آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۰۱

 • دستور کار آتی بورس در رینگ کشاورزی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش محسوس حجم معاملات کل محصولات کشاورزی در بورس‌کالا و محدود شدن آنها به معاملات گواهی سپرده کالایی و آتی زیره و زعفران و تنها داد و ستد خرما و زعفران در بازار فیزیکی موجب شد تا در گفت‌وگویی با مدیران بورس‌کالا به بررسی این موارد بپردازیم. در گزارش‌های پیشین در مورد وضعیت معاملات محصولات کشاورزی در بورس‌کالا به اندازه کافی صحبت کردیم ولی هنوز جوانب این بازار مورد بررسی قرار نگرفته است.
 • بورس‌کالا زعفران را نجات داد

  یک صادرکننده نمونه زعفران در گفت‌وگو با کالاخبر با بیان اینکه در بازار سنتی زعفران، واسطه‌ها همواره در فصل برداشت و افزایش حجم زعفران در بازار، تقاضا را کاهش می‌دادند و به این ترتیب، قیمت زعفران افت پیدا می‌کرد و کشاورز متضرر می‌شد، گفت: در نتیجه سود عمده به‌دست واسطه‌گران بازار و دلالان می‌رسید که زحمتی برای تولید زعفران نکشیده بودند. این امر همواره موجب ناراحتی کشاورزان بود و از سوی دیگر، به‌دلیل اینکه برای امرارمعاش و کاشت سال پیش‌روی خود مجبور بودند که دسترنج خود را با قیمت کمتر به‌واسطه‌ها بفروشند، از سود بیشتر محروم می‌ماندند.
 • خرید ۷/ ۷ میلیون تن گندم از کشاورزان

  از آغاز فصل برداشت تا تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال‌جاری، ۷ میلیون و ۶۷۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بنا بر اعلام مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارزش گندم خریداری‌شده تاکنون ۱۳ هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان بوده که تا تاریخ یادشده ۱۱ هزار و ۴۳۷ میلیارد تومان بهای آن به کشاورزان گندمکار پرداخت شده است و یک‌هزار و ۸۴۸ میلیارد تومان باقی‌مانده طلب گندمکاران نیز پرداخت خواهد شد. براساس این گزارش، تاکنون استان‌های خوزستان با یک‌میلیون و ۳۰۱ هزار تن، کردستان با ۷۲۱ هزار تن، فارس با ۶۵۱ هزار تن، گلستان با ۵۵۹ هزار تن و کرمانشاه با ۵۴۵ هزار تن بیشترین میزان خرید گندم از کشاورزان را به خود اختصاص داده‌اند. در این ارتباط علی کیانی‌راد، رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی وزارت جهادکشاورزی از اعلام قیمت پیشنهادی وزارت جهادکشاورزی به شورای اقتصاد خودداری کرده اما گفت: بعد از ایام عاشورا نرخ قطعی اعلام می‌شود، چون قیمت خرید تضمینی گندم حساسیت‌برانگیز و اطلاعات محرمانه است قبل از قطعی شدن، نرخ اعلام نمی‌شود. مسوولان وزارت جهادکشاورزی به‌دلیل محرمانه دانستن از اعلام قیمت پیشنهادی خودداری می‌کنند. این طوری است که هر سال پس از اعلام قیمت قطعی از سوی شورای اقتصاد، وزارت جهاد نیز از قیمت پیشنهادی خود رونمایی می‌کند که هر سال معمولا قیمت قطعی، کمتر از قیمت پیشنهادی وزارت جهاد است. وزارت جهادکشاورزی درحمایت از کشاورزان معمولا قیمت بالاتری اعلام می‌کند که اگر پایین‌تر تعیین شد، پشتیبانی از کشاورزان را در عمل نشان دهد.
 • بازدید مدیرعامل جدید فولادخراسان از پروژه کنسانتره سنگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولادخراسان با حضور در منطقه سنگان خواف، از آخرین وضعیت پروژه کارخانه کنسانتره‌سازی فولادخراسان بازدید کرد. کسری غفوری که ابتدای شهریورماه کار خود را در مجتمع فولادخراسان آغاز کرده است در این بازدید تسریع در راه‌اندازی و رفع موانع به‌ثمر رسیدن پروژه سنگان را از اولویت‌های کاری خود برشمرد. در ادامه این بازدید که با همراهی معاونان «طرح و توسعه»، «مالی و اقتصادی»، «برنامه‌ریزی و فناوری»، «بازاریابی و فروش» و مدیر «روابط‌عمومی» انجام شد، مدیر عامل فولادخراسان در نشستی با مدیران و کارشناسان شرکت «تهیه و تولید مواد معدنی شرق» ضمن بررسی مسائل این پروژه کلیدی، بر تسریع در پیشبرد آن و اتخاذ تدابیر ویژه برای برون‌رفت این پروژه از شرایط کنونی تاکید کرد. مجموعه کانسار‌های سنگ آهن سنگان در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد. با تکمیل پروژه مجتمع فولادخراسان در این منطقه، این شرکت به اولین تولید‌کننده فولاد کشور تبدیل خواهد شد که چرخه کامل تولید فولاد را در اختیار خواهد داشت.

بیشتر

بیشتر