نکته قابل‌توجه در روزهای اخیر بازار، میانگین ارزش معاملات پنج‌روزه است که از اواسط آبان‌ماه روند صعودی خود را در پیش گرفته است و در روز چهارشنبه با عبور از میانگین ارزش معاملات ۶۰روزه، نشانه‌های امیدبخشی از برگشت بازار را به نمایش گذاشته است. افت ۰.۸۱درصدی دماسنج اصلی بازار در هفته اخیر در حالی محقق شد که نماگر هم‌وزن که شاخصی برای ارزیابی همه‌جانبه وضعیت نمادهای مختلف بازار سهام است، با رشد ۰.۵۹درصدی روبه‌رو شد و در پایان روز معاملاتی چهارشنبه در سطح ۷۰۶هزار و ۲۲۴ واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، در هفته گذشته حدود ۰.۵۴درصد سبزپوش شد و در نهایت در سطح ۲۵هزار و ۱۱۲واحدی کار خود را به اتمام رساند.

میانگین ارزش معاملات خرد بازار سرمایه در هفته اخیر که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، مقدار ۳هزار و ۹۸۳میلیارد تومانی را ثبت کرد. مجموع خروج نقدینگی از بازار در هفته معاملاتی منتهی به روزهای پایانی هشتمین ماه سال، رقم ۳۸۷میلیارد تومانی را به ثبت رساند.   صعودی شدن شاخص کل بورس تهران در روزهای آخر هفته می‌تواند نتیجه اخبار منتشر‌شده مربوط به بودجه‌بندی و مالیاتی که به صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی تعلق می‌گیرد باشد. در شرایط کنونی و با توجه به اصلاح ضعیف شاخص کل در هفته گذشته، می‌توان روند اصلی را صعودی در نظر گرفت و احتمال رشد و صعود در سهام شاخص‌ساز و به‌تناسب، رشد و صعود در نماگر اصلی تالار شیشه‌ای وجود دارد.

با توجه به شباهت معنادار وضعیت کنونی بازار با وضعیت سال گذشته بازار در این روزها، میانگین ارزش معاملات و خریدهای حقوقی در ماه‌های گذشته می‌تواند نشانه نویدبخشی برای صعود بازار در هفته‌های آینده باشد. بررسی لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد بودجه عمومی نسبت به سال جاری در مجموع رشد ۱۸درصدی را تجربه کرده است. از طرفی صادرات روزانه نفت یک‌میلیون و ۳۵۰هزار بشکه پیش‌بینی شده است.  همچنین درآمد‌های نفتی نسبت به سال گذشته حدود ۱۶درصد کاهش داشته است.  در بازار ارز قیمت ۵۰هزارتومانی اسکناس آمریکایی کف حمایتی معتبری تشکیل داده است.

نرخ ارز در ماه‌های گذشته بعد از نزدیک‌شدن به قیمت ۶۰هزار تومان، وارد یک فاز اصلاحی پیچیده شد و با توجه به نشانه‌های موجود، احتمال اتمام فاز اصلاحی در شرایط کنونی و رشد قیمت دلار وجود دارد. با بررسی کلیت بازار سهام تهران در بلندمدت، می‌توان پیش‌بینی کرد که صعود پرقدرت این بازار با توجه به فرسایشی شدن روند فعلی، با اما‌و‌اگرهای زیادی روبه‌رو باشد و می‌توان امیدوار بود بازار روزهای درخشان‌تری را پیش رو داشته باشد. بازار در شرایط کنونی از ارزندگی مناسبی برخوردار است و می‌تواند برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسبی باشد.