روز گذشته، همگام با رشد آرام تقاضا نسبت به عرضه، بازار اول و دوم شاهد سبزپوشی اکثر نمادهای معاملاتی خود بود. بازیگران بازار بیشتر در سهام کالایی بازار اقدام به خرید‌های نسبتا پرحجم کردند. امری که حرکت آرام شاخص کل را به سوی افزایش سبب شد. با وجود این با دستیابی نماگر بازار به ارتفاع ۱۹۸۵ واحدی، اندکی از قدرت خرید بازار کاسته شد و آیفکس از سقف روزانه اندکی عقب نشست. به این ترتیب، شاخص کل فرابورس در پایان معاملات دیروز به رشد ۹ واحدی بسنده کرد.هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و شرکت پتروشیمی زاگرس، سهامی بودند که با تاثیر مثبت بیش از هشت واحدی، بیشترین اثر مثبت را بر شاخص بازار به ثبت رساندند. در مقابل، تولید نیروی برق دماوند و فولاد هرمزگان جنوب که به واسطه انگیزه شناسایی سود سهامداران تحت فشار عرضه با افت قیمت مواجه شدند، موجب بیشترین کاهش شاخص شدند. دو نماد معاملاتی «دماوند» و «هرمز» در مجموع اثر کاهنده نزدیک به شش واحدی را به شاخص‌کل تحمیل کردند.

 رصد بازار اول و دوم

روز گذشته در بازار اول و دوم بیش از ۲۶۶ میلیون سهم به ارزش بالغ بر ۹۷ میلیارد تومان دست به دست شد که نسبت به روز کاری دوشنبه، از کاهش ۳۹ درصدی حجم و ۲۷ درصدی ارزش معاملات خرد خبر می‌داد. بخش عمده این نقدینگی، معادل با ۲۶ میلیارد تومان در خرید و فروش‌های صنعت فلزات اساسی به گردش درآمد. سهامی ذوب‌آهن اصفهان و فولاد هرمزگان جنوب دو نماد پرمعامله‌گروه فلزات بودند که عنوان بیشترین ارزش معاملات را در میان سایر نمادها به نام خود ثبت کردند.

گروه هتل و رستوران و همچنین صنعت پتروشیمی نیز از دیگر صنایع با بیشترین نقدینگی روزانه بودند. ارزش معاملات این دو گروه هم در مجموع به مرز ۲۰ میلیارد تومانی رسید. در مقابل، گروه استخراج زغال سنگ به‌عنوان کم‌معامله‌ترین صنعت فرابورسی معرفی شد. رصد صنایع از منظر رشد روزانه نیز حاکی از صدرنشینی گروه تک‌نمادی تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری بود که در آن تک‌سهم صنایع ماشین‌های اداری ایران-مادیرا- پس از پنج افت متوالی، با استقبال سهامداران خرد روبه‌رو شد و در نتیجه آن رشد قیمت بیش از چهار درصدی را تجربه کرد. گروه‌های خرده‌فروشی و منسوجات نیز در رتبه‌بندی از دریچه افزایش شاخص، دوم و سوم شدند. همچنین گروه‌هایی مانند محصولات پتروشیمی و پالایشی و نیز فلزات اساسی با رشد اندک شاخص به معاملات خود پایان دادند.

 همگام با بازیگران

در دومین روز ماه جاری، سهام فرابورسی برای دومین روز کاری پی در پی با خالص مثبت خرید سهامداران حقیقی به کار خود پایان داد. طی این فرآیند نزدیک به ۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سبد دارایی بازیگران حقوقی بازار به پرتفوی معامله‌گران حقیقی جابه‌جا‌ شد. بخش عمده توجهات سهامداران خرد به تک‌سهم صنایع ماشین‌های اداری ایران معطوف شد. از این رو، بیشترین خالص خرید سهامداران خرد در گروه تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری رقم خورد. از دیگر نمادهای قابل توجه این دسته از سهامداران می‌توان به پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. در مجموع روز گذشته حدود ۳ میلیون سهم «زاگرس» و «ذوب» از پرتفوی سهامداران حقوقی به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

در مقابل سهامداران حقوقی بیشترین اقبال خود را در برابر فولاد هرمزگان جنوب نشان دادند  تا بیشترین خالص مثبت خرید معامله‌گران عمده در صنعت فلزات اساسی ثبت شود. در پایان معاملات دیروز بیش از ۴ میلیون سهم «هرمز» به ارزش افزون بر ۲ میلیارد تومان از سبد حقیقی‌ها خارج و به پرتفوی معامله‌گران حقوقی منتقل شد. نمادهای معاملاتی «کگهر» و «دماوند» نیز به‌عنوان ترجیحات دوم و سوم بازیگران عمده، در مجموع از خالص خرید بیش از یک میلیارد تومانی آنها برخوردار شدند.

 چه خبر از سایر بازارها؟

روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار ورقه به ارزش نزدیک به ۹۹ میلیارد تومان معامله شد. داد و ستد اوراق خزانه اسلامی نیز با حجم معاملاتی حدود یک میلیون ورقه‌ای به ارزش نزدیک به ۸۸ میلیارد تومان به اتمام رسید. بازار بدهی روز گذشته میزبان اوراق جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در نماد معاملاتی «اخزا۷۱۳» بود. به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران سررسید اسناد «اخزا۷۱۳» ۱۸ مرداد سال ۱۴۰۰ و تعداد اوراق سپرده شده و قابل معامله نیز در تاریخ انتشار ۱۷ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۲۶۳ ورقه است. اوراق خزانه در اولین روز از حضور «اخزا۷۱۳» در بازار بدهی روی تابلو با افت قیمت در شماری از اوراق اسناد خزانه اسلامی مواجه شدند و به این ترتیب متوسط نرخ بازده موثر با رشد محدود ۱/ ۰ واحد درصدی، در سطح ۷/ ۲۱ درصدی تثبیت شد.  در بازار تسهیلات مسکن نیز حدود ۸۳ هزار اوراق تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر ۴ میلیارد تومان داد و ستد شد. قیمت اوراق در بازه ۵۳ هزار تا بیش از ۵۷ هزار تومان رقم خورد که غالب آنها با فشار فروش به روز خود پایان داده بودند. در این میان، امتیاز تسهیلات مسکن منتشر شده در دی ماه ۹۷ با افت بیش از چهار درصدی، بیشترین افت قیمت را تجربه کرد. در مقابل، اوراق تسهیلات مسکن اردیبهشت ۹۶ با رشد نزدیک به دو درصد، صدرنشین اوراق «تسه» از منظر افزایش بها شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس