آرشیو روزنامه شماره ۵۱۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۱۶۱

 • پتک نرخ بر معاملات پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: هفتمین قیمت‌های پایه سال ۱۴۰۰ در حالی اعلام شد که افت نرخ در بین محصولات پلیمری و شیمیایی برجسته‌تر بود و کاهش همزمان میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز در کنار افت قیمت‌های جهانی در اکثر گریدهای پتروشیمیایی، اثر مضاعف کاهشی را در نرخ‌های پایه هفته جاری برجا گذاشت و سبب شد، اکثر گریدها با قیمت پایه کاهشی نسبت به هفته ماقبل اعلام شوند.
 • تاثیر افت نرخ دلار بر بازار شمش

  گروه شرکت‌ها: در بازار معاملاتی روز یکشنبه به‌دلیل کاهش قیمت دلار شمش فولاد بدون نوسان نرخ از سوی خصوصی‌ها عرضه شد. در این روز، تقاضایی برای شمش فولاد از سوی بازار وجود نداشت.
 • التهاب تقاضا در بازار جهانی آلومینیوم

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: افزایش تقاضای جهانی برای آلومینیوم، استمرار ذهنیت کاهش تولید از سوی چین، روند مناسب واکسیناسیون در ایالات‌متحده آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار بر بازار جهانی شمش آلومینیوم ظرف روزهای گذشته بود که در نهایت نیز باعث شد تا قیمت این فلز در بورس فلزات لندن ظرف روز پایانی هفته قبل یعنی جمعه ۳۰ آوریل به ۲هزار و ۴۴۵دلار به ازای هر تن برسد. این رقم بیشترین نرخ معامله این محصول در این بازار ظرف ۳ سال اخیر یعنی پس از آوریل ۲۰۱۸ بوده است.
 • رقابت برای خرید ۵۰ هزار تن کنسانتره آهن

  تالار حراج باز بورس کالای ایران، این روزها به محملی برای تعیین نرخ حلقه‌های ابتدایی زنجیره آهن و فولاد کشور شامل سنگ آهن، کلوخه، گندله و کنسانتره تبدیل شده است. درحالی‌که تعیین بهای این محصولات براساس فرمول ابلاغی وزارت صمت و براساس نرخ شمش فولاد تعیین می‌شود، عرضه در بورس کالا فرصت رقابت و تعیین نرخ در بازاری شفاف را برای تولیدکنندگان این بخش فراهم کرده است. این رینگ، دیروز ۱۲ اردیبهشت میزبان عرضه ۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن با نرخ پایه ۲ هزار و ۴۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود. این عرضه با استقبال خوبی از سوی خریداران روبه‌رو شد؛ به‌گونه‌ای‌که تقاضای ۷۵هزار تنی در این بازار به ثبت رسید. رقابت میان خریداران برای این کنسانتره باعث شد تا میانگین بهای معامله این محصول افزایشی ۴/ ۰درصدی داشته باشد. به‌رغم نرخ‌گذاری رسمی برای بازار سنگ‌آهن داخلی اما تمایل خریداران به خرید با قیمت بالاتر و رقابت نشان می‌دهد که بازار سنگ آهن به سمت تغییر چهره‌ای جدید متمایل شده است و می‌تواند این روند تغییر را بیش از پیش پیگیری کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر