آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۵۹

 • عبور تقاضا از صافی سهمیه‌های بهین‌یابی

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: پلی‌وینیل کلراید (PVC) یا همان پلیمر جذاب بازار محصولات پتروشیمیایی بیش از سه هفته است که از رقابت‌های قیمتی بالا و تلاطم بازاری فاصله گرفته است. اهرم قدرتمند کنترل این بازار، کاهش سهمیه‌های تخصیص این محصول در سامانه بهین‌یاب بوده که گویی همچون صافی تقاضا عمل کرده و از طریق تطابق گزارش‌های تولید و میزان سهمیه‌های تخصیصیPVC، به تفکیک تقاضای موثر از تقاضای غیرواقعی پرداخته است. نتایج این عمل تاکنون توانسته از التهاب بازار این محصول در بورس کالا بکاهد. در شرایط فعلی که بهای ارز آزاد و نیمایی رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است، ورود تقاضای هیجانی به قصد سفته‌بازی به این بازار و حتی سایر بازارهای کالایی بدیهی خواهد شد.
 • فرصت‌سوزی با هدف حمایت از شمش‌سازان

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: اگرچه معاملات شمش و محصولات فولادی در رینگ معاملاتی بورس و بازار آزاد در هفته جاری شاهد روندی آرام و نزولی بود، اما در اتفاقی عجیب؛ درحالی‌که کف عرضه درنظر گرفته شده برای عرضه شمش؛ ۱۰۵ هزار تن بود، با خروج سبد عرضه یکی از تولیدکنندگان، میزان عرضه به رقم ۸۰ هزار تن کاهش پیدا کرد. موضوعی که برخی فعالان بازار از آن به‌عنوان نمونه‌ای از مدیریت بازار به‌منظور کنترل قیمت یاد می‌کنند و معتقدند اگر به‌جای چنین تصمیماتی کف عرضه به درستی رعایت می‌شد با کاهش قیمت شمش امکان افت بهای محصول نهایی نیز پدید می‌آمد، فرصتی که با هدف سودرسانی به بخشی خاص از زنجیره از میان رفت.
 • کاهش قیمت مقاطع از سوی خراسان

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری، مقاطع فولادخراسان با افت نرخ از سوی کارخانه مواجه شد.در این روز، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها تغییر قیمت نداشت.
 • پایان حواشی معاملات آلومینیوم

  دنیای‌اقتصاد: در هفته جاری اولین عرضه تجمیع شده شمش آلومینیوم در یک روز صورت گرفت و تولیدکنندگان شمش نیز کف عرضه درنظر گرفته شده را رعایت کردند. اگرچه همچنان میزان تقاضا برای این محصول ۲ برابر میزان عرضه بود اما تجمیع عرضه میزان قابل قبولی محصول در یک روز توانست این بازار را به ثبات نسبی برساند و از رقابت افسارگسیخته میان تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی بکاهد. در این میان خبرهایی از به بهره‌برداری رسیدن واحدهای جدید تولید شمش آلومینیوم و رشد تولید در این زمینه اعلام شد که انتظار می‌رفت در صورت واقعی بودن بتواند به تعادل عرضه و تقاضا در این بازار کمک کند اما تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی می‌گویند این اخبار خوش مربوط به نصب ظرفیت بوده و از آنجا که فاصله زیادی میان نصب ظرفیت و تحقق تولید وجود دارد، این خبر تاثیری در بازار شمش نخواهد داشت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر