آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۳۲

 • تحریک متقابل بازار و بورس

  دنیای‌اقتصاد- محمدحسین بابالو: روند افزایشی بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد بعد از یک وقفه محدود باز هم ادامه یافته است و شاهد رشد مستمر نرخ در این بازار هستیم گویی قرار نیست بازار فولاد به یک سقف قیمتی برسد. میلگرد در بازار آزاد با احتساب مالیات ارزش‌افزوده به سادگی بالاتر از ۶ هزار تومان در هر کیلوگرم در حال نوسان است و این روند افزایشی تاکنون ادامه داشته است. اما و اگرهای فاز عرضه و حجم معاملات و قیمت کشف شده در بورس‌کالا هنوز به قوت خود پایدار است و در نهایت بورس و بازار با یک سیکل رفت و برگشتی اثر صعودی یکدیگر را با یک وقفه زمانی تقویت می‌کنند.
 • بازار خاکستری

  دنیای‌اقتصاد: بهای سنگ‌آهن در چین روز گذشته به بالاترین حد خود در بازه یک ماهه رسید به این ترتیب در بازار دالیان قیمت هر تن سنگ‌آهن به ۹۱ دلار و ۳۸ سنت رسید، این درحالی است که اغلب پیش‌بینی‌ها برای قیمت سنگ‌آهن به دلایلی مانند شیوع کرونا و کاهش تولید فولاد و مسائل مربوط به حمل‌ونقل و... کاهشی بودند اما حالا قیمت این کالا در بازارهای جهانی روند رو به رشدی در پیش گرفته که نشان می‌دهد بازار به ثبات بیشتری دست یافته است.
 • رشد ۷۰ تومانی قیمت شمش فولاد کیمیا

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه جاری، به‌جز شمش فولادکیمیا که شاهد رشد نرخ ۷۰ تومانی در هر کیلو بود، مابقی ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون تغییر قیمت در بازار غیررسمی عرضه کردند.مقاطع فولاد نیز در این روز، شاهد ثبات قیمت از سوی کارخانه بود.
 • تولید فولاد چین کمتر شد ولی مازاد عرضه ادامه دارد

  پایگاه خبری فولاد ایران: از اوایل فوریه تولید فولاد چین کاهش داشته که به‌دلیل افت تقاضا و محدودیت‌های حمل‌ونقل برای دریافت مواد اولیه و تحویل محصولات فولادی به‌دلیل شیوع کرونا بوده است. ولی برخی معتقدند کاهش تولید کارخانه‌ها ناچیز بوده و مانع گسترش مازاد تولید نمی‌شود اخیرا موجودی فولاد بازار چین از اوج سال قبل نیز بیشتر شده و به روند صعودی ادامه داده است. آخرین آمار انجمن آهن و فولاد چین از کارخانه‌های عضو آن نشان می‌دهد تولید روزانه فولاد خام در چین اول تا دهم فوریه ۷/ ۲ درصد نسبت به اواخر ژانویه افت داشته ۹۳۹/ ۱ میلیون تن بود. تولید روزانه هنوز یک درصد از آمار مدت مشابه سال قبل بالاتر است.تخمین‌های این انجمن از آمار تولید کلی فولاد خام چین در اوایل فوریه ۶۱۳/ ۲ میلیون تن در روز است که ۲/ ۲ درصد نسبت به اواخر ژانویه کمتر و ۶/ ۵ درصد از آمار مدت مشابه سال قبل بالاتر است.
 • بازار قراضه در چه وضعیتی است؟

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت قراضه وارداتی در ترکیه به لطف معاملات جدید بالا رفته به ۲۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسید. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰، ۴ دلار رشد داشته ۲۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر شنیده شد. قیمت معاملات اخیر نسبت به دو هفته گذشته تا ۳۰ دلار رشد داشته است.
 • تلاش پتروشیمی‌های هند برای تامین مواد اولیه از اروپا

  مجتمع‌های پتروشیمی هند احتمال دارد به‌دلیل کاهش عرضه از سوی شرکت‌های چینی، برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود اقدام به واردات از کشورهای اروپایی کنند.

بیشتر

بیشتر