نوبت درخشش بورس لندن

براساس گزارش تحلیلی فایننشال‌‌‌‌تایمز، بازار سهام بریتانیا معمولا مورد‌توجه مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی قرار نمی‌گیرد. سهام بورس لندن در شاخص‌های بین‌المللی به‌قدری نیست که به غیر‌از متخصصان متمرکز بر آن، برای سایر تحلیلگران بین‌المللی اهمیت زیادی داشته‌باشد. نماگر معیار بورس لندن در پنج سال‌گذشته اغلب در حالت ساید قرار داشته‌است. بازار سهام بریتانیا حتی برای بخش بزرگی از صندوق‌های بازنشستگی خود این کشور نیز جذابیت نداشته و تخصیص منابع خارجی به این بازار نیز برای دهه‌‌‌‌ها روند نزولی را تجربه کرده‌است. اما هیچ‌چیز مانند یک روند صعودی قوی و رکوردشکنی‌‌‌‌های پیاپی نماگرهای بورسی نمی‌تواند توجه سرمایه‌گذاران را جلب کند و این اتفاق اکنون برای بورس لندن رخ‌ داده‌است.

عوامل تغییر فضا

از نگاه برخی کارشناسان، دست به‌دست‌دادن یک سلسله تحولات مثبت برای بازار، فضای بورس لندن را تغییر داده‌است. مورد اول آن است که سطح پایین نسبت‌های ارزش‌گذاری سهام، توجه «شکارچیان» سهام ارزان را جلب کرده‌است. نسبت قیمت به درآمد گذشته‌نگر شاخص فوتسی ۱۰۰ به ۱۴ رسیده‌است. این شرایط، بورس لندن را به یکی از ارزان‌ترین بازارهای سهام در بین کشورهای توسعه‌‌‌‌یافته تبدیل کرده‌است. وضعیت این سنجه ارزش‌گذاری در تضاد کامل با وضعیت بازار سهام آمریکا قرار دارد که در آن نسبت قیمت به درآمد گذشته‌نگر به بیش از ۲۵ رسیده‌است.

بهبود شرایط اقتصاد کلان نیز به کمک بازار سهام بریتانیا آمده‌است. برخی از سخت‌‌‌‌ترین تبعات منفی بحران کرونا بر اقتصاد بریتانیا، برطرف شده‌است، اگرچه بانک‌مرکزی انگلستان کاهش نرخ بهره را به تعویق انداخته است، اما سرمایه‌گذاران کماکان باور دارند که حرکت بعدی این بانک، تعدیل نرخ بهره باشد. قیمت بالای نفت نیز به تداوم روند صعودی سهام شرکت‌های متعدد انرژی محور در بورس لندن کمک کرده‌است. در سال‌های اخیر، جریان پیوسته خروج شرکت‌ها از بورس لندن برقرار بوده‌است که نشان می‌دهد اعتماد فعالان اقتصادی به توانایی این بازار کاهش ‌یافته‌است. تا این مقطع از سال‌جاری،

۲۱ شرکت به ارزش ۲۴.۶‌میلیارد دلار، تصمیم خود مبنی‌بر خروج از بازار سهام بریتانیا را اعلام کرده‌اند، اما برخی کارشناسان معتقدند که این روند برای بورس لندن خیلی هم ناخوشایند نیست. رقابت میان خریداران بالقوه شرکت‌های بورسی و پیشنهادهای جذاب رقبا برای تملیک، به نفع سهامداران تمام‌شده و از قیمت سهام در بازار حمایت کرده‌است.

فیل در اتاق

در عین حال، با وجود بر‌‌گزاری انتخابات عمومی در سال‌جاری، به‌نظر نمی‌رسد که «فیل در اتاق» یعنی سیاست، سرمایه‌گذاران را نسبت به حضور در بازار سهام بی‌‌‌‌علاقه کرده باشد. انتخابات‌‌‌‌های محلی و نظرسنجی‌‌‌‌های اخیر حاکی از شکست حزب حاکم و پیروزی حزب کارگر در انتخابات پیش‌‌‌‌رو است، اما مشخص است که سرمایه‌گذاران نگرانی خاصی نسبت به نتیجه انتخابات ندارند. به‌طور کلی، انتخابات‌‌‌‌ها‌‌‌‌ تاثیر چشمگیری بر روند بورس لندن نداشته‌‌‌‌اند. به گفته شارون‌بل، تحلیلگر گلدمن‌ساکس، شاخص فوتسی۳۵۰ به‌طور میانگین بعد از پیروزی حزب کارگر افت می‌کند و پس از برد حزب محافظه‌‌‌‌کار یا «توری‌‌‌‌ها» اندکی صعوی می‌شود. او می‌افزاید؛ البته تفاوت‌‌‌‌ها قابل‌‌‌‌توجه نیست و رشد بعد از پیروزی محافظه‌‌‌‌کاران معمولا گذرا بوده‌است.

با توجه به اثر مثبت بازخرید سهام و پرداخت سود نقدی بر سهام شرکت‌های بزرگ، این تحلیلگر پیش‌بینی می‌کند که نماگر فوتسی۱۰۰ در یک سال‌آینده به ۸۸۰۰ واحد برسد. البته با توجه به اینکه اکنون این شاخص در ارتفاع ۸۴۰۰‌واحدی قرار دارد، این رشد خیلی چشمگیر نیست، اما درهر صورت نشان‌دهنده وجود آهنگ صعودی در بازار سهام بریتانیا است.

نگاه موسسات مالی بین‌المللی نیز به بازار سهام بریتانیا مثبت شده‌است. به گفته یکی از اقتصاددانان بانک UBS، شرایط اقتصاد جهانی به نفع شرکت‌های بریتانیایی پیش ‌‌‌‌می‌‌‌‌رود. او معتقد است که بهبود چشم‌‌‌‌انداز تولید جهانی، از قیمت سهام شرکت‌های مرتبط با حوزه‌های نفت و فلزات صنعتی حمایت خواهد کرد. تحلیلگران دویچه‌بانک آلمان نیز اعلام کرده‌اند که فوتسی۱۰۰ درحال‌حاضر شاخص موردعلاقه آنها در اروپا است. چند سال‌گذشته، سال‌های سخت و مایوس‌‌‌‌کننده‌‌‌‌ای برای بورس لندن بود؛ اما به‌نظر می‌رسد که اوضاع در حال تغییر است و این بازار بتواند ‌بار دیگر سرمایه‌گذاران را به‌سوی خود جذب کند.