آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۳۶

 • نوای متناقض سکه بورسی

  دنیای اقتصاد -طیبه مرادی: بهای گواهی سپرده سکه در بورس کالا کمتر از قیمت‌های بازار آزاد ثبت شده آن‌ هم در شرایطی که سکه بورسی غالبا بالاتر از قیمت‌های بازار آزاد نرخ‌گذاری می‌شود. روز گذشته نزدیک به ۲۷ هزار و ۱۰۰ واحد گواهی سپرده سکه در بورس کالا با قیمت معادل ۱۰ میلیون و ۶۶۲ هزارتومان داد و ستد شده است. اگرچه در پایان معاملات روز گذشته شاهد صف خرید در تمامی نمادهای گواهی سپرده سکه بودیم ولی برتری قیمت‌های بازار در مقایسه با بورس کالا سیگنال مهمی است که از بورس به بازار مخابره شده و نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارد. سقف نوسان مجاز قیمت‌ها در بورس کالا در کنار بدبینی به دورنمای بازار اجازه نوسان آزادانه قیمت‌ها را به داد‌وستد سکه بورسی نداده است اگرچه صفوف خرید در مقایسه با ماه‌های گذشته چندان هم چشمگیر نیست.
 • یکسونگری یا واقع‌بینی؟

  دنیای‌اقتصاد: شاید برای اولین مرتبه بود که وزارت صمت تعیین تکلیف قیمتی میان حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش را به بخش‌های مختلف زنجیره و انجمن‌های تخصصی واگذار کرد که متاسفانه برخی با عدم توافق با سایر حلقه‌ها از توافق خارج شدند. با این حال کمیسیون اقتصادی اتاق نتیجه بررسی و نظرات کارشناسی خود را به سرپرست وزارت صمت اعلام کرده و فعالان در انتظار تصویب هستند.
 • افزایش ۱۸۰ تومانی قیمت شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها با رشدی بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ تومان در هر کیلو روبه‌رو شد.در این روز هر کیلو شمش در بالاترین رقم پیشنهادی از سوی ذوبی‌ها بدون ارزش افزوده به قیمت ۹۴۱۰ تومان رسید.
 • حفاظت از محیط زیست با ادبیات بازار سرمایه

  محمدحسین بابالو
  قانون مدیریت پسماند با هدف حفاظت از محیط زیست از امسال اجرایی خواهد شد. اجرایی شدن این قانون، افزایش هزینه واحدهای تولیدی را به دنبال دارد، آن هم در شرایطی که غالب تولیدکنندگانی که با رشد هزینه‌ها به دلیل این قانون روبه رو خواهند شد مستقیم یا غیرمستقیم با صنایع پلیمری در ارتباط هستند. هدف اصلی این قانون حفاظت از محیط زیست است آن‌هم در شرایطی که انبوه زباله و ضایعات در بسیاری از مناطق حاشیه‌ای شهرها نیاز جدی به بازیافت پسماندها را خاطرنشان ساخته و توجه به آن یک مسوولیت اجتماعی است. این قانون سال‌هاست که تصویب شده و بالاخره اجرایی خواهد شد اما می‌توان با پیگیری برای تغییر احتمالی در دستورالعمل اجرایی یا استفاده از ابزارهای مالی؛ مسیر اجرای آن را با کمترین هزینه برای واحدهای تولیدی یا بیشترین نفع برای محیط‌زیست مدیریت کرد. ذات اجرای این قانون به معنی ایجاد فضای جدیدی است برای خودنمایی جدی‌تر صنعت بازیافت که اگر با مکانیزم بازار به پیش برود می‌توان بیش از حالت عادی مرسوم به موفقیت آن خوش‌بین بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که دولت برای سال جاری بر درآمدزایی رقمی نزدیک به هزار میلیارد تومان از این مسیر حساب کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر