آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • ۳ واقعیت مهم در دو بازار

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: آمارهای یک سال گذشته دو بازار محصولات فولادی و پلیمرها که روی وب‌سایت بورس‌کالای ایران در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد حاوی نکات تحلیلی مهم و جالبی از وضعیت کنونی بازارها و فضای اقتصادی کشور و تولید در بخش‌های مرتبط است. سه نکته مهم این تجزیه و تحلیل که در این گزارش به تشریح آن می‌پردازیم عبارت است از تقویت رکود در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی که این امر خود را با کاهش قابل توجه تقاضا نشان داده است. نکته دوم بازگشت نسبی رونق به بازار فولاد که بخشی از آن واقعی و بخشی برای جلوگیری از افت بیشتر قیمت این محصولات در بازار است و با تلاش بازیگران بازار رقم می‌خورد. نکته سوم دو رویه متفاوت در دو بازار است، به‌طوری‌که بازار پتروشیمی با استفاده از ظرفیت‌هایی که در خود می‌بیند منتشر کاهش بیشتر قیمت‌ها است، اما در بازار فولاد به دلیل شدت بالای افت قیمتی انتظارات از ریزش بیشتر کاهش یافته و حالا زمان آن است که بازار خود را با وضعیت بازگشت تطبیق بدهد.
 • راه‌اندازی صندوق کالایی کشاورزی در بورس‌کالا چه مزایایی دارد؟

  ایرنا: اضافه کردن کالاها به سبد سرمایه‌گذاری، تنوع بخشی بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و می‌تواند به کاهش نوسانات و افزایش بازده سبد سرمایه‌گذاری منجر شود. ضمن اینکه کالاها می‌توانند به‌عنوان سپری برای محافظت سرمایه در مقابل تورم به‌کار گرفته شود. همچنین به‌طور تاریخی کالاها همبستگی نسبتا کمی با سهام و اوراق قرضه دارند و یکی از عوامل مهم کم بودن همبستگی بین آنها این است که قیمت کالاها تحت تاثیر عوامل ریسکی متفاوتی قرار دارد. از این‌رو، سرمایه‌گذاری در کالاها می‌تواند به‌صورت مستقیم با خرید دارایی فیزیکی، سرمایه‌گذاری در قراردادهای آتی و اختیار معامله و در نهایت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی انجام شود. اما نکته مهم اینجا است که مالکیت فیزیکی کالاها چالش‌های غیرقابل حل زیادی را ایجاد می‌کند. زیرا اگرچه از طریق این کار به‌طور مستقیم مالک کالا هستیم، اما هزینه‌های تحویل گرفتن کالا، هزینه‌های نگهداری آن و بیمه کردن و ریسک‌های نگهداری کالا از جمله هزینه‌های غیرقابل اجتنابی هستند که باید پرداخت شوند.
 • تایید صورت‌های مالی تهیه و تولید توسط سازمان حسابرسی

  گروه بنگاه‌ها: برای نخستین بار از تاریخ تاسیس، صورت‌های مالی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران منتهی به سال ۹۷ از طرف سازمان حسابرسی اظهارنظر مقبول گرفت. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه مجمع سالانه ایمپاسکو که در محل این شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در زمینه واگذاری طرح‌ها و مجتمع‌ها به بخش‌خصوصی عملکرد مثبتی داشته است؛ به همین دلیل اجرای طرح‌ها و مدیریت مجتمع‌های جدیدی ازجمله تیتانیوم کهنوج، طلای زرشوران و پترولیوم کک اروند را در سال‌جاری به این شرکت واگذار کردیم. وی در ادامه افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است و ایمیدرو باید بازوی توانمندسازی فنی بخش معدن و صنایع‌معدنی باشد. غریب‌پور خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ انجام ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشافات مقدماتی ماده معدنی در دستور کار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است؛ ضمن اینکه باید طرح احیای معادن کوچک مقیاس پررنگ‌تر دیده شود. وی تصریح کرد: حدود ۱۰ درصد از ۴۵۰ میلیون تن ماده معدنی که در کشور سالانه استخراج می‌شود، تحت نظارت ایمپاسکو است و این رقم نسبتا بالایی است.
 • اوراق خرید دین درحال راه‌اندازی است

  مدیر مطالعات اقتصادی بورس‌کالا با بیان اینکه اوراق خرید دین درحال راه‌اندازی است، گفت: این ابزار در شرایط رکودی برای تامین مالی بخش اقتصادی ابزاری کارآست.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر