آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۹۴

 • گزارش یک تغییر

  دنیای اقتصاد – طیبه مرادی: بازار فولاد این هفته را در حالی سپری کرد که در انتظار ستاد تنظیم بازار برای اعلام فرمول جدید قیمت‌گذاری محصولات فولادی به سر می‌بردیم اما تایید معاملات روز گذشته خود یک اتفاق خاص به شمار می‌رفت تا جایی که روال عمومی معاملات و رقابت برای خرید به شرایط عادی (قبل از اعمال دستوری قیمت‌ها و انتخاب درخواست‌های خرید) بازگشت. همان‌طور که روز گذشته در «دنیای اقتصاد» اشاره کردیم؛ قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، معادل ۸۸ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران در خلیج‌فارس، بر مبنای محاسبه نرخ ارز نیمایی تعیین شد. پیش از این، قیمت پایه شمش فولادی، معادل ۸۳ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران بود.
 • قیمت‌گذاری به ضرر تولید‌کننده و مصرف‌کننده است

  گروه شرکت‌ها: یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن با اشاره به اینکه فعالیت با وجود شیوع کرونا سخت شده و بر شدت مشکلاتی مانند تامین سنگ‌آهن افزوده است، گفت: در ذوب‌آهن اصفهان شرایط برای جهش تولید فراهم است. البته این امر مستلزم اتخاذ سیاست درست از سوی وزارت صمت برای تخصیص مواد اولیه است. در این صورت امکان افزایش ۲۰ درصدی در تولید را داریم تا به تولید ۳میلیون تن در سال برسیم.
 • بازار آهن با ثبات قیمت‌ها به کار خود پایان داد

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه جاری شمش و مقاطع فولاد همچنان بدون نوسان قیمت از سوی خصوصی‌ها پیشنهاد شدند. در این روز، فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با رشد نرخ ۱۰ تومانی در هر کیلو عرضه کرد.
 • استارت موفق معاملات خودرو در بورس کالا به دو شرط

  معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: عرضه خودرو در بورس کالا تنها به دو شرط امکان دارد و موفق می‌شود؛ نخست عرضه به تعداد مناسب و مستمر باشد و دوم، عرضه‌ها بدون کنترل قیمتی انجام شود. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره اظهار نظر رئیس قوه‌قضائیه که اعلام کرده بود، خودرو هم در بورس کالا عرضه شود، گفت: خودرو را می‌توان در بورس کالا عرضه کرد، اما این عرضه در بورس اگر قرار باشد همراه با کنترل قیمت باشد، فایده‌ای ندارد؛ البته قیمت را شفاف می‌کند.
 • تغییر رئیس هیات مدیره ذوب آهن

  گروه شرکت‌ها: علی احمدیان، رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان شد. وی به‌عنوان نماینده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین در هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان حضور دارد. در جلسه اخیر هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان از فعالیت‌ها و خدمات دکتر بهرام سبحانی، رئیس هیات‌مدیره پیشین تقدیر شد و دکتر علی احمدیان که به‌عنوان نماینده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین در هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان حضور داشت، به‌عنوان رئیس جدید هیات مدیره معرفی شد.
 • جهش تولید در گروی شتاب بخشیدن به طرح‌های توسعه است

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در دیدار با معاونان و مجریان طرح‌های توسعه شرکت مس گفت: آینده اقتصادی هر شرکتی به توسعه‌هایش گره خورده است و این حوزه با توجه به اینکه زمینه‌ساز جهش تولید است تحت هیچ شرایطی نباید متوقف شود. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، اردشیر سعدمحمدی با اشاره به ذخایر خوب معدنی مس کشور که فرصت‌های خوبی برای توسعه صنعت مس ایران مهیا کرده است، گفت: برای جهش تولید نیازمند بازنگری در سطح پیمانکاران و همچنین شناسایی پیمانکاران توانمند و استفاده بیشتر از ظرفیت‌های بخش خصوصی هستیم تا ارزش حضور شرکت مس در بخش خصوصی بیشتر شود.
 • پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر

  گروه شرکت‌ها: حسام مقدمعلی، معاون اکتشاف و بهره‌برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر خبر داد و گفت: تا تکمیل فاز توسعه‌ای، میزان تولید محصول نفلین سینیت کیفی در مجتمع نفلین سینیت کلیبر در فاز نخست ۴۰ هزار تن خواهد بود. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران؛ وی در حاشیه بازدید از ساخت فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر افزود: یکی از سیاست‌های دولت واگذاری فعالیت‌های معدنی به بخش خصوصی بود و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بر اساس تصمیم دولت، برون‌سپاری فعالیت‌ها را در اولویت کاری قرار داد که واگذاری مجتمع نفلین سینیت کلیبر به بخش خصوصی در این راستا است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر