آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۳۹۴۷

 • مثلث ناکامی صعود بورس

  دنیای اقتصاد- سلیمان کرمی: شاخص کل بورس تهران روز گذشته با افت ۲۰۵ واحدی (معادل ۳/ ۰ درصد) مواجه شد. در حالی‌که در ابتدای معاملات دماسنج بازار با رشد اندکی مواجه شد اما این روند پایدار نماند و شاخص با فشار فروش مسیر نزولی را در پیش گرفت. در این میان نمادهای «خودرو» و «شپدیس» با رشد قیمتی در ساعات ابتدایی معاملات از شاخص حمایت کردند. با این حال تشدید عرضه‌ها در این نمادها باعث شد که رشد قیمتی این نمادها تعدیل شود. دیگر نمادهای بازار نیز با عرضه‌های نسبتا سنگین مواجه شدند و در نهایت افت شاخص را رقم زدند.

 • پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایران

  دنیای اقتصاد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین ابزارهای بازار سرمایه، همواره مورد توجه و بررسی جدی مخاطبان بازار سرمایه بوده‌اند. در سال‌های اخیر نیز اقبال عمومی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری افزایش یافته است. نشانه‌های این اقبال عمومی را می‌توان در افزایش حجم و ارزش معاملات این صندوق‌ها جست‌وجو کرد. هر چند در گذشته ناشناخته ماندن صندوق‌های مزبور از جمله عوامل اصلی کم‌اقبالی به این روش سرمایه‌گذاری بود، اما به نظر می‌رسد این نهادها توانسته‌اند به تدریج سهم خود را در بین فعالان عرصه سرمایه‌گذاری باز کنند(هر چند همچنان ارزش سهام این صندوق‌ها نسبت به ارزش بازار بورس و فرابورس رقم پایینی است).

 • نزول شاخص همگام با ریزش دلار

  دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران اولین روز از هفته جاری را در ادامه روند نزولی قیمت‌ها در هفته گذشته، با افت ۲۰۵ واحدی به پایان رساند. در حالی که رشد قیمت‌ها در بازار از همان دقایق ابتدای معاملات آغاز شد، اما در ادامه این روند ادامه نیافت. امری که به نظر می‌رسد بیش از هرچیزی به دلیل کمبود نقدینگی در بازار باشد.

  در بازار آزاد ارز، نرخ دلار به سطح ۳هزار و ۹۵۰تومان عقب‌نشینی کرد. در این شرایط دیروز شاخص کل بورس تهران با کاهش ۳/ ۰ درصدی در سطح ۷۹ هزار و ۴۸۷ واحدی ایستاد.

 • حرکت آیفکس خلاف جهت تپیکس

  دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس ایران معاملات اولین روز از هفته جاری را با رشد ۶/ ۳ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) به پایان رساند و در سطح ۷/ ۸۶۸ واحد قرار گرفت. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۸/ ۷ درصد رسید. روز شنبه در مجموع ۵ بازار فعال فرابورس (با احتساب معاملات بلوک) ۱۷۷ میلیون ورقه بهادار در ۱۴ هزار و ۶۷۲ نوبت معاملاتی به ارزش حدود ۱۳۱ میلیارد تومان دست به دست شد. معاملات دیروز فرابورس ایران در حالی به اتمام رسید که نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، نفت ایرانول و آهن و فولاد ارفع بیشترین نقش را در رشد آیفکس بر عهده داشتند.

 • معرفی یک صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری به بازار

  گروه بنگاه‌ها: صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان سه‌شنبه این هفته (۱۴ دی) به بازار معرفی می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان که با همکاری تامین سرمایه لوتوس پارسیان، پژوهشگاه رویان و موسسه خیرین پژوهش سلامت رویان تاسیس شده، هفته آینده معرفی خواهد شد. به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، این صندوق که با هدف تخصیص وجوه گردآوری شده از نیکوکاران برای انجام طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشگاه رویان تاسیس شده است، از نوع صندوق‌های با درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود است که در شعب بانک پارسیان در سراسر کشور پذیره‌نویسی خواهد شد.

 • خروج تامین‌ سرمایه‌ها از نظارت بورس منطقی نیست

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت بورس با غیرمنطقی خواندن تغییر راهبری شرکت‌های تامین‌سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سازمان بورس به بانک مرکزی گفت: مطابق قانون، نهاد ناظر این موسسات سازمان بورس است. حسن قالیباف‌اصل درخصوص موضوعات مطرح‌شده در بند ۴ ماده ۱۵ لایحه برنامه ششم توسعه مبنی بر خروج تامین‌سرمایه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر‌اساس این لایحه قرار است صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین‌ سرمایه تحت نظارت بانک مرکزی قرار گیرند که البته این موضوع در برنامه ششم توسعه مطرح شده و صرفا یک پیشنهاد بوده است.

بیشتر

بیشتر