بازار پول و سرمایه مکمل یکدیگرند

رئیس کل بانک مرکزی در این نشست گفت: تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار به توسعه همکاری‌های مشترک بازارهای پولی و مالی، ثبات در بازارها و ایجاد ظرفیت‌ها جدید کمک می‌کند چراکه بازار پول و سرمایه نه رقیب، بلکه مکمل یکدیگرند.  علی صالح‌آبادی هماهنگی در اتخاذ سیاست‌های بازار پول و سرمایه را یک ضرورت دانست و افزود: سیاست‌های پولی بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و در نهایت در شورای پول و اعتبار جمع‌‌‌بندی می‌شود و در این مسیر نگاه جامعی به بازارهای مختلف کشور به‌ویژه بازار سرمایه وجود دارد. وی افزود: نباید این نگاه حاکم باشد که بازار سرمایه و پول رقیب یکدیگرند و زبان مشترکی ندارند و امروز خوشبختانه در این خصوص، بین ارکان اقتصادی کابینه دولت به‌ویژه وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی اتفاق نظر وجود دارد. رئیس کل بانک مرکزی همچنین به ضرورت ایجاد شورای ثبات مالی اشاره کرد و گفت: با ایجاد این شورا، می‌توان هماهنگی بین اجزای مختلف بازار مالی، به‌ویژه بازار پول و سرمایه در کشور را ارتقا داد و شرایط کنونی، زمان بسیار مناسبی برای تاسیس شورای ثبات مالی و ارتقای این همکاری‌هاست.  صالح‌آبادی با بیان اینکه بازار سرمایه، یک بازار تخصصی است، تاکید کرد: بازار سرمایه باید به دور از سیاست‌زدگی و در یک فضای پیش‌بینی‌پذیر و مبتنی بر رویکردهای تخصصی، مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد.

  گفت‌وگوی نهادهای سیاستگذار می‌تواند مفید باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در ادامه این نشست، گفت‌وگو بین نهادهای سیاستگذار اقتصادی را بسیار امیدوارکننده دانست و گفت: این امر می‌تواند به نتایج مطلوبی ختم شود و در صورت استمرار، معنای بسیار روشنی برای فعالان اقتصادی و بازار خواهد داشت. در پس سیاست‌های اقتصادی هماهنگی‌‌‌های لازم وجود دارد و استمرار آن بسیار مهم و مطلوب است.  احسان خاندوزی تصریح کرد: تا تعیین‌تکلیف قانونی شورای ثبات، می‌توان از ظرفیت کمیته بند «ک» -کمیته مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پول و سرمایه کشور- استفاده کرد و سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این جلسات حضور داشته باشد؛ چراکه حضور نهاد بازار سرمایه در کنار سازمان برنامه‌وبودجه، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در این قبیل تصمیمات موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: حضور بانک مرکزی و نیز کمیته‌‌‌های مشترکی از این دست کمک می‌کند چشم‌‌‌انداز متغیرهای کلیدی که فعالان اقتصادی با نگاه به آن تصمیمات را تنظیم خواهند کرد، شفاف‌تر شود.  خاندوزی تصریح کرد: اگر کمیته مشترک به صورت هفتگی و مستمر تشکیل جلسه دهد، مسائل کوچک می‌تواند به سرعت برطرف شود و مبنایی برای گفت‌‌‌وگو، افزایش تفاهم و همکاری‌‌‌ها با سایر بخش‌‌‌های واقعی و تولید اقتصاد باشد و نیز با افزایش گستره این همکاری‌‌‌ها سایر وزارتخانه‌‌‌ها نیز در این همکاری‌‌‌ها گنجانده شوند.

  ثبات، کلیدی‌ترین نکته در بازار سرمایه است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این نشست، ثبات را کلیدی‌ترین مؤلفه در بازار سرمایه دانست و گفت: مهم‌ترین عاملی که به نگرانی‌ها در بازار سرمایه دامن می‌‌‌زند، بی‌ثباتی است و البته این در حالی است که متغیرهای کلان بازار سرمایه در شرایط مطلوبی هستند. با این وجود امیدوارم با حضور دکتر صالح آبادی در کسوت ریاست کلی بانک مرکزی زبان مشترک بین هر دو بازار بهبود یابد.

مجید عشقی در خصوص شرایط بازار سرمایه گفت: در حال حاضر ارزش بازار سرمایه حدود ۸۰۰۰‌ هزار میلیارد تومان است و کوچک‌ترین تغییری در آن حائز بسیار اهمیت و در حوزه بسیار گسترده، اثرگذار خواهد بود. وی در همین راستا، تشکیل شورای ثبات مالی را یک ضرورت دانست و گفت: در حال حاضر، خلأ چنین شورایی، به وضوح احساس می‌شود.  رئیس سازمان بورس با اشاره به ضرورت پیش‌بینی‌پذیر بودن بازار، به اثرگذاری مستقیم سیاست‌های پولی بر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: موضوعاتی همچون نرخ ارز و نرخ تسعیر، نرخ سود بین بانکی و انتشار اوراق دولت، از جمله موضوعات حائز اهمیت برای بازار سرمایه است.  عشقی یادآور شد: در حال حاضر حجم و تنوع بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که در تمام حوزه‌ها فعال است و فکر می‌‌‌کنم هیچ تصمیمی در دولت اتخاذ نمی‌شود، مگر اینکه با بازار سرمایه مرتبط باشد و امیدوارم تشکیل مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس دراین‌باره راهگشا باشند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند