آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۷۶

 • خطای تحلیلی در بورس تهران

  هاشم آردم
  دنیای اقتصاد: شاخص بورس تهران روز گذشته در حالی با افت ۱۳۴ واحدی مواجه شد که با توجه به عملکرد نسبتا مطلوب شرکت‌ها در نیم‌سال اول امسال، انتظار می‌رفت استقبال بیشتری از بازار سهام صورت گیرد. بر این اساس دیروز شاخص بورس تقریبا ۰/ ۱۵ درصد افت کرد. شاخص هم‌وزن نیز افت قابل توجه ۰/ ۴۳ درصدی را تجربه کرد که نشان‌دهنده افت قابل توجه نمادهای کوچک‌تر بازار سهام بود. با این وجود اشخاص حقوقی درست مانند آنچه در ماه مهر اتفاق افتاد همچنان به خریدهای خود ادامه دادند. به نظر می‌رسد اشخاص حقیقی هنوز به شرایط جدید بازار سهام عادت نکرده‌اند و هنوز تلاش دارند با روش‌هایی که در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ بیشتر در بازار مرسوم بود، به معاملات خود سامان دهند.
 • تداوم کاهش عمق بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  د‌نیای اقتصاد‌: آخرین آمار منتشر شده از سهام شناور شرکت‌های بورسی در سامانه کدال نشان می‌دهد که همچنان مالکیت بخش عمد‌ه‌ای از سهام شرکت‌های پذیرفته‌شد‌ه د‌ر بازار سهام کشور د‌ر اختیار سهامد‌اران عمد‌ه یا فعالان حقوقی د‌ولتی و شبه‌د‌ولتی (تامین اجتماعی، سهام عد‌الت، صند‌وق‌های بازنشستگی، بیمه‌ها و...) قرار د‌ارد‌.
 • راه‌اندازی سه باجه جدید عرضه خدمات سهامداری

  سمات: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از راه‌اندازی سه باجه جدید عرضه خدمات امور سهامداری در دفاتر پیشخوان دولت خبر داد. محمدرضا محسنی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در سال ۹۶ افزایش ارائه خدمات الکترونیکی به ذی‌نفعان بازار سرمایه است، به پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه گفت: با راه‌اندازی سه باجه جدید (۲ باجه در تهران و یک باجه در شاهرود)، تعداد دفاتر پیشخوان دولت ارائه‌دهنده خدمات امور سهامداری به ۶۶ دفتر رسید.
 • شاخص فرابورس در مسیر صعودی

  دنیای اقتصاد: شاخص فرابورس ایران طی معاملات روز دوشنبه حدود ۱/ ۲ واحد(معادل ۲/ ۰ درصد) افزایش یافت و در سطح ۴/ ۹۴۵ واحدی قرار گرفت. پس از افت‌های پیاپی این نماگر در نیمه نخست مهرماه، شاهد حرکت رو به رشد شاخص فرابورس هستیم. این نماگر در شانزدهمین روز مهرماه در سطح ۸/ ۹۱۴ واحدی قرار گرفت و در ادامه در صدد جبران افت‌های پیشین خود برآمد.
 • نخستین عرضه سهام مستقیم یک شرکت تامین سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: نخستین شرکت تامین سرمایه با عرضه مستقیم ۱۰درصدی سهام وارد بورس می‌شود. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید در مراسم معارفه این شرکت ضمن تشریح عملکرد و برنامه‌های آتی گفت: سهامداران عمده آمادگی عرضه تا سقف ۲۰ درصد را نیز دارند. حبیب رضا حدادی با تاکید بر اینکه سهام این شرکت با نرخ جذابی به بازار می‌آید، افزود: زمان عرضه در چارچوب برنامه‌های بورس قرار دارد. وی با اشاره به اینکه در ۵ سال گذشته موفق شدیم روند سیر صعودی درآمدزایی و کسب سود خود را حفظ کنیم، افزود: هدف ما رسیدن به سطح تعادلی در سودآوری است. وی ادامه داد: به عبارت دقیق تر تلاش برای رشد سود پایدار را مدنظر داریم. اما در حین کار اگر به فرصت‌هایی خاص در سودآوری برخورد کنیم، با شناسایی و به دست گرفتن آن، نه تنها ارزش افزوده شرکت را افزایش خواهیم داد، بلکه به رشد سود خالص خواهیم رسید.
 • ۵۱ درصد افزایش سود ایرانول

  گروه بنگاه‌ها: شرکت نفت ایرانول در نیمه اول سال ۹۶ معادل ۹۸۹ ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. براساس صورت‌های مالی منتشر‌شده از سوی شرکت، این پوشش سود رشدی معادل ۵۱ درصد را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. پیش‌بینی سود هر سهم ایرانول برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۶ مبلغ یک‌هزار و ۹۲۲ ریال بوده است. این شرکت همچنین در دوره مزبور ۲۴ درصد رشد فروش را تجربه کرده است. بنابراین گزارش مجموع سود خالص شرکت در نیمه اول امسال مبلغ ۹۸۸ میلیارد و ۷۸۹ میلیون ریال با سرمایه یک هزار میلیارد ریال است. این مبلغ برای دوره مشابه سال قبل معادل ۶۵۵ میلیارد و ۲۴۴ میلیون ریال بوده که افزایشی معادل ۵۱ درصد را نشان می‌دهد. عملکرد سودآوری «ایرانول» در میان چهار شرکت اصلی تولید روانکار در کشور بالاترین افزایش را دارد.
 • بی‌توجهی سهامداران به گزارش‌های مثبت

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افت شاخص سهام بود. عرضه‌های سنگین معامله‌گران عمده به همراه رشد اخیر قیمت‌ها که به سهامداران فرصت شناسایی سود داد، دست به دست هم دادند تا بازار سهام با افت ۱۳۴ واحدی شاخص کل مواجه شود.در چند روز اخیر سهامداران شاهد ارائه گزارش‌های مثبت از سوی شرکت‌ها به ویژه در گروه فلزی شامل فولاد‌سازان و تولید‌کنندگان سرب و روی بودند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر