آرشیو روزنامه شماره ۴۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۰۵۲

 • بازی غلط در بورس تهران

  دنیای اقتصاد- هاشم آردم: شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته با افت ۷۰ واحدی مواجه شد و در عدد ۸۱ هزار و ۱۲۴ واحدی قرار گرفت. شاخص کل هموزن نیز دیروز تقریبا۱۶/ ۰ درصد افت کرد. با پایان یافتن تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری، حالا رفته‌رفته بورس تهران به سوی عادی‌سازی معاملات پیش می‌رود. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد با اتمام کارزار انتخاباتی، فعالان بورس تهران نیز از معاملات هیجانی خود به هدف کسب سود مقطعی و به اصطلاح نوسان‌گیری خواهند کاست. ارزش معاملات در روز گذشته نسبت به میانگین ارزش روزانه معاملات در هفته منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در سطح بالاتری قرار گرفت.

 • سه انحراف ابزارهای بورسی

  دنیای اقتصاد - هدیه لطفی: معاملات اختیار سهام (option) پس از مدت‌ها انتظار به‌طور رسمی از اواخر پاییز سال گذشته در بورس تهران راه‌اندازی شد. اقدامی که به اعتقاد کارشناسان گام مهمی به سوی استانداردهای بین‌المللی بود.

  بازار سهام کشور مانند سایر بازارهای بزرگ اقتصادی، نیازمند ایجاد شرایط جدید معاملاتی از طریق توسعه ابزارهای مالی است و با توجه به اینکه قرارداد آپشن یا همان اختیار معامله از بهترین ابزارها برای پوشش و انتقال ریسک و نیز راهکار مناسبی در راستای کشف قیمت محسوب می‌شود، راه‌اندازی این ابزار پس از گذشت چند سال از عمر بازار سرمایه را، باید به فال نیک گرفت.

 • رشد آرام شاخص فرا بورس

  دنیای اقتصاد: نماگر فرابورس ایران روز گذشته با رشد ۴/ ۱ واحدی همراه شد. بیشترین تاثیر مثبت بر آیفکس را در این روز نماد معاملاتی شرکت‌های سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت شیراز، توکاریل و فولاد هرمزگان جنوب به دوش کشیدند. در مقابل اما معاملات منفی در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت لاوان و تولید برق عسلویه مپنا مانع رشد بیشتر این نماگر شد. در نهایت نیز شاخص کل فرابورس با افزایش ۱۴/ ۰ درصدی نسبت به یکشنبه در سطح ۳/ ۹۲۸ واحدی قرار گرفت. با این رشد بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون از ۶ درصد فراتر رفت.

 • انجام معاملات خودکار و پربسامد نیاز به مجوز ندارد

  سنا: معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار که اواخر بهمن ماه سال گذشته به ضرورت انجام معاملات بازار سرمایه با ابزارهای هوشمند شامل معاملات الگوریتمی(خودکار) و همچنین معاملات پربسامد تاکید کرده بود طی نامه‌ای خطاب به حسن قالیباف، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران و امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس اعلام کرد: انجام معاملات خودکار (Algorithmic trading) و نیز معاملات پربسامد(high - frequency) از نظر سازمان بورس و اوراق بهادار، بلامانع بوده و معامله‌گران بورس تهران و فرابورس می‌توانند برای انجام معاملات از ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات استفاده کنند.

 • افزایش عرضه سهام با تخلیه هیجان انتخاباتی

  گروه بورس-همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته و پس از فروکش کردن تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری با کاهش شاخص مواجه شد. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که به دنبال رشد بازار پس از برگزاری انتخابات و انتخاب مجدد حسن روحانی به‌عنوان ریاست جمهوری شاهد افزایش عرضه‌ها بودند. با توجه به فروکش کردن هیجان ناشی از انتخابات، بازارهای موازی نیز شاهد آرامش هستند. بهای ارز و ملک بدون تغییر باقی ماند و دورنمای تغییر آن نیز در کوتاه‌مدت به نظر نمی‌رسد.

 • افزایش ۳۰ درصدی صدور گواهینامه‌های غیر کاغذی در بازار سرمایه

  سنا: مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از افزایش ۳۰ درصدی صدور گواهینامه‌های غیر‌کاغذی (الکترونیک) در بازار سرمایه خبر داد. محمدرضا محسنی در گفت‌وگویی بیان کرد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در راستای غیر‌کاغذی کردن صدور گواهینامه ها، سال گذشته ۱۳ میلیون و ۱۶۸ هزار گواهینامه غیر‌کاغذی صادر کرد که آمارها نشان از افزایش ۳۰ درصدی صدور این گواهینامه‌ها می‌دهد. وی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های مهم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در سال ۹۶ نیز افزایش ارائه خدمات الکترونیکی به ذی‌نفعان بازار سرمایه است تا مراجعات به این شرکت همچنان کاهش یابد.

بیشتر

بیشتر