آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۵۰۶۵

  • سرعت‌گیرهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی

    دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی از امکان توسعه جدی برخوردار است اما این مهم با سرعت‌گیرهایی روبه‌رو شده که تاکنون دست‌یافتن به توسعه قدرتمند و ارزآوری مطلوب را محدود ساخته است. بازارهای صادراتی برای محصولات نهایی هدف‌گذاری شده و با تلاش واحدهای تولیدی و تجار شاهد افزایش حجم صادرات هستیم ولی داخل کشور سرعت‌گیرهای مهمی وجود دارد که فضا را برای رونق صادرات محدود می‌سازد. سال‌هاست که بحث تامین مواد اولیه به‌ویژه گریدهای جذاب آن به یک عرف نسبی بدل شده و دوره‌های التهاب قیمتی بسیاری را پشت سر گذاشته‌ایم ولی پایین بودن جذابیت عرضه برخی مواد اولیه و سرعت‌گیرهای مالیاتی را باید مورد توجه قرار داد. در این خصوص در گفت‌وگو با رضا محتشمی‌پور، قائم‌مقام بورس کالای ایران به موشکافی این موارد پرداختیم.
  • تداوم رشد قیمت‌ها در بازار فولاد

    گروه شرکت‌ها: در معاملات روز دوشنبه اول دی ماه جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها با افزایش نرخ مواجه شد، به‌گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا رشد قیمت ۱۰۰ تومانی را در هر کیلو شاهد بود. سایر ذوبی‌ها نرخ‌های خود را بدون تغییر اعلام کردند و منتظر عرضه‌های سه‌شنبه در بورس کالا هستند.
  • فصلی جدید برای پتروشیمیایی‌ها با شیوه‌نامه جدید رقم خورد

    دنیای‌اقتصاد: روز گذشته شیوه‌نامه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در حالی ابلاغ شد که بیش از ۹ ماه بر روی این شیوه‌نامه کار کارشناسی شده و فضا برای اصلاح آن وجود دارد. بررسی دستورالعمل بازار محصولات پتروشیمی نشان می‌دهد که این شیوه‌نامه درواقع به بازبینی دستورالعمل قبلی این بازار که در سال ۹۷ ابلاغ شده بود، پرداخته است. این کار به‌صورت کارشناسی و با بهره‌گیری از تجاربی که در طول این مدت در این بازار به دست آمده؛ عملیاتی شده و نتیجه آن به ابلاغ دستورالعمل جدید برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی منتهی شده است. این در حالی است که شیوه‌نامه بازار محصولات پتروشیمی با دستورالعمل محصولات فولادی قابل مقایسه نبوده چرا که روی شیوه‌نامه فولاد تنها چند روز یا حداکثر چند هفته کار شده و تنها براساس پیش‌نویس و پیشنهادها استارت خورده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر