این کارشناس بورس ضمن اشاره به اینکه ریزش‌های اخیر بورس باعث شده‌ رفتارهای هیجانی نزد سهامداران ایجاد شود، خاطرنشان کرد: این رفتارها، بیشتر از سوی سهامداران تازه‌وارد و خرد‌ دیده می‌شود. یعنی افرادی که تاکنون در بازار سرمایه حضور نداشته‌اند و رشد و نزول‌های بازار را اصلا تجربه نکرده‌اند.

او گفت: ما سال گذشته و ابتدای امسال با پدیده‌ ورود گسترده افراد غیرمتخصص به بورس مواجه شدیم‌ زیرا سودهای قابل‌توجهی که در ابتدای سال دیده می‌شد؛ بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد را برای حضور در این بازار، وسوسه کرد. امروز در روزهای منفی بازار همین تازه‌واردان هستند که هراسان شده‌اند و شتابان، فروش سهام‌شان را آغاز کرده‌اند و گاه، می‌بینیم حتی سهام ارزنده خود را در این شرایط منفی به فروش می‌گذارند.

به اعتقاد میرمعینی، اکنون‌ باوجود اینکه متغیرهای اثرگذار بر کاهش سودآوری خیلی از شرکت‌ها نمی‌بینیم اما برای سهام این شرکت‌ها هم صف‌فروش تشکیل می‌شود. او یکی از عواملی که باعث این جو منفی در بورس شده را دامن‌زدن به جو بدبینی به بازار، از سوی عده‌ای در بازار دانست و ادامه داد: اولین و مهم‌ترین آسیب‌دیدگان این بازار، سهامداران حقیقی خرد هستند. البته تا حدی این مساله طبیعی است اما اگر این سهامداران با طمانینه بیشتری عمل کنند و با شرایط منفی بازار دچار ترس نشوند؛ به‌طورقطع این افت جبران خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه البته، جو فعلی حاکم بر بازار را نمی‌توان فقط با توصیه مهار کرد، گفت: رشد بورس، قطعا اتفاق خواهد افتاد و دوباره شاهد فرارسیدن روزهای مثبت و خوش خواهیم بود که در آن، سهام ارزنده‌ به جایگاه و قیمت واقعی خود خواهند رسید، بنابراین سهامدارانی که تحمل و صبر لازم را ندارند و گمان می‌کنند بازار سرمایه، بازار زودبازده و کوتاه‌مدت است؛ زیان خواهند دید. او توضیح داد: به‌علت شتابزدگی و حس بدبینی شکل‌گرفته در بازار، سهامداران غیرحرفه‌ای به ارزندگی سهم‌ها توجهی نمی‌کنند و فروش فراگیر شده است. در این میان، دولت و شرکت‌های بزرگ حقوقی باید با چند اقدام حمایتی، جو کاذب کنونی بازار را تغییر دهند‌ و به‌ویژه‌ از سهم‌های پیشرو‌ حمایت قاطعانه کنند تا سهامداران این سهم‌ها، دلگرم شده و از صف فروش خارج شوند. میرمعینی افزود: براساس یافته‌های تحقیقاتی که به‌تازگی انجام‌شده، بازار سرمایه‌‌ در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری، بیشترین بازده را داشته اما سهامداران‌ فعلا به دلیل نگرانی از آینده بازار سرمایه، توجهی به این تحلیل‌ها و تحقیقات علمی نمی‌کنند و این وظیفه دولت است که با برنامه‌ریزی هدفمند و کارشناسی، جو منفی بازار را مهار کند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند