آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۱۷۵

 • مهر پرنوسان بورس و دلا‌ر

  زهرا رحیمی
  دنیای اقتصاد: نخستین ماه پاییز با افت و خیز قابل‌توجه بازارها پشت‌سر گذاشته شد. در ابتدای مهر، نگرانی‌ها از تصمیم ترامپ درباره برجام موجب افزایش ریسک‌گریزی فعالان بازارها شد. بر این اساس، دلار در مسیر صعودی و بورس در جهت نزولی حرکت کرد. این در حالی بود که در هفته پایانی با فروکش هیجانات، بازارها مجددا بر مدار آرامش قرار گرفتند. به این ترتیب، نرخ دلار همگام با عرضه و تقاضای واقعی با رشد ۹/ ۲ درصدی در کل ماه بالای چهار هزار تومان تثبیت شد و شاخص بورس ۸/ ۰ درصد افزایش یافت.
 • عقب‌نشینی ۴/ ۱ درصدی«آیفکس»

  دنیای اقتصاد: فرابورس ایران نخستین ماه از فصل پاییز را با متوسط بازدهی منفی ۴۲/ ۱ درصدی پشت سر گذاشت. نماگر این بازار در آخرین روز کاری مهرماه در سطح ۴/ ۹۴۳ واحدی قرار گرفت. به‌رغم بازدهی منفی فرابورس در مهرماه، ارزش کل معاملات حدود ۳/ ۱ درصد افزایش یافت. حجم معاملات فرابورس نیز بیش از ۱۷ درصد رشد داشت. چهار عرضه‌ اولیه سهام شرکت‌ها و یک مرحله باقیمانده از اوراق اسناد خزانه اسلامی بانکی رونقی به معاملات این ماه بخشید. بنابراین در حالی که انتظار می‌رفت فرابورس در ماه مهر بازدهی مطلوبی را نصیب فعالان این بازار کند، اما بازار سهام در این ماه تحت تاثیر امواج ریسک‌های سیاسی، انتظار و احتیاط نسبت به انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها با افت عمومی همراه شد.
 • محک بورس تهران با استاندارد جهانی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته همایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای تامین مالی شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی با حضور مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فعالان بازار سرمایه و سرمایه‌گذارانی از فرانسه، لهستان و چند کشور دیگر اروپایی برگزار شد.مدیر عامل شرکت بورس تهران در آن کنفرانس اظهار کرد: طی سال‌های گذشته، تلاش‌های بسیاری در جهت برگزاری نشست‌های مشترک بین نهادهای بین‌المللی با فعالان بازارهای داخلی انجام پذیرفت. این نشست‌ها سبب می‌شود تا علاوه بر اینکه نهادهای بین‌المللی با بازار سرمایه ایران و پتانسیل‌های موجود از نزدیک آشنا شوند، شرکت‌های بورسی داخلی نیز از الزامات حضور در یک بازار بین‌المللی آگاهی پیدا کنند.
 • آخرین جزئیات «اختیار» در بورس

  سنا: اوراق اختیار معامله یکی از ابزارهای مهم بورس‌های پیشرفته دنیا است که به‌تازگی در بورس تهران نیز جا باز کرده است. افزایش نقدشوندگی، توان پوشش ریسک و عمق‌بخشی به بازار سهام از جمله مهم‌ترین دستاوردهای ابزارهای مشتقه است. بر این اساس، توسعه هر‌چه بیشتر این بازار نیازمند توجه و حمایت بیشتر فعالان و سیاست‌گذاران بازار سرمایه است. علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس تهران در گفت‌وگویی، آخرین اقدامات صورت‌گرفته برای این منظور را تشریح کرده است.
 • تعادل سهام در آخرین روز مهر

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران یک روز پس از شکستن سقف ۸۶هزار واحدی دیروز شرایط متعادلی داشت و توانست با رشد ۴۹واحدی به رقم ۸۶هزار و ۴۸۰واحد برسد.در بازار دیروز سه نماد همراه اول، فولاد مبارکه و مخابرات بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند هر چند که در اکثر نمادهای دیگر تعادل نسبی برقرار بود. شاخص کل هم ‌وزن نیز دیروز با افزایش ۱۹واحدی به ۱۷ هزار و ۵۷۶ واحد رسید.

بیشتر

بیشتر