آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • ناسیونالیسم دولتی و آینده سنگ‌آهن

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: با آنکه قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی در یک ماه گذشته بیش از ۲۲ درصد افت را تجربه کرده اما در هفته اخیر توانسته ۲ درصد رشد را در کارنامه خود به ثبت برساند که به عقیده کارشناسان یک دوره استراحت قیمتی برای این فلز بعد از یک افت نسبتا شدید در یک بازه زمانی اندک محسوب می‌شود. به این ترتیب در معاملات روز سه شنبه بهای هر تن سنگ‌آهن ۶۲ درصد به ۹۳ دلار رسید. کارشناسان جهانی با اشاره به اینکه هنوز در مقایسه با قیمت‌های سال گذشته معدن داران ۴۰ درصد بیشتر سود می‌کنند معتقدند بعید به‌نظر می‌رسد این سود حالا حالاها به صفر برسد.
 • رونق تجارت نفت در بورس انرژی با کاهش مبلغ پیش پرداخت

  بخش خصوصی می‌تواند با خرید نفت از بورس بخشی از مشکل صادرات را برطرف کند، به شرط آنکه وزارت نفت و بورس انرژی به‌عنوان متولیان امر مانع برای ورود سرمایه‌گذاران ایجاد نکنند.
 • دولت از معاملات سلف بورس‌کالا برای تعادل بازارها استفاده کند

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت پیشنهاد داد که برای تنظیم بهتر بازارها از معاملات سلف بورس‌کالا استفاده کند به‌طوری‌که همواره زمان پیک مصرف کالاها به‌خصوص در اعیاد و مناسبت‌ها همچون ماه مبارک رمضان و ماه محرم مشخص است و دولت می‌تواند با پیش خرید محصولات با قیمت مشخص برای ماه‌های آینده از تعادل بازارها اطمینان داشته باشد.سیدفرید موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان با اشاره به اهمیت تنظیم و تعادل بازارها برای دولت و مردم اظهار کرد: این روزها مدام بحث نظارت و بازرسی از واحدهای متخلف که اقدام به گران‌فروشی می‌کنند مطرح می‌شود اما مگر می‌توان این شمار بالای اصناف را که از شاخص‌های جهانی بالاتر است نظارت کرد.
 • سرمایه‌گذاری جدید در صنعت پتروشیمی هند

  نیپنا: شرکت ‌هالدیا پتروکمیکالز از سرمایه‌گذاری هشت هزار کرور روپیه‌ای (۸۰ میلیارد روپیه) در واحد کراکر نفتا و تاسیسات تولید پلی‌پروپیلن خود واقع در اودیشای هند خبر داد. به گزارش پایگاه اینترنتی بیزینس استاندارد (business-standard)، شرکت‌هالدیا پتروکمیکالز (Haldia Petrochemicals)، به تازگی از برنامه‌اش برای سرمایه‌گذاری هشت هزار کرور روپیه دیگر در واحد کراکر نفتا و تاسیسات تولید پلی‌پروپیلن (PP) خود واقع در اودیشا هند خبر داد. این شرکت در ایالت بنگال غربی مستقر است.
 • فروش آنلاین فرار مالیاتی را غیرممکن می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: اعتقاد داریم در بازار آنلاین فروش محصولات فولادی، رقابت به نفع افرادی است که علمی و سیستماتیک کار کنند، چراکه در این روش فرار مالیاتی غیرممکن است و رانت‌خواری در آن جایی ندارد.
 • اعطای تسهیلات بانکی به پروژه‌های گل‌گهر

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت تسهیلاتی در اختیار پروژه‌های شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر قرار می‌دهد.

بیشتر

بیشتر