آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۰۷۰

  • گام شماری استراتژیک شدن صنعت پتروشیمی

    دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: تغییرات در صنعت پتروشیمی به قدری سریع است که بعضا حتی رسانه‌های تخصصی نیز از مخابره خبرهای آن عقب می‌مانند. آن هم در شرایطی که زنجیره تولیددر صنایع تکمیلی سریع‌ترین رشد کل صنعت در کشور را به خود اختصاص داده است. برنامه ریزی‌های عظیم برای رونق تولید پلی پروپیلن‌ها که در ادبیات معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آن به‌عنوان خاویار صنعت پتروشیمی یاد شده تا افزایش بیش از ۲۰ درصدی رشد تولید در صنایع تکمیلی پتروشیمی با محوریت زنجیره تولید صنایع پلاستیکی و همچنین رکوردشکنی معاملات محصولات پتروشیمی در سال‌جاری در بورس کالا همگی مواردی است که می‌توان مورد بحث قرار داد.
  • رشد قیمت شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها

    گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز یکشنبه هفتم دی ماه جاری، شمش فولاد در بازار با افزایش نرخ روبه‌رو بود؛ به‌گونه‌ای‌که فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با افزایش قیمت عرضه کرد. سایر ذوبی‌ها نرخ‌های پیشنهادی خود را بدون تغییر پیشنهاد دادند.
  • میل به افت قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی

    دنیای‌اقتصاد: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی روز گذشته اعلام شد و به‌نظر می‌رسد بعد از ماه‌ها، وزن نوسان قیمت‌ها به سمت افت نرخ تمایل پیدا کرده است و گروه‌های کالایی بیشتری موضع کاهشی از خود اعلام کرده‌اند، نکته‌ای که می‌تواند برای آینده بازار بسیار مهم باشد. در هفته‌های اخیر میل به کاهش بهای ماهانه نیمایی ارز را شاهد هستیم که گویی این روند باز هم ادامه خواهد داشت ولی سرعت افت نرخ شدیدی ندارد. اما بازارهای جهانی بعد از قله‌های رشد نرخ هفته‌های گذشته، تمایل به کاهش قیمت‌ از خود نشان می‌دهند و اغلب هر کالایی که در هفته‌های گذشته رشد قیمت‌ بالاتری داشته، کاهش نرخ شدیدتری را متحمل می‌شود که به وضوح نشانه خودنمایی سازوکارهای عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر