وی ضمن تشریح اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات افزود: متعاقب اصلاحات صورت گرفته در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از این به بعد ناشران ثبت شده پذیرفته نشده ملزم به افشای صورت‌های مالی سالانه شرکت‌های تحت کنترل خواهند بود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار سپس با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل پذیرش اوراق‌بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران توضیح داد: در صورتی که اولا؛ شرایط ناشر منطبق بر الزامات دستورالعمل پذیرش نباشد، ثانیا؛ ناشر در مواعد تعیین شده در دستورالعمل افشا اقدام به افشای اطلاعات مد نظر نکند و ثالثا؛ عملکرد شرکت طی دو سال منجر به زیان شده باشد، بورس و فرابورس موظفند ضمن اطلاع به عموم، نماد معاملاتی ناشر را وارد فرآیند تعلیق کنند. محمدعلیزاده افزود: فرآیند تعلیق به تعبیر ساده به این معناست که نماد معاملاتی ناشر با درج علامت کنار آن در سامانه معاملات و سامانه کدال، مورد معامله قرار می‌گیرد و اگر ناشر در مهلت ارائه شده توسط بورس یا فرابورس اقدامات اصلاحی را انجام دهد از شمول آن خارج می‌شود؛ در غیر این صورت، نماد معاملاتی ناشر تعلیق و وارد فرآیند لغو پذیرش خواهد شد.

وی یادآور شد: لیست نمادهای معاملاتی ناشرانی که مشمول فرآیند تعلیق می‌شوند، به همراه دلایل ورود به لیست، اسامی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل ناشر در سایت بورس و فرابورس قابل مشاهده است. به گفته محمدعلیزاده، مطابق اصلاحات اعمال شده، بند ۳ از الزامات ماده مربوطه در دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران حذف شده است.

این مقام مسوول درخصوص علت حذف دو سال زیان دهی برای ورود شرکت‌ها به فرآیند تعلیق هم عنوان کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شوند و ظرف ۲ سال نیز از شمولیت مذکور خارج نشوند، لغو پذیرش می‌شوند؛ بنابراین موضوع زیان دهی به شکل جامع‌تر دیده شده است. وی در ادامه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس اظهار کرد: همان‌گونه که در زمان اجرای دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و معاملات (اوایل دی ماه سال ۹۶) عنوان شد، هدف از اصلاح دستورالعمل‌ها افزایش شفافیت اطلاعات ناشران و در عین حال بهبود نقدشوندگی اوراق بهادار است.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بر‌‌اساس همین دیدگاه و پیرو عارضه‌یابی‌های صورت گرفته در مفاد دستورالعمل‌ها و اخذ دیدگاه‌های فعالان بازار، اصلاحاتی نیز در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس صورت گرفته است. محمدعلیزاده در این رابطه توضیح داد: اگر قیمت سهام شرکت طی ۵ روز کاری بیش از ۲۰ درصد نوسان کند (مثبت یا منفی)، نماد ناشر به مدت ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش‌گیری قرار گرفته و پس از آن انجام معاملات ادامه می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: در مدت مذکور افشای شفاف‌سازی درخصوص نوسان قیمت سهام از سوی ناشر به‌صورت اختیاری است. البته در صورت انتشار هرگونه شایعه، خبر یا گزارش منتشر شده یا بروز هر یک از مصادیق افشای اطلاعات با اهمیت، ناشر موظف به رعایت الزامات تعیین شده در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان مربوط به موارد فوق الذکر است.  این مقام مسوول، از دیگر اصلاحات انجام شده در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات را اضافه کردن قیدهای جدید به ماده مربوط به تعلیق نماد توسط سازمان دانست و گفت: بر اساس ماده ۱۹ مکرر یک دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس یا ماده ۱۲ مکرر ۴ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس و مطابق اصلاحات انجام شده، مهلت قابل اعطا به ناشر جهت خروج از تعلیق یا خروج از شرایط معامله تحت احتیاط، حداکثر ۶ ماه از تاریخ تعلیق خواهد بود. وی ادامه داد: به عبارت دیگر از این به بعد چنانچه نماد معاملاتی ناشری به مدت ۶ ماه بسته بماند یا در شرایط معامله تحت احتیاط قرار داشته باشد و پس از پایان مهلت فوق از تعلیق یا شرایط معامله تحت احتیاط خارج نشود، نماد معاملاتی ناشر از سوی هیات پذیرش بورس مربوطه لغو پذیرش شده و به بازار پایه فرابورس منتقل می‌شود.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس