بعد از رشد آن بازارها و اشباع از نظر قیمتی سرمایه‌گذاران به دنبال بازاری بودند که زیر ارزش باشد تا بتوانند در آن سرمایه‌گذاری کنند. بازار سرمایه ویژگی‌هایی را که صاحبان سرمایه به دنبال آن هستند دارد و از سوی دیگر بازاری است که هم تنوع صنایع در آن بالاست و هم تنوع شرکت‌ها و سودآوری این شرکت‌ها همگام با تورم و رشد نور ارز رشد می‌کنند. لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بازار ریسک ناشی از تورم را پوشش دهند. به همین دلیل ما شاهد ورود پی‌در‌پی پول و نقدینگی به بازار سرمایه و از سوی دیگر افزایش ارزش معاملات هستیم. کمااینکه روز گذشته رکورد یک‌و‌نیم‌ساله ارزش معاملات را در بازار شکسته شد و بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان ارزش معاملات ثبت شد.

در خصوص اینکه چرا سرمایه‌گذاران به ورود نقدینگی به این بازار ادامه می‌دهند باید گفت با توجه به اینکه سودآوری شرکت‌ها در سال گذشته مناسب بوده، برآورد می‌شود برای امسال و سال آینده شرکت‌ها سودآوری مناسبی داشته باشند. از سوی دیگر نقدشوندگی در این بازار خیلی سریع اتفاق می‌افتد و سرمایه‌های خرد به‌راحتی می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این، به دلیل تورمی که در دو سال گذشته داشتیم ارزش دارایی بسیاری از شرکت‌ها رشد کرده است. این‌ها عواملی هستند که باعث تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این بازار می‌شوند.

در خصوص اینکه چه صنایعی در آینده مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت باید گفت شرکت‌هایی که گزارش‌های خوبی از نظر تولید و فروش داشته باشند حایز توجه هستند. تا چند روز آینده اکثر شرکت‌ها عملکرد سال ۱۴۰۱ خود را منتشر می‌کنند و طبیعتا شرکت‌هایی که سودآوری مناسبی داشته‌اند مورد توجه سرمایه‌گذاران خواهند بود. از سوی دیگر با توجه به اطلاعات بازارهای جهانی، روند آتی تورم و رشد احتمالی نرخ ارز شرکت‌های صادرات‌محور و شرکت‌هایی که محصولات آنها تحت تاثیر نرخ ارز یا قیمت‌های جهانی هستند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهند گرفت. انتظار می‌رود شرکت‌های ریالی یا خدمات‌محور با افزایش تورم تحت‌تاثیر قرار گیرند و این شرکت‌ها نیز تا انتهای سال رشد را تجربه کنند. 

سرمایه‌گذاران در وضعیت فعلی بازار باید توجه داشته باشند که در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که فاکتورهای ارزندگی از قبیل سودآوری مناسب، عملکرد ماهانه تولید و فروش، وضعیت طرح‌های توسعه‌ای، نسبت قیمت به سود گذشته‌نگر و قیمت به سود آینده را دارا باشند یا می‌توانند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام که توسط مدیران دارایی خبره مدیریت می‌شود استفاده کنند. سرمایه‌گذاران باید برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که رشد حباب‌گونه داشتند و بیش از ارزش واقعی خود در حال معامله هستند تجربیات بازار سرمایه در سال ۹۹ را مدنظر قرار دهند. شرکت‌هایی که بیش از اندازه قیمت‌گذاری شده‌اند در روندهای اصلاحی بیش از اندازه اصلاح می‌کنند و طبیعتا سرمایه‌گذاران آنها متضرر خواهند شد.