آرشیو روزنامه شماره ۵۱۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۱۶۲

 • هشدار رکود در بازارهای کالایی

  دنیای اقتصاد: نوسان بهای ارز تاکنون به کاهش تقاضای مؤثر در بازار مواد اولیه تبدیل شده و البته تعویق تقاضا برای مصرف‌کنندگان به جهت خرید محصولات نهایی را موجب شده است. این وضعیت یک روند مرسوم در بازارهای کالایی است که در چرخه‌های اقتصادی رکود و رونق خودنمایی برجسته‌ای دارد. با توجه به وضعیت فعلی از هم‌اکنون باید هشدار کاهش تقاضا و تضعیف تولید را در بازارهای داخلی مطرح کرد اگرچه مسیر عبور از این نگرانی‌ها چندان پیچیده نیست، آن‌هم در شرایطی که به‌رغم رکود انتظاری در بازار داخلی، اما بازارهای جهانی در فاز رونق قرار دارند. حمایت‌های اعتباری از خریدار مواد اولیه از سوی عرضه‌کننده (بدون بار تورمی)، توجه به نرخ‌گذاری مواد اولیه و حمایت از صادرات در کنار ترغیب تقاضا از جمله مواردی است که مسیر را برای عبور غیرتورمی از رکود احتمالی بازارهای کالایی فراهم خواهد کرد.
 • دلهره ارزی در ابزارهای طلایی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: جریان کلی دادوستد ابزارهای طلایی بورس کالا با حرکت در مسیر نزولی، انتظارات منفی تورمی ارز و سکه را به تصویر می‌کشد؛ آن هم در شرایطی که بهای ارز در بازار آزاد و سامانه نیما به سمت تکانه‌های منفی تمایل پیدا کرده و اونس طلا نیز تحرک قیمتی چندانی را ثبت نکرده است. هر دو اهرم اصلی که در معاملات ابزارهای طلایی بورس کالا نقش حیاتی دارند و شاکله کلی مبانی ذهنی معامله‌گران واحدهای چهار صندوق طلای قابل معامله در این بازار و اوراق سپرده سکه طلایی بورس کالا را شکل داده‌اند را به سمت ارقام کاهشی هدایت می‌کنند. به طوری که رصد معاملات این بازارها طی هفته‌های اخیر چیزی جز افت نرخ را نشان نداده و به نظر می‌رسد که با قوت گرفتن نوسان کاهشی بهای ارز در بازار آزاد بر این ذهنیت کاهشی افزوده خواهد شد.
 • رکود به بازار شمش فولاد نیز رسید

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: رینگ معاملاتی شمش فولاد بورس کالا با کمترین حجم معامله در ۱۴ هفته اخیر خود روبه‌رو شد. برخلاف هفته‌های قبل که انگیزه‌های صادراتی و سیگنال مثبت نرخ جهانی فولاد موثرتر از سیگنال‌های منفی ارزی و تعدیل انتظارات تورمی بود، سقوط محسوس بهای دلار در روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت به پا پس کشیدن بخشی از خریداران شمش فولاد انجامید. همچنین بازار آزاد مقاطع طویل فولادی نیز متاثر از سیگنال‌های ارزی با تعمیق رکود روبه‌رو شد. در این شرایط افت محسوس حجم معاملات مقاطع طویل فولادی برای امروز قابل پیش‌بینی است.
 • جزئیات گشایش نمادهای معاملاتی تحویل روزانه و هفتگی در بازار مشتقه برق

  در پی اعلام گشایش نمادهای معاملاتی با دوره تحویل روزانه و هفتگی در بازار مشتقه (خرده‌فروشی) ویژه مصرف‌کنندگان نهایی و سایر خریداران مجاز در تابلوی برق بورس انرژی از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، «کالاخبر» در گفت و گو با علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران جزئیات این معاملات را بررسی کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر