• سردرگمی تقاضای مقاطع فولادی

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: محصولات مختلف زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا محصول نهایی در بازارهای مختلف دنیا این روزها با استقبال خریداران و رشد محسوس قیمتی روبه‌رو هستند. اما تعدیل انتظارات تورمی در بازار داخل در اثر روند نزولی به وجود آمده در نرخ ارز و ذهنیت افت بیشتر آن باعث شده تا خبری از رونق در بازار فولاد داخلی نباشد. البته در این میان بخش شمش فولاد تا حدی از این رکود مستثنی بوده و صنایع تکمیلی عمدتا با انگیزه‌های صادراتی دست به خرید مواد اولیه می‌زنند، هرچند که در این بازار نیز عموما خبری از رقابت قیمتی نیست. محمد اعتباری از فعالان بازار آهن و فولاد کشور رکود به وجود آمده در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی را عمدتا ناشی از ذهنیت افت بیشتر نرخ ارز میان خریداران می‌داند، هرچند که معتقد است روند مستمر رو به رشد قیمت‌های جهانی اجازه افت بیشتر قیمت را در این بازار نمی‌دهد.
 • رشد اندک قیمت شمش فولاد کیمیا

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه جاری، شمش فولاد کیمیا با افزایش قیمت ۵۰ تومان در هر کیلو عرضه شد. ذوب بریس شمش فولاد خود را به قیمت هر کیلو ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رساند.
 • خوش اقبالی معاملات فرآورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: معاملات فرآورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی با خوش‌اقبالی بسیاری همراه شده است.
 • تعادل بازار پلیمرها در گرو تقارن قیمت

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: حجم معاملات مواد اولیه پلیمری و شیمیایی در بورس‌کالا طی هفته گذشته در حالی افت جدی خود را به ثبت رساند که برای چندین‌هفته متوالی میزان دادوستدها بسیار کمتر از متوسط حجم معاملات سال گذشته است. از این‌رو می‌توان زنگ خطر بروز رکود با محوریت کاهش حجم معاملات مواد اولیه در بازار محصولات پتروشیمیایی را مخابره کرد. آن‌هم در شرایطی که ذهنیت غالب اهالی این بازار با تاثیرپذیری از نوسان کاهشی بهای ارز در بازار آزاد، قیمت‌ها را در سطوحی بالا ارزیابی می‌کند و حداقل در کوتاه‌مدت انتظار ورود تقاضای افزایشی به بورس‌کالا وجود ندارد، بنابراین به تعویق انداختن خرید مواد اولیه یا موکول‌کردن آن به روزهای آینده استراتژی اصلی این روزهای متقاضیان بازار به‌شمار می‌رود. به عبارت ساده‌تر بازار پلیمرهای بورس‌کالا از حالت تعادل خارج شده و بازگشت به تعادل معاملاتی به قیمت‌‎های بازارپسند نیار دارد که به معنی نیاز بازار به قیمت‌های پایه کمتر یا اعمال‌تخفیف از سوی عرضه‌کنندگان است. عدم‌تقارن قیمت‌ها با شرایط بازار موجب خواهد شد، حجم معاملات به تعادل لازم نرسد، بنابراین کلیت صنعت و بازار از این شرایط وخیم متاثر خواهد شد.
 • گرمی بازار کشاورزی‌یا تهدید غذایی؟

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: بهای انواع غلات در بازارهای جهانی ظرف سال جاری میلادی رشدی بی‌سابقه داشت؛ به گونه‌ای که در این بازه زمانی ذرت رشدی ۵۸ درصدی، سویا ۲۳ درصدی، گندم ۱۹ درصدی و برنج نیز ۱۴ درصدی را به ثبت رساندند. این رشد قیمت‌ها در حالی رقم خورده که براساس گزارش فائو تعداد افرادی که با عدم امنیت غذایی روبه‌رو بوده یا نیاز فوری به مواد غذایی داشته‌اند در سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان ظرف ۵ سال اخیر رسیده است. فائو در شرایطی به این آمارها اشاره می‌کند که استمرار روند گرم شدن زمین،‌ کشمکش‌ها و بحران‌های ژئوپلیتیک و اقتصادی و شیوع ویروس کرونا بر وخامت این اوضاع می‌افزاید؛ در عین حال وضعیت آب و هوایی در جهان در سال جاری رو به گرم شدن گذاشته و ریسک کاهش بارش به قوت وجود دارد. مجموع این عوامل می‌تواند به تعداد افرادی که با ریسک امنیت غذایی روبه‌رو هستند بیفزاید. در هر حال در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۵۵ میلیون نفر با ریسک عدم امنیت غذایی در ۵۵ کشور (یا حوزه جمعیتی) روبه‌رو بودند که این رقم به نسبت سال ۲۰۱۹ رشد ۲۰ درصدی داشته و مشخص نیست امسال چه میزان به این ارقام افزوده شود. تمام این موارد در حالی است که شاهد رشد بهای محصولات کشاورزی در جهان هستیم و به نظر می‌رسد این روند صعودی ادامه خواهد داشت اگرچه زمان اصلی برای رشد عرضه در بازارهای جهانی در اواخر تابستان خواهد بود.
 • نرخ شمش فولاد در انتظار عرضه‌های تالار شیشه‌ای

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز دو شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه جاری، شمش فولاد با افزایش اندک ۵۰تومانی در هر کیلو پیشنهاد شد. قیمت پایه شمش برای عرضه روز سه‌شنبه در بورس کالا به قیمت هر کیلو ۱۱ هزارو ۳۵۰ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده تعیین شده است.
 • هیجان خرید در بازار وکیوم‌باتوم

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: متقاضیان وکیوم‌باتوم از رینگ معاملاتی بورس‌کالای ایران در هفته‌های اخیر رقابتی قابل‌توجه برای خرید محصول داشتند که این موضوع به رشد ۶/ ۹درصدی بهای معامله نسبت به قیمت پایه انجامید.
 • کاهش ۵۰ تومانی قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد از سوی فولاد کیمیا شاهد کاهش نرخ از سوی کارخانه بود.به گفته فعالان بازار، به دلیل روند نزولی بودن قیمت‌های سایر بازارها از جمله ارز، معاملات شمش در بازار فولاد از رونق چندانی برخوردار نیست.
 • معاملات ابزارهای طلایی متمرکز بر نوسان ارز

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: اگرچه ذهنیت غالب معامله‌گران ابزارهای طلایی بورس کالا،انتظارات کاهشی را به تصویر می‌کشد، اما بهای اونس در بازار جهانی روندی صعودی را پیموده است. دو محور اصلی حاکم بر معاملات صندوق‌های طلا و گواهی سپرده سکه طلا، بهای اونس جهانی و قیمت ارز در بازار آزاد هستند که به نظر می‌رسد طی هفته گذشته با وجود آنکه قیمت اونس طلا رشد ۵۳/ ۳ درصدی را تجربه کرد و به بهای ۱۸۳۰ دلاری رسید، اما معامله‌گران بازار ابزارهای طلایی بورس کالا توجه زیادی به آن نداشته و سعی کردند دادوستدهای خود را مبتنی بر نوسان بهای ارز انجام دهند. به طوری که فاصله قیمتی پایانی و NAV ابطال صندوق‌های طلا هنوز هم ارقام منفی را نشان می‌دهد. در معاملات روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش این فاصله به منفی ۳/ ۳ درصد رسید که اگر بخواهیم مبتنی بر این ذهنیت منفی، دورنمای بهای سکه را از جانب معامله‌گران این بازار پیش‌بینی کنیم، افت بهای آن هم مورد انتظار است.
 • اسارت آتی در چندپارگی انتظارات

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: نوسان کاهشی بهای ارز در بازار آزاد اثر خود را بر معاملات بازار آتی بورس کالا نیز برجای گذاشت که در کنار نزدیک شدن به تاریخ سررسید سه قرارداد آتی زعفران نگین، زعفران پوشال و نقره در هفته قبل، شاهد خروج همزمان نقدینگی از این بازار به همراه افت قیمت‌ها بوده‌ایم.
 • بازار فولاد؛ خوش‌بین به استمرار رشد قیمت‌های جهانی

  دنیای‌اقتصاد: جریان غالب در بازارهای جهانی فولاد و مواد اولیه آن افزایشی است و احتمال استمرار رشد نرخ را باید جدی گرفت. سنگ‌آهن با فتح قله ۱۹۲ تا ۱۹۷ دلار در هر تن به آخرین رکورد تاریخی دست یافته است که خود مهم‌ترین سیگنال افزایشی رشد قیمت‌ها در زنجیره صنعت فولاد است. بهای قراضه نیز در همین روند صعودی قرار گرفته است و نزدیک به ۴۷۰ دلار در هر تن در آخرین نرخ‌ها قیمت‌گذاری می‌شود که همین نرخ حکایت از آن دارد که هنوز فضا برای استمرار روند افزایشی آن فراهم است. هر تن اسلب صادراتی به ۹۰۰ تا ۹۲۰ دلار در اقصی‌نقاط جهان رسیده که باز‌هم یک رکورد قیمتی مهم به‌شمار می‌رود.
 • سودای صعود در بازار لوب‌کات

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: لوب‌کات در بازار فیزیکی بورس کالای ایران ظرف هفته‌های اخیر به اوج تاریخی قیمت خود رسید، با این وجود این بازار با استقبال خوب خریداران روبه‌رو است. استمرار رونق تقاضا برای لوب‌کات در بورس کالا در حالی که این روانکار در نزدیکی اوج تاریخی قیمت خود به سر می‌برد و اغلب بازارهای کشور در اثر افت محسوس نرخ ارز و تعدیل انتظارات تورمی به رکود فرو رفته‌اند، موضوعی است که از بازار قوی تقاضای محصول نهایی یعنی روغن موتور نشات می‌گیرد. در این شرایط اگرچه سیگنال‌های ارزی تضعیف‌کننده بهای پایه لوب‌کات شده‌اند اما سیگنال بهای جهانی تقویت‌کننده این نرخ هستند. رشد بهای جهانی نفت و عبور قیمت نفت برنت از کانال ۷۰ دلاری در روز ۴ مه، در عین رشد محسوس تقاضا برای نفت کوره سولفور بالا (HSFO) دو پارامتری هستند که همچون سرعت‌گیری در مسیر افت بهای پایه لوب‌کات در اثر سیگنال منفی ارزی عمل می‌کنند.
 • مخابره سیگنال کاهشی به بازار پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: جریان کلی معاملات محصولات پتروشیمیایی با تاثیر جدی از نوسان کاهشی بهای ارز در مسیر افت داده‌های مهم معاملاتی حرکت می‌کند. کاهش جدی حجم معاملات به دنبال رکود حجم تقاضا که از هفته گذشته آغاز شده، برای دادوستدهای مواد اولیه در بورس کالا متصور است؛ زیرا با توجه به تداوم افت محسوس بهای ارز در بازار آزاد و همگرا شدن آن با نرخ ارز سامانه نیما، به وضوح حکایت از قوت گرفتن ذهنیت کاهشی در بین اهالی بازار دارد.
 • نوسان اندک قیمت شمش و مقاطع

  گروه شرکت ‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه جاری، شمش فولاد کاهش قیمت۱۰۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد. در این روز، اما مقاطع فولاد رشد اندکی را شاهد بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر