجود، روز گذشته شاهد افت قیمت در نمادهای معاملاتی اغلب گروه‌های فرابورسی بودیم.
 • برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشورد ر راه بازار سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: جلسه معارفه شرکت انتقال داده‌های آسیا تک برای ورود به بازار سرمایه با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری، تامین سرمایه، فعالان حقوقی و حقیقی بازار سرمایه به همراه مدیران این شرکت برگزار شد.
 • تقویت شاخص سهام با حمایت معامله‌گران عمده

  بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تقویت معاملات و افزایش حجم داد و ستدها بود. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد شروعی ضعیف بودند اما در ادامه با حمایت سهامداران عمده، معاملات تقویت شد. در نهایت شاخص کل با رشد ۱۸۳واحدی (معادل بیش از ۲ /۰ درصد) مواجه شد و در سطح ۸۶هزار و ۵۲۹واحدی قرار گرفت. دیروز نمادهای فولاد مبارکه، پالایشگاه تهران، مخابرات ایران، هلدینگ نفت و گاز پارسیان، پالایشگاه اصفهان و همراه اول بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل داشتند.

بیشتر

بیشتر