آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۹۱۸

  • صدای پای دگرگونی در بازار پتروشیمی

    دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: زنجیره تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن یکی از مهم‌ترین چرخه‌های تولیدی در ایران است که سال‌هاست با ضعف عرضه و برتری تقاضای آن در صنایع داخلی روبه‌رو هستیم. اسامی این گروه‌های کالایی اگرچه برای مخاطب دشوار است ولی کالاهایی هستند که به شدت در زندگی ما نقش‌آفرین هستند و جایگاه و اهمیت آن نیز روز به روز افزایش می‌یابد. بحران شیوع ویروس کرونا موجب شده تصمیم‌سازان صنعت پتروشیمی بیش از گذشته به فکر توسعه چرخه تولید و بازار این گروه کالایی بیفتند که می‌تواند انقلابی در تصمیم‌سازی در حوزه محصولات پتروشیمی به شمار رود. انقلابی که هنوز نمی‌توان درباره ابعاد آن به صراحت قضاوت کرد. این انقلاب از آن جهت بسیار مهم ارزیابی می‌شود که تغییری قدرتمند را در صنعت پتروشیمی رقم زده که همچون گذشته بر مبنای ذخایر زیرزمینی ترسیم نشده است. به این ترتیب اگر در زمینه تولید پلی‌پروپیلن کاری نشود برتری تقاضا بر عرضه‌ها شتاب خواهد گرفت و جایگاه ایران در این صنعت به شدت تضعیف خواهد شد. بنابراین آینده صنعت پتروشیمی حداقل برای ما آینده‌ای پروپیلن محور است و این واقعیت به قدری مهم است که نمی‌توان حتی در فاز رسانه‌ای آن را نادیده گرفت. در همین خصوص «دنیای‌اقتصاد» با علی‌محمد بساق‌زاده عضو هیات مدیره و مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت‌وگو کرده است.
  • تداوم روند صعودی قیمت آهن

    گروه شرکت‌ها: مبادلات روز چهارشنبه ۴ تیر ماه نیز با صعود قیمت انواع آهن‌آلات دنبال شد. در این روز به‌رغم عرضه شمش از سوی اغلب واحد‌های تولیدی در بورس کالا قیمت‌ها با رشد دنبال شد.
  • کاهش موج تقاضا در بازار آزاد آهن و فولاد

    دنیای اقتصاد -راضیه احقاقی: وعده مسوولان به کنترل نرخ دلار اگرچه نتوانست جلودار رشد قیمت شمش در بورس کالا شود، اما موج تقاضا را در بازار آزاد محصولات فولادی کنترل کرد. روز چهارشنبه بازار شاهد افت تقاضا نسبت به روزهای پیش بود و رشد قیمت میلگرد متوقف شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر