به گزارش «دنیای اقتصاد» با اینکه شرکت‌های شبیه «پرشیا» در دنیا به دلیل ریسک بالا از «پی ‌بر ‌ای» بالاتر از محدوده ۲۰ تا ۲۵ مرتبه برخوردارند اما بنا بر تاکید بورس، قیمت‌گذاری این شرکت به گونه‌ای صورت گرفته که «پی بر ای» آن کمتر از ۵ مرتبه برآورد شده است. مدیرعامل گروه توسعه انرژی تدبیر در مراسم معارفه شرکت پرشیا با اشاره به فعالیت هلدینگ در زمینه زنجیره اصلی صنعت نفت و گاز و پتروشیمی گفت: هلدینگ دارای چند شرکت زیرمجموعه است. پرویز راحت با اشاره به فعالیت‌های هلدینگ در زمینه پالایشگاهی نفت و گاز و روانکارها گفت: تولید برق نیز از دیگر فعالیت‌های مااست که سیکل ترکیبی آبادان از نمونه‌های آن است. به گفته وی این نیروگاه به‌عنوان نخستین پروژه نیروگاهی کشور از فاینانس خارجی استفاده می‌کند.وی افزود: پروژه توسعه‌ای برق ۹۰۰ مگاواتی آبادان ۲ و همچنین پروژه‌هایی در زمینه پتروشیمی نیز در دست داریم که قراردادهای آنها نهایی شده و به‌زودی از فاینانس خارجی استفاده خواهد شد.  راحت در ادامه افزود: آمادگی کامل برای عرضه سایر زیرمجموعه‌های خود به بازار سرمایه را نیز داریم. اکنون پرشیا به‌عنوان نخستین شرکت عرضه اولیه سهام دارد و این روند با عرضه دیگر شرکت‌ها ادامه خواهد یافت‌.

وی در ادامه ۴ محور ریسک اصلی در شرکت را عنوان کرد و گفت: سنجش میزان ریسک کلی در میادین، میزان استخراج با توجه به تکنولوژی‌های موجود، برآورد صحیح از میزان هزینه برای انجام فعالیت و همچنین در نهایت برآورد دقیق قیمتی از فروش است که این ریسک‌ها علاوه‌بر دیگر تهدیداتی است که برای هر صنعتی در کشور وجود دارد، به گفته وی این ۴ ریسک و میزان صحیح برآورد آنها تاثیر مستقیمی با درآمد شرکت دارد.راحت در ادامه با اشاره به اینکه توسعه میدان نفتی یاران شمالی با قرارداد در قالب بیع متقابل (Buy Back) صورت گرفته است، گفت: افزایش یا کاهش تولید نفت تاثیر ۵ درصدی بر پاداش ما دارد، یعنی اگر تولید نفت کاهش یابد شرکت نفت می‌تواند ما را ۵ درصد جریمه کند و اگر افزایش یابد ۵ درصد پاداش خواهد داد.راحت، سه عامل را در درآمد شرکت تاثیرگذار دانست و درباره آنها افزود: قیمت نفت که خارج از کنترل است، میزان تولید که در اختیار ماست و درصد قرارداد که از قبل نهایی می‌شود.

در ادامه ناجی سعدونی، مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا به ارائه عملکرد شرکت پرداخت و گفت: ما به‌عنوان شرکتی سرمایه‌گذار در توسعه میادین نفتی فعال هستیم.  وی افزود: بر اساس ارزیابی از میادین، شناسایی ریسک می‌کنیم. به این ترتیب تصمیم می‌گیریم که در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری داشته باشیم یا خیر. به نوعی شرکت سرمایه‌گذاری و ریسک‌پذیر هستیم. سعدونی در ادامه افزود: با توجه به قراردادها و پروژه‌های توسعه‌ای، نه‌تنها آینده شرکت رو به رشد خواهد بود بلکه مسیری برای ورود این قبیل شرکت‌ها به بازار سرمایه هموار خواهد شد.وی ادامه داد: ما در حوزه E&P فعالیت داشته و در نظر داریم به معیارهای توسعه جهانی در برداشت نفت و گاز برسیم. وی افزود:ما قراردادی با شرکت نفت برای توسعه حفاری یاران شمالی و یاران جنوبی در قالب قراردادهای جدید (IPC) منعقد و همچنین برای برداشت گاز از میادین گازی لاوان با خارجی‌ها مذاکره و ‌همکاری خواهیم کرد.

سعدونی به اتفاقات مهم سال‌جاری اشاره کرد و گفت: در گام نخست دریافت هزینه‌ها است که حدود ۷۵ درصد تضمین شده است.  وی گفت: پرشیا به‌صورت مستقل برای توسعه میادین فعالیت خواهد کرد و همکاری این شرکت با خارجی‌ها به‌صورتی خواهد بود که پرشیا لیدر پروژه باشد. این مورد، برای اولین بار در ایران اتفاق می‌افتد چرا که اکثرا در چنین پروژه‌هایی لیدر پروژه طرف خارجی است.در ادامه راحت به بررسی قراردادها اشاره کرد و گفت: ما تنها شرکتی در ایران هستیم که با شرکت نفت موافقت‌نامه (HOA) داشته و در حال مطالعه هستیم تا قراردادهای پیش رو که در حال حاضر ۴ قرارداد است را انتخاب کنیم. این بررسی‌ها به‌صورت مطالعه و بهره‌گیری از مشاوران خارجی است تا بازدهی هر کدام به‌صورت دقیق سنجیده شود. وی ادامه داد: از سوی دیگر باید از یک فاینانس خارجی نیز بهره‌مند شویم که این موضوع در حال مذاکره کردن با این شریک خارجی است.به گفته راحت؛ «پرشیا» دو هفته گذشته موافقت‌نامه (HOA) «توسعه میدان نفتی لاوان» را امضا کرد. این میدان ارزشی بالغ بر ٢ میلیارد دلار داشته و با یک شریک چینی بوده است.

در ادامه جباری عضو مالی هیات‌مدیره شرکت نفت و گاز پرشیا گفت: شرکت توانسته حدود ۶۵ درصد از بودجه را در ۶ ماه پوشش دهد و سود هر سهم محقق شده در ۶ ماه ۳۲ تومان بوده است. وی ادامه داد: طبق بودجه سال جاری، سود خالص شرکت ۷۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در دوره ۶‌ماه نخست سال این سود به میزان ۲ میلیارد تومان افزایش یافته و به ۷۹ میلیارد تومان رسیده است. ضمن اینکه در نیمه نخست سال توانستیم ۶۲ میلیارد تومان از این رقم را پوشش دهیم.به گفته جباری، انتظار تعدیل مثبت تا پایان سال جاری داشتیم اما نوسانات اخیر نرخ ارز، در عملکرد شرکت تاثیرگذار بوده و این روند را مختل کرده است و هرچه قیمت دلار افزایش یابد سود تسعیر ارز داریم.وی افزود: زیان تسعیر ارز شرکت صفر است. اما تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه و پوشش EPS را خواهیم داشت. البته شاید این روند با اندکی تعدیل مثبت نیز همراه باشد.

وی در ادامه به تسهیلات دریافتی اشاره کرد و گفت: قسمت اعظم تسهیلات ما از محل صندوق توسعه ملی با نرخ ۷ درصد است. همچنین بازپرداخت این تسهیلات ۴ ساله و از محل تامین میادین و شرکت ملی نفت خواهد بود و تضمین این تسهیلات با شرکت ملی نفت است. وی با اشاره به اینکه تسهیلات ریالی شرکت به اندازه ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت است، گفت: همچنین تسهیلات ریالی دیگری نیز حدود ۳۰۰ میلیارد تومان داریم. بنا به گفته وی دریافتی‌های امسال بخشی از این رقم را تسویه خواهد کرد. وی افزود: همچنین بخشی دیگر را نیز برای تسویه اوراق مشارکت دریافتی در نظر گرفته‌ایم که در فروردین ۹۷ موعد تسویه آن خواهد بود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس